Jak działają mobilne roboty, jaki wpływ mają zanieczyszczenia na ludzkie zdrowie, jaką siłę na odbiorcę wywierają reklamy, jaką moc ma energia słoneczna - na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedź podczas dzisiejszego (21 maja) XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który odbył się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Zobacz zdjęcia.
Miłośnicy nauk ścisłych wzięli udział w warsztatach przybliżających wykorzystanie brył geometrycznych w przyrodzie i architekturze czy w pokazie wyjaśniającym, jaką moc ma energia słoneczna oraz poznali budowę i działanie robotów mobilnych. Mali naukowcy dowiedzieli się także, jak tworzy się i działa reklama, ćwiczyli spostrzegawczość i koncentrację, jeździli na dziwnym rowerze czy brali udział w zajęciach fotograficznych.
– Jestem tutaj już po raz drugi – mówi Ania, uczennica szkoły podstawowej. – Fajnie by było, gdyby na co dzień w szkole było więcej takich praktycznych sposobów na poznanie nauki. Dzięki takim eksperymentom można więcej się nauczyć niż z samych książek.
- Bałtycki Festiwal Nauki służy przede wszystkim popularyzacji wiedzy naukowej – mówi dr Joanna Nowak, koordynator XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki w PWSZ. - Wiedza podawana jest w bardzo przystępny sposób dla różnych grup wiekowych. Gromadzą się tutaj różne dziedziny nauki; ścisłe jak matematyka, fizyka, robotyka czy informatyka i dziedziny humanistyczne, chemiczne, nauki związane z budownictwem. Jest to tak szeroki kontekst nauki, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Zainteresowanie festiwalem jest jak co roku ogromne i to nie tylko wśród elblążan. - Zgłosiło się bardzo dużo grup – dodaje koordynatorka. - Imprezą interesują się nie tylko elblążanie, przyjeżdżają do nas także grupy z Malborka i Pasłęka. Ogranicza nas trochę czas, ponieważ impreza przewidziana jest tylko do godz. 14. Być może w przyszłości festiwal rozpocznie się wcześniej i skończy później lub zostanie poprowadzony w ciągu dwóch dni. Tę sprawę organizacyjną należałoby jeszcze przemyśleć, bo zainteresowanie wydarzeniem jest naprawdę bardzo duże.