Wczoraj (29 września) w Teatrze im. Sewruka zainaugurowano jedenasty rok akademicki w elbląskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Inauguracja była nowego roku była jednocześnie zwieńczeniem obchodów 10-lecia PWSZ. Zobacz fotoreportaż .
Była oczywiście immatrykulacja studentów pierwszego roku, Gaude Mater Polonia i Gaudeamus Igitur w wykonaniu Akademickiego Chóru PWSZ w Elblągu, a wykład inauguracyjny pt. „Niebezpieczne zakwity sinic - problem nie tylko ekologiczny” wygłosił prof. dr hab. Marcin Pliński z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Przypomnijmy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu powstała 1 lipca 1998 r. na bazie elbląskiego oddziału Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej oraz Kolegium Nauczycielskiego i Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. W pierwszym roku działalności studia w PWSZ rozpoczęło 223 studentów. Do tej pory uczelnie ukończyło ponad 3500 absolwentów studiów inżynierskich i licencjackich oraz 1150 absolwentów studiów podyplomowych.
W tym roku akademickim na 10 kierunkach kształcenia (administracja, ekonomia, informatyka, pedagogika, filologia polska, filologia - język angielski i język niemiecki, mechanika i budowa maszyn, elektrotechnika, ochrona środowiska oraz budownictwo) rozpocznie naukę 3446 studentów, w tym 791 na pierwszym roku. Uczy ich 210 nauczycieli akademickich, w tym 47 profesorów i doktorów habilitowanych.
Prof. Halina Piekarek-Jankowska w swym przemówieniu inauguracyjnym podkreślała, ze jednym z najważniejszych wyzwań uczelni jest ciągłe dostosowywanie oferty kształcenia do potrzeb rynku pracy. Efektem tego jest otwarty w tym roku kierunek budownictwo. Uczelnia przygotowuje się również do uruchomienia nowych specjalności w najbliższych latach, będą to m.in. ekonomia turystyki, administrowanie nieruchomościami, zarządzanie środowiskiem, pedagogika społeczna i praca socjalna.
Relacja Marty Hajkowicz: