W dobie miniaturyzacji elementów elektronicznych napotykamy na pewne ciekawe zjawisko, które jej towarzyszy. Miniaturyzacja sama w sobie umożliwia stosowanie coraz większej ilości funkcjonalności, mocy obliczeniowej w określonej przestrzeni. Jednocześnie urządzenia takie wymagają coraz większej precyzji przy montażu. Do najbardziej precyzyjnych prac montażowych elektroniki stosuje się płyny montażowe.
Wybór odpowiedniej metody
Elementy elektroniczne mają swoje wymagania, zwłaszcza w zakresie efektywnego odprowadzania ciepła, ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także przed udarami, czy wibracjami. Temu wszystkiemu naprzeciw musi wyjść odpowiedni sposób montażu - system dozowania płynów montażowych. W zależności od tego, jak skomplikowany jest proces, trzeba rozróżnić dwie warstwy:
- warstwa automatyzacyjna,
- warstwa reologiczna.
W warstwie automatyzacyjnej należy rozważyć:
- dokładność pozycjonowania,
- prędkość pozycjonowania,
- transport detalu do i od urządzenia,
- realizacja ruchów postępowych w czasie.
Natomiast w obszarze reologicznym powinniśmy rozważyć następujące aspekty:
- dostosowanie systemu do płynu montażowego zarówno pod względem kompatybilności chemicznej, jak i mechanicznej,
- uzyskanie powtarzalności dozowania dawki,
- panowanie nad sedymentacją wypełniaczy,
- panowanie nad zmianami lepkości płynu montażowego,
- zdefiniowanie możliwości dozowania bezkontaktowego,
- stabilizacja temperatury podłoża,
- kontrola rozpływu po nałożeniu,
- sposób oraz metoda utwardzania,
- raportowanie i logi produkcyjne,
- kontrola jakości, założenie sprzężeń zwrotnych,
- informowanie systemu zarządzania produkcją (np. FIS).
Trzy ostatnie punkty zostały ujęte w zestawieniu reologicznym, choć należą do aspektów automatycznych. Do wdrożenia systemów raportowania niezbędnie są odpowiednie elementy wykonawcze.
Dyspensery ręczne i zawory na statywach
W dyspenserach i zaworach na statywach pozycjonowanie dawki oraz detalu odbywa się ręcznie. W przypadku mniej wymagających operacji wydajność produkcyjna może wynieść nawet 10-20 tysięcy dawek płynu. W przypadku bardzo precyzyjnych operacji wykonywanych na kilku sztukach zwiększają się możliwości pozycjonowania dawek przy użyciu mikroskopów lub kamer.
Roboty stolikowe i stacje robocze
W sytuacji, gdy wzrasta produkcja, bardzo korzystnym okazuje się zastosowanie robota - manipulatora trój- lub czteroosiowego, który pracuje poza linią (off-line). Takie rozwiązanie ogranicza czas potrzebny do pozycjonowania końcówki dozującej oraz umożliwia wykonanie operacji nakładania dużo bardziej precyzyjnych linii w trybie mokro-na-sucho(TM) - tak w AMB Technic nazywamy operacje, w których stabilność wymiarowa złącza lub jego estetyka oczekiwana jest po usieciowieniu płynu.
Stacja in-line do mniejszych wymagań
W sytuacji, gdy istnieje konieczność wbudowania procesu nakładania płynu w linię lub gdy przekraczamy pewne wymagania ilościowe, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie platformy pozwalającej na integrację z linią (in-line). Posiadają one kamery służące do programowania i korekty pozycjonowania głowicy według fiduciali.
Zaawansowane procesy dozowania in-line
Najbardziej zaawansowane systemy dozowania in-line łączą automatykę procesu na najwyższym stopniu zaawansowania z zachowaniem sterowania procesem nakładania płynu. Stosuje się je m.in. do precyzyjnego i wysokowydajnego nakładania klejów SMA, czy wzmacniania układów BGA bezkontaktową technologią underfill. Umożliwiają także pozycjonowanie dynamiczne w technologii fids-on-the-fly(TM), skracającej kilkukrotnie nieprodukcyjny czas pozycjonowania.
----- materiał płatny ----