
Pies jest bez wątpienia najbardziej wiernym i oddanym przyjacielem człowieka. Jest stworzeniem wszechstronnym i odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Bywa towarzyszem w doli i niedoli, opiekunem, a niekiedy pomaga w leczeniu poważnych zaburzeń. W dniach 27-30 stycznia Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne przy współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Elblągu organizuje warsztaty poświęcone zagadnieniom związanym ze zjawiskiem kynoterapii.
Od 1 października PTK ma swoją siedzibę w naszym mieście, a Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 jest pierwszą placówką w Elblągu, która wprowadziła zajęcia kynoterapii w szkole.
W dniach 27-30 stycznia PTK przy współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Elblągu organizuje warsztaty kynoterapeutyczne, w których oprócz kilku polskich nauczycieli bierze udział 18-osobowa grupa z Łotwy. Podczas warsztatów jego uczestnicy mają okazję do zapoznania się z zagadnieniami związanymi z podstawą metodyki oraz organizacji zajęć kynoterapeutycznych, zasad doboru, przygotowania i szkolenia psa terapeutycznego oraz bezpieczeństwa zajęć kynoterapii. Uczestnicy warsztatów zdobywają również elementarną wiedzę na temat odruchów warunkowych i bezwarunkowych psów, historii ras i użyteczności psów. W niedzielę, 30 stycznia w godz. 9 – 14 będzie można zobaczyć, jak przebiega proces egzaminowania i certyfikacji psów terapeutycznych. W ramach warsztatów uczestnicy zobaczyli także specjalistyczne gabinety terapeutyczne SOS-W Nr 1 (salę Doświadczania Świata, nowoczesną salę rehabilitacyjną oraz gabinet Biofeedback), pokazy szkolenia i pracy psów terapeutycznych. Uczestnicy z Łotwy będą mieli również możliwość certyfikowania swoich psów. Łotysze reprezentują Kynologiczną Federację Łotwy (LKF), która patronuje wdrażaniu kynoterapii na Łotwie. Warsztaty są więc dobrą okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy z zakresu kynoterapii z gośćmi z zagranicy.
Dziś (28 stycznia) goście z Łotwy wzięli udział w przykładowych zajęciach terapeutycznych z psem. Na zajęcia zaproszeni zostali uczniowie ze SOS - W Nr 1: Mateusz, Sebastian, Patryk, Patrycja i Oliwka. Dzieci, mimo że trochę zestresowane, z radością brały udział w różnych zabawach z psem prowadzonych przez fachowców - kynoterapeutów. Głównymi bohaterami spotkania, były oczywiście psy. Zajęcia miały pokazać, jak z pomocą czworonoga można dotrzeć do dzieci z wszelakimi zaburzeniami (autyzmem, porażaniem mózgowym) i wpływać na ich lepszy rozwój.
- Kynoterapia jest to metoda, która polega na wspomaganiu edukacji i rehabilitacji dzieci, młodzieży i dorosłych z udziałem psa. Pies w terapii jest przede wszystkim motywatorem do tego, by dziecko wykonało dane ćwiczenie. Zajęcia z psem mają charakter przyjemny, zabawowy, a efekty pracy z psem w przypadku dziecka z konkretnym zaburzeniem są zależne od tego, na ile pies jest dla niego motywatorem.– mówi Anna Hatle-Tafelska, Prezes PTK. - Istnieją bowiem dzieci, szczególnie te autystyczne, dla których dotyk sierści psa jest czymś nieprzyjemnym i w ich przypadku terapia nie przynosi zamierzonych efektów – dodaje. -Terapia z psem jest to ukierunkowany zestaw ćwiczeń z zakresu kompleksowej rehabilitacji, ukierunkowany na realizację zaplanowanych celów.

Terapia z psem odnosi się przede wszystkim do dzieci chorych, do dzieci z zaburzeniami, autyzmem, upośledzeniem czy niepełnosprawnością ruchową. Wyszkolenie szczeniaka na psa terapeutycznego to od sześciu do dziewięciu miesięcy naprawdę ciężkiej pracy. Psy muszą przejść przez dwanaście różnych podłoży, doświadczyć jak najwięcej bodźców, by później w pracy z dziećmi nie bały się niczego. W ramach działalności PTK organizujemy w szkołach zajęcia z psem, podczas których mówimy o bezpiecznym kontakcie z psem i zagrożeniach ze strony zwierzęcia. Stałą współpracę utrzymujemy ze Szkołą Podstawową Nr 12, ale pragniemy wyjść z naszym programem i do innych szkół. W Elblągu jest czterech kynoterapeutów. PTK w Elblągu współpracuje ściśle ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1. Dyrekcja szkoły wspiera nasze działania, interesuje się problemem kynoterapii, co dodatkowo nas motywuje i zwiększa satysfakcję z pracy. Przy okazji warsztatów zostanie podpisana umowa o współpracy między PTK a SOS-W Nr 1 w Elblągu. Będzie to pierwsza w Polsce umowa partnerska, która zapoczątkuje nowy etap współpracy z palcówkami oświatowymi.