UWAGA!

Żuławy w czterech porach roku

 Elbląg, Żuławy w czterech porach roku
Fot. Mikołaj Sobczak

- Nic nie jest wieczne i chcielibyśmy, żeby kiedyś przyszłe pokolenia miały szansę zobaczyć, jak w przeszłości Żuławy wyglądały, jak my je widzieliśmy i czym dla nas były - wyznała Monika Przypek na wczorajszym (7 grudnia) wernisażu wystawy „Żuławy, o czym szumią wierzby”, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Zobacz zdjęcia.

Wczoraj (7 grudnia) Klub Fotograficzny działający przy elbląskim PTTK miał okazję zaprezentować efekt swojej całorocznej pracy nad projektem „Żuławy, o czym szumią wierzby”.

- Stworzyliśmy wystawę, żeby utrwalić to, co w Żuławach najpiękniejsze - mówiła prezeska Klubu Fotograficznego PTTK, Monika Przypek. - Z czasem wierzby wyschną, mosty się zawalą, ale pamięć po nich pozostanie. Nic nie jest wieczne i chcielibyśmy, żeby kiedyś przyszłe pokolenia miały szansę zobaczyć, jak w przeszłości Żuławy wyglądały, jak my je widzieliśmy i czym dla nas były.

- Chcemy zachować na zdjęciach to, co jeszcze zostało, między innymi domy podcieniowe - przyznała Bożena Giorewa, jedna z autorek zdjęć. - Dzięki temu projektowi, udało mi się odkryć nowe miejsca, jeszcze bardziej poznać Żuławy, świetnie się przy tym bawiłam.

Pomysł pojawił się rok wcześniej i tyle czasu członkowie klubu potrzebowali na jego realizację.

- Stwierdziliśmy, że pokażemy Żuławy w czterech porach roku, to jak się zmieniają, bo to ważny dla nas teren, bliski naszym sercom - wyznała Monika Przypek. - Chcemy przyciągnąć ludzi do Żuław. To nie jest popularny teren, a bardzo piękny, mający wiele do zaoferowania.

  Elbląg, Żuławy w czterech porach roku
Fot. Mikołaj Sobczak

Żuławy są bardzo ważnym elementem regionalnej tożsamości mieszkańców, dlatego klubowicze chętnie wzięli udział w projekcie.

- Autorzy tej wystawy kształtują żuławski regionalizm, a to nie jest takie proste - powiedział Leszek Marcinkowski, prezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. - Zdjęcia wpisują się w te trendy, w to dziedzictwo niematerialne i materialne, jak domy podcieniowe czy cmentarze mennonickie. To jest właśnie spuścizna, która została na tych terenach, bo Żuławy to jest taka nieogarnięta kraina, to taki kraj na wodzie.

W projekcie wzięło udział siedmioro członków klubu, jednak do efektu przyczynili się wszyscy klubowicze, pomagając w ich obróbce i ostatecznym wyborze. Każde zdjęcie opatrzone jest krótką notką z nazwiskiem autora oraz miejscem wykonania fotografii.

- Wejście jest bezpłatne, myślę, że do świąt wystawa spokojnie tu będzie, więc na pewno każdy chętny znajdzie czas, by ją zobaczyć - zapewniła prezeska.

Klub nie robi sobie przerwy i już planuje kolejny roczny projekt.

- Chcielibyśmy zaprezentować zdjęcia wszystkich parków w Elblągu, również pokazać, jak zmieniają się wraz z porami roku - wyznała Monika Przypek.

Autorami wystawy są: Nina Piechowiak, Roman Gagjew, Bożena Giorewa, Marcin Mełus, Magdalena Adamowska, Janusz Piotrowski i Maria Skórko.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wspaniały artykuł. Wiemy że wejdziemy bezpłatnie, tylko nie wiemy, gdzie ta wystawa się znajduje. Przed upublicznieniem warto jeszcze raz przeczytać.
  • Elbląg troche jak pan W. Cejrowski. Urodził się w mieście, ale promuje dziadkowe włości na Kociewiu, gdzie często przebywał - młodość. Stąd żyłka do wypraw na nieco odludzia. Elbląska metropolia może jest na Żuławach, ale to przedmieścia. Tak naprawdę elblążanie w wiekszosci mieszkają na skraju żuławskiego areału, To bogata ziemia, przynosząca plony do tego Florydo podobny potencjał turystyczny na styku z Zalewem. Nasz nieoceniony kapitał to wysoczyzna. To miejsce to przeciwieństwo doliny krzemowej od strony krajobrazu. A perełka Polskiego wybrzeża, szlak kolejki nadzalewowej i możliwości zagospodarowania branży technicznej, naukowej, nowoczesntych szklarni upraw do kosmicznych kwater. Miejsce odzysku wody, przemiany tlenowej. Stąd pochodzi pierwszy procesor świata, budowano kadłuby podwodnych statków, napędy lokomotyw. Unikatowa sfera intelektualna
  • W, ,czterech porach roku, , Na Starym Mieście; -))
  • Ratusz Staromiejski Elbląg
  • PTTK kolejny raz odkrywa Amerykę. Wyważanie otwartych drzwi i wygodna jazda przetartymi szlakami, a raczej drogami wybrukowanymi jakieś sto lat temu.
  • @cosming - Na wystawie są prezentowane zdjęcia z całych Żuław Wiślanych (nie tylko elblaskich)!
Reklama