Z jednej strony kojarzymy ją z życiową mądrością i nabytym doświadczeniem, z drugiej boimy się jej, bo kojarzy się nam z cierpieniem i śmiercią. O tym, czy starość jest bardziej błogosławieństwem czy przekleństwem dyskutowano podczas X Międzyuczelnianej konferencji naukowej, która odbyła się dziś (12 maja) w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej.
Stereotypy rządzą
Człowiek stary to także często człowiek spełniony, pełen życiowej mądrości i doświadczenia. A jaka jest recepta na długowieczność? Wiedziała o tym z pewnością Francuzka Jeanne Calment, która przeżyła 122 lata. Rekordzista wśród stulatków paliła papierosy do 117. roku życia, codziennie wypijała kieliszek porto, uwielbiała czekoladę i posiadała wyjątkowe poczucie humoru, mimo, że życie wcale jej nie oszczędzało.
– Od czego zależna jest długowieczność? Kanadyjski badacz podaje, że w 53 procentach to styl naszego życia determinuje nasze zdrowie na starość. Inne czynniki to środowisko, w którym żyjemy (21 proc.), geny (17 proc.) oraz działania służby zdrowia (10 proc.) – mówił prof. Henryk Olszewski z instytutu psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Podkreślił także, że z wiekiem utrzymują się a nawet wzrastają zdolności, które oparte są na wiedzy z dzieciństwa i młodości. Słabną natomiast zdolności, które bazują na szybkości przetwarzania i wykonywania kilku operacji myślowych naraz. Niezmienne są z kolei zdolności rozumienia i wyrażania emocji. Mimo licznych ograniczeń, które wpisane są w życie ludzi starszych, zdaniem profesora w każdym wieku można się rozwijać, a jakość życia ulega ciągłym przekształceniom wraz z rozwojem. Okazuje się, że osoby starsze mogą mieć wyższy poziom jakości życia niż osoby młode.
Najwięksi pesymiści
A co o starości sądzą Polacy? Czym dla nich jest starość - przekleństwem czy błogosławieństwem? – Polacy to chyba najwięksi pesymiści na tle innych narodów. Na pytanie, czego oczekują po przejściu na emeryturę, większość z nich wymienia biedę, choroby i niepewność – dodał prof. Henryk Olszewski. - Choć z drugiej strony aż 73 proc. polskich seniorów pozytywnie ocenia swoją sytuację materialną.
W dalszej części konferencji prelegenci podjęli tematykę odnajdywania sensu życia w perspektywie przeżywanego kryzysu śmierci, mówili o stereotypowej wizji człowieka starego oraz o tym, jak starość pojmowana jest w filozofii klasycznej oraz myśli Jana Pawła II.
Konferencji towarzyszyła wystawa plakatów wykonanych przez studentów Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ w Elblągu w czasie warsztatów technicznych prowadzonych przez Zbigniewa Babińskiego.
Organizatorami konferencji były: Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Elblągu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu.
Patronat honorowy nad konferencją objęli Biskup elbląski dr Jacek Jezierski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski oraz prezydent Elbląga Witold Wróblewski.