UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)

Komentarze czytelnika RobertKoliński

  • Młodzież walczy z hejtem

    RobertKoliński @qazwer - Wypisuje pan niestety dyrdymały - obelgi, wyzwiska, dehumanizacja osób i grup społecznych czy groźby karalne są realnym zagrożeniem dla dyskusji i wolności słowa właśnie. Walka z nimi i zmuszanie, czasem przy użyciu autorytetu państwa i jego organów policyjno-prokuratorskich, do przestrzegania minimum zasad w debacie publicznej nie ma nic wspólnego z cenzurą, ale jest ochroną społeczeństwa przed dyskryminacją czy nienawiścią i jako taka jest nie tylko działaniem chwalebnym, ale dla prawidłowego rozwoju społeczeństwa i rzetelnej debaty publicznej wręcz niezbędna. Nie zapominając przy okazji o tym, że jest to proces i działanie również wychowawcze i edukacyjne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    6
    RobertKoliński(2019-03-26)
  • Młodzież walczy z hejtem

    RobertKoliński I tu np. mamy do czynienia z podręcznikowym wręcz przykładem hejtu skierowanego przeciwko a) osobom małoletnim ("gówniarz" - przykład ageizmu [ejdżyzmu], dyskryminacja ze względu na wiek), b) osobom o rzekomo lewicowych poglądach (nienawiść skierowana przeciwko grupie społecznej, tu: wyimaginowanej w dodatku, o konkretnych poglądach społeczno-politycznych). Redakcja dopuszcza takie i gorsze komentarze bez problemu, co moim zdaniem jest współsprawstwem w uprawianiu mowy nienawiści.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    11
    RobertKoliński(2019-03-26)
  • Młodzież walczy z hejtem

    RobertKoliński Konkretnym i bardzo świeżym przykładem takiej mowy nienawiści i ukierunkowanego a motywowanego politycznie hejtu, jest niedawna kampania nienawiści wobec uchodźców zrealizowana przez rządzący reżim, czy też zupełnie już świeża sprawa nagonki i hejtu na osoby LGBT+, autorstwa tych samych środowisk. Jej przykład mieliśmy również niedawno w Elblągu, podczas wizyty przedstawicieli hejterskiego stowarzyszenia z Warszawy, które przyjechało swoim "hejtobusem" na Starówkę i próbowało rozsiewać nienawiść przeciwko środowisku LGBT+ również w naszym mieście. O hejcie i groźbach karalnych otrzymywanych przez moją skromną osobę np. za walkę z przejawami faszyzmu w życiu publicznym to mógłbym całą książkę napisać;)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    13
    RobertKoliński(2019-03-26)
  • Młodzież walczy z hejtem

    RobertKoliński (. .. ) W tak zaprojektowanym obrazie świata członkowie bojówek Hutu nie stawiali sobie pytań na temat uczestnictwa w ludobójstwie, a większość rwandyjskiego społeczeństwa nie odczuwała potrzeby reagowania na rozgrywającą się dookoła przemoc. Z podobnymi zjawiskami mamy do czynienia również i dziś w Polsce, wystarczy poczytać internetowe komentarze w różnych sprawach, m. in. na PortELu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    9
    RobertKoliński(2019-03-26)
  • Młodzież walczy z hejtem

    RobertKoliński @qazwer - Co to jest mowa nienawiści? Jest to rozbudzanie, rozpowszechnianie albo usprawiedliwianie nienawiści, dyskryminacji lub przemocy. Często wymierzona jest ona w konkretne grupy społeczne wyróżniające się odmienną wiarą, seksualnością czy pochodzeniem etnicznym, narodowym bądź rasowym. Bywa, że nienawiść uprawiana jest w stosunku do konkretnych osób lub poglądów społecznych i politycznych. W skrajnych przypadkach hejt opiera się wręcz na odmawianiu człowieczeństwa opisywanym ludziom lub całym społecznościom – nazywa się to dehumanizacją. Tym samym stanowi on poważne naruszenie praw człowieka. Język ma niewyobrażalną moc – rozumiemy świat w taki sposób, w jaki o nim opowiadamy. Słowa, których używamy w tych opowieściach, wyznaczają sposób naszego myślenia, a w konsekwencji wpływają na to, jak postępujemy wobec opisywanego świata. To oczywiste, że nie doszłoby do wielu pogromów, ludobójstw czy Holokaustu, gdyby nie siła propagandy. Dobrym przykładem są wydarzenia, jakie miały miejsce w Rwandzie w 1994 roku. W wyniku nieustannego powtarzania, że stanowiący mniejszość Tutsi są nie ludźmi, lecz pasożytami lub chorobą, którą trzeba zwalczać, udało się stworzyć w myśleniu większości Hutu przekonanie, że ludzie dzielą się na takich, których życie jest cenne, i takich, których jest bezwartościowe. (. .. )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    12
    RobertKoliński(2019-03-26)
  • Młodzież walczy z hejtem

    RobertKoliński Bardzo słuszna inicjatywa - warto, by przy okazji redakcje i administracje elbląskich portali wyciągnęły z niej naukę i zaczęły w końcu realna walkę z hejtem, nienawiścią i anonimowymi bluzgami czy groźbami karalnymi na swoich łamach i w komentarzach; Brawo młodzież i nauczyciele za tę cenną społecznie i jakże wychowawczą inicjatywę:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    24
    RobertKoliński(2019-03-26)
  • Powstaje kolejne rondo

    RobertKoliński @pampi-ZAWADA - Rondo z reklamą kapitalisty w nazwie to nie jest dobry pomysł, bardzo niewychowawczy - jeżeli już nazwa musi być, to niech niesie ze sobą przynajmniej jakąś pozytywistyczną treść i naukę dla przyszłych pokoleń - np. Rondo Polaków Zarabiających Grosze Na Śmieciówkach albo Rondo Wyzysku Polskiego, żeby było godnie, podniośle i z przesłaniem;)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    9
    RobertKoliński(2019-03-26)
  • Powstaje kolejne rondo

    RobertKoliński Co ty byś robił, gdyby nie ten Koliński, który interesuje się sprawami lokalnymi i stara się kontrolować samowolę polityków w imieniu obywateli - zatrułbyś się własnym jadem chyba;)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    13
    RobertKoliński(2019-03-26)
  • Powstaje kolejne rondo

    RobertKoliński Jest rondo więc zaraz zaczną się cyrki w wymyśleniem dla niego odpowiednio godnej nazwy, bo przecież nie może funkcjonować w naszym mieście kawałek infrastruktury odpowiednio nie ochrzczony i przez plebana ze parę stówek nie uświęcony. Zgłaszam zatem zawczasu wniosek do akt, aby nazwać to rondo imieniem Dąbrowszczaków, czyli bohaterów wojny domowej w Hiszpanii (1936-1939), pierwszych obrońców Europy przez faszyzmem, dziś kłamliwie opluwanych przez reżimowy IPN. Tudzież imieniem Aleksandry "Oli" Szczerbińskiej-Piłsudskiej, czyli żony marszałka, bojowniczki PPS i feministki, która przekonała go do przeforsowania równouprawnienia kobiet w 1918 roku:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    29
    RobertKoliński(2019-03-26)
  • Koniec bitwy o słowa

    RobertKoliński Taką ładną ulotkę z epoki (1939 - fotka) warto jeszcze młodzieży przypomnieć, w kwestii endeckich tchórzów rzekomo zasłużonych dla Polski, którzy w 1920 roku zwiewali z Warszawy do Poznania przed bolszewikami, aż się kurzyło - to wtedy, jak zwykle, o wolność i niepodległość bić się musiał polski chłop i robotnik [pod sztandarem i na wezwanie lewicy - PPS], podczas gdy burżuazja, kler i brunatna reakcja endecka brały nogi za pas i uciekały, gdzie pieprz rośnie:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    RobertKoliński(2019-03-23)
  • Pracownik elbląskiego bezpieczeństwa w szponach nałogu

    RobertKoliński Drogi autorze, pomijając już fakt, że może dla równowagi i zabawy zacytowałby Pan kilka teczek styropianowych kapusiów czy kościelnych "inteligentów", którzy donosili organom bezpieczeństwa i kapowali na swoich kumpli i działaczy opozycji, to wyżywanie się na człowieku z podstawowym wykształceniem (jako historyk zdaje się powinien Pan wiedzieć jak wyglądał poziom edukacji w sanacyjnej Polsce) świadczy zaprawdę o bardzo marnym obiektywizmie i jest cokolwiek żenujące. Napisz Pan coś np. o kulisach zostania generał-kapelanem z kilkunastotysięczną emeryturą przez "Flaszkę" Głódzia, pozrywamy boki razem;]
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    35
    23
    RobertKoliński(2019-03-23)
  • Koniec bitwy o słowa

    RobertKoliński Ja w bibliotekę kamieniami nie rzucam i w przeciwieństwie do brunatnych tumanów wiem do czego służy:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    RobertKoliński(2019-03-23)
  • Koniec bitwy o słowa

    RobertKoliński (. .. ) Po rewolucji 1905 r. Dmowski konsekwentnie wybrał politykę współpracy z władzami carskimi. W nagrodę otrzymał miejsce w rosyjskiej Dumie, namiastce parlamentu. W 1912 r. przegrał jednak w wyborach z kandydatem popieranym przez mniejszość żydowską, co wzmogło jego antysemickie obsesje. Endecja zorganizowała wówczas bojkot sklepów żydowskich w Warszawie. Po wybuchu wojny w 1914 r. Dmowski znów wybrał politykę sojuszu z Rosją carską (i wspierającymi ją państwami Zachodu). Uważał, że Polacy powinni oszczędzać krew narodową i działać przede wszystkim metodami dyplomatycznymi. Znów była to strategia przeciwna Piłsudskiemu, który wówczas organizował u boku Austro-Węgier Legiony, i który sądził, że niepodległość Polacy mogą wywalczyć sobie wyłącznie z bronią w ręku. „Co zrozumiałe, żołnierze walczący w Legionach przeciwko Rosji uważali rusofilię przywódców Narodowej Demokracji za zdradę sprawy narodowej” — pisał historyk dr Paweł Brykczyński, autor książki „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce”. (. .. ) „Prorosyjskość Dmowskiego była jednak nieskuteczna” — mówi dr Krzywiec. – „Robił różne gesty w stronę Rosjan i nic za to nie dostawał”. " Całość dziś na OKO. press.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    RobertKoliński(2019-03-23)
  • Koniec bitwy o słowa

    RobertKoliński (. .. ) W 1905 r. w Rosji wybuchła rewolucja. Dla socjalistów różnych odcieni — w tym PPS Piłsudskiego — była to szansa obalenia caratu i budowy niepodległej (ale także demokratycznej i sprawiedliwej społecznie) Polski. (. .. ) Dla Dmowskiego i jego zwolenników rewolucja (1905 roku - przyp. RK) oznaczała tylko chaos i bezsensowny przelew polskiej krwi. Dmowski przeciwdziałał planom Piłsudskiego na każdym kroku. Kiedy przywódca PPS wybrał się do Japonii, prosić o broń i wsparcie dla polskich rewolucjonistów, Dmowski pojechał tam także — tłumaczyć Japończykom, że rewolucja musi upaść. To Dmowski skierował nienawiść swojego stronnictwa z Rosjan na polską lewicę i Żydów. Przez pierwsze kilka miesięcy rewolucji konflikt miał przede wszystkim polityczny charakter. Potem przeniósł się do fabryk i na ulice. Narodowcy organizowali własne związki zawodowe, mające przeciwdziałać „agitacji” socjalistycznej. Bojówki endeckie walczyły na ulicach z robotnikami z PPS. Zginęło wówczas w bratobójczych walkach kilkaset osób. (. .. )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    4
    RobertKoliński(2019-03-23)
  • Koniec bitwy o słowa

    RobertKoliński Wczoraj tłumaczyłem historyczne fakty związane z prorosyjskością carskiego podnóżka Dmowskiego i jego anty-polskiej endecji, dziś pojawił się w tej sprawie bardzo dobry artykuł: "Jak było naprawdę z Dmowskim i Rosją? „Przynajmniej od rewolucji 1905 r. do 1915 r. z pewnością był politykiem prorosyjskim i cała prawica była prorosyjska. Wynikało to głównie z politycznej kalkulacji, chociaż można znaleźć u Dmowskiego także ślady fascynacji Rosją jako wielką potęgą” — mówi dr hab. Grzegorz Krzywiec, historyk z Instytutu Historii PAN, specjalista od myśli politycznej Dmowskiego i autor książki „Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego 1886-1905” (wydawnictwo Neriton, 2009 r. ). Żeby tę sprawę wyjaśnić, trzeba sięgnąć do źródeł najważniejszego konfliktu politycznego w Polsce w XX w. — sporu pomiędzy Romanem Dmowskim, założycielem Narodowej Demokracji i ojcem polskiego nacjonalizmu, oraz Józefem Piłsudskim, jednym z założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej, a później naczelnikiem Legionów i najważniejszą polityczną figurą II RP. (. .. )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    4
    RobertKoliński(2019-03-23)
  • Strajk nauczycieli: Musimy być gotowi na każdą ewentualność

    RobertKoliński Drodzy nauczyciele i nauczycielki, nie zwracajcie uwagi na łajdackie komentarze anonimowych szumowin społecznych i płatnej PiS-trollii - społeczeństwo popiera Wasz protest, bo wiemy, że zarabiacie śmieszne pieniądze za ciężką i odpowiedzialną płacę. PiSowski zaś reżim i jego pachołków oraz propagandowych kłamców rozliczymy już niedługo, m. in. za te stalinowskie manipulacje, jak ta z wczorajszych "Wiadomości", gdzie PiSowscy szubrawcy szczuli przeciwko Wam i Waszym słusznym żądaniom płacowym publikując archiwalne wypowiedzi nauczycieli rzekomo odcinających się dziś od Was, a którzy w rzeczywistości dziś również strajkują przeciwko tej antypolskiej i antyspołecznej, złodziejskiej ekipie. Na pohybel załganej PiS-komunie i Solidarność Naszą Bronią!:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    6
    RobertKoliński(2019-03-23)
  • Koniec bitwy o słowa

    RobertKoliński @Zen - Tu jest wywiad w całości, tłumaczenia nie ma w necie, jak odszukam na papierze, to wrzucę w wolnej chwili może na fb: www.theguardian.com
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    RobertKoliński(2019-03-22)
  • Koniec bitwy o słowa

    RobertKoliński Inne cytaty z Hitlera zawarte w "Mein Kampf" potwierdzają, że Hitler nazwał się socjalistą wyłącznie po ty, by zirytować lewicę: „Najbardziej ze wszystkich ruchów marksistowscy zdrajcy narodu musieli nienawidzić tego, którego jawnym celem było pozyskanie mas, pozostających do tej pory na usługach marksistowsko-żydowskich partii giełdowych. Nazwa Niemiecka Partia Robotnicza była irytująca. ” s. 141; „Wybraliśmy kolor czerwony jako najbardziej rzucający się w oczy i było bardzo prawdopodobne, że rozdrażni to i zirytuje naszych przeciwników politycznych i dlatego najpewniej zachowają nas w pamięci. ” s. 143; „Zebranie wisiało na włosku i tylko energia przewodniczącego, surowe, szorstkie traktowanie przez naszą straż, udaremniło intencje naszych przeciwników - ci ostatni mieli powód, aby się na nas złościć. Wybraliśmy czerwień dla naszych plakatów po dokładnym i starannym rozważeniu. Naszą intencją było zirytowanie lewicy, doprowadzenie ich do wściekłości i sprowokowanie do przyjścia na nasze spotkania - nie tylko w celu przekonania ich, ale również po to, aby mieć szansę porozmawiania z nimi. ” s. 190."Mein Kampf", wyd. Scripta Manent, tłum. I Puchalska, P. Marszałek, Krosno 1992
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    8
    RobertKoliński(2019-03-22)
  • Koniec bitwy o słowa

    RobertKoliński (. .. ) Socjalizm jest starożytną aryjską instytucją germańską. Nasi germańscy przodkowie posiadali ziemie jako wspólnota, kultywowali ideę wspólnego dobra. Marksizm nie ma prawa podszywać się pod socjalizm. Socjalizm, przeciwnie do marksizmu, nie odrzuca własności prywatnej. W odróżnieniu od marksizmu, nie wiąże się on z negacją indywidualności, w przeciwieństwie do marksizmu, jest patriotyczny. Mogliśmy nazwać się Partią Liberalną. Wybraliśmy jednak termin Narodowi Socjaliści. Nie jesteśmy internacjonalistami, nasz socjalizm jest narodowy. Żądamy spełnienia sprawiedliwych roszczeń klasy pracującej przez państwo, w oparciu o solidarność rasową. Dla nas państwo i rasa to jedno. " Jako fotkę dołączam tekst z oenerowskiego pisma "Szaniec" (nr 34,Biblioteka Uniw. Jagiellońskiego) - proszę sobie poczytać jak widzieli kwestię polskości i obywatelstwa przedwojenni faszyści, dziś promowani przez neofaszystów i "podłą zmianę".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    10
    RobertKoliński(2019-03-22)
  • Koniec bitwy o słowa

    RobertKoliński @Zen - Widząc te ahistoryczne głupoty, które pan wypisuje wiem na 100%, że nie czytał pan nic wartościowego na ten temat, o znajomości "programów tych ideologii" (xD) już nawet nie mówiąc. Parę lat temu przetłumaczyłem polskim czytelnikom szerszy wywiad z brytyjskiego Guardiana, jakiego udzielił Adolf Hitler niemiecko-amerykańskiemu dziennikarzowi, pisarzowi, poecie, korespondentowi w Niemczech i nazistowskiemu propagandyście George'owi Sylvestrowi Viereckowi w 1923 roku - proszę się zapoznać, może przestanie pan te brednie nacjo-ignorantów powtarzać, bo wstyd: "Dlaczego", zapytałem Hitlera "nazywa się Pan narodowym socjalistą, skoro program Waszej partii jest przeciwieństwem tego, co powszechnie przypisywane jest socjalizmowi? Socjalizm - odparł, odstawiając wojowniczo filiżankę herbaty - jest nauką o powszechnym dobrobycie. Komunizm nie jest socjalizmem. Marksizm nie jest socjalizmem. Marksiści ukradli ten termin i przekręcili jego znaczenie. Odbiorę socjalizm socjalistom. (. .. )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    8
    RobertKoliński(2019-03-22)

Redakcja nie odpowiada za treść i formę zamieszczonych powyżej wypowiedzi.
Reklama