UWAGA!

Zamiast bibliotek - książkomaty

 Elbląg, graf. UM Elbląg
graf. UM Elbląg

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni dopełnią formalności związanych z planowaną reorganizacją filii bibliotecznych. Dzięki temu miasto będzie mogło uwolnić pomieszczenia po dwóch niefunkcjonujących od prawie dwóch lat - Filii nr 1 przy ul. Brzeskiej 5 oraz Filii Nr 8 przy ul. Mielczarskiego 22-24. Mieszkańcom obu dzielnic, w których zlokalizowane są obie placówki planowane jest zapewnienie alternatywnego sposobu dostępu do księgozbioru w formie książkomatów. Miałyby one zostać zainstalowane przy Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. Daszyńskiego, oraz przy Przedszkolu Nr 18 przy ul. Mielczarskiego.

Należy podkreślić, że według danych za I półrocze 2022 r. liczba czytelników w tych placówkach była najniższa ze wszystkich filii Biblioteki Elbląskiej w mieście. Lokale, w których mieszczą się obie filie są w złym stanie technicznym. To zaadoptowane mieszkania komunalne, wynajmowane od Zarządu Budynków Komunalnych. Nie spełniają one wymogów ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ani współczesnych standardów biblioteki publicznej. Brak jest w nich miejsca do prowadzenia animacji czytelniczej. Do tego dochodzą również wysokie koszty utrzymania, między innymi z uwagi na ogrzewanie gazem. Powyższe argumenty zdecydowały o wszczęciu procedury restrukturyzacyjnej. Zgodnie z nią Organizator zobowiązany jest 6 miesięcy wcześniej podać do publicznej wiadomości - w formie uchwały informację o zamiarze likwidacji wraz z uzasadnieniem. W tej kwestii Organizator uzyskał także pozytywną opinię Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, która sprawuje nadzór merytoryczny. Co ważne – wskutek planowanych zmian nikt nie straci zatrudnienia – dotychczasowi pracownicy filii przeszli na rentę i emeryturę.

Joanna Urbaniak, Urząd Miejski w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ok. Zamawiamy w katalogu. Pani Jadzia biegnie z książkami by je wrzucić. A gdzie wyrzutnia do zwrotu ?
  • @Zawadatyr - W książkomacie odbiera się zamówione przez katalog książki i zwraca się je również w książkomacie.
  • Społeczeństwo powinno przenosić się na ebooki a nie wycinki drzew aby robić dalej książki papierowe. Polecam ebooki, to są same plusy. Korzystam już od 8 lat.
  • @Kkkkk1 - Ja lubię książki papierowe. Kwestia przyzwyczajenia. Lasy to zużywają w głównej mierze różne firmy i urzędy drukując tony niepotrzebnych świstków. Książki chociaż żyją latami.
  • @Kkkkk1 - Ja czytam tylko papierowe.
  • Nieprawda
  • Tylko nikt o tym nie mówi że od dwóch lat leżą tam ksiazki. Które nadają się d wyrzucenia. A powodem nie był stan techniczny tylko jak w przypadku Brzeskiej piec gazowy prawie dwudziestoletni który nadawał się do wymiany.
  • Pani Rzecznik mija się z prawdą. Osoba odeszła na emeryturę ale z innej placówki. Brzeska została zamknięta ze względów tzw. ekonomicznych, w październiku 2022 roku ponoć tymczasowo. Mówmy prawdę.. Książkomaty nie sprawdzą się w tych dzielnicach. Tym bardziej że ksiazki które leżą dwa lata są praktycznie do spisania. Pamięta Pan Panie Dyrektorze zawadę tam też było na chwilę a potem większość książek spisano. Z poważaniem Iwona Korbela
  • Następny etap w cofania się w kulturze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    1
    obibok(2024-09-07)
  • Ale wymyślili. Zawsze jakaś placówka będzie miała najniższą liczbę czytelników. To która następna ? A co z kosztami utrzymania urzędów rozsianych po całym mieście ? Ogrzewanie za drogie, a od kiedy ? Normalnie odcięli osoby starsze od możliwości korzystania z biblioteki i tyle.
  • Jak na tak małe miasto, bibliotek jest / było rzeczywiście za dużo. Przy mniejszej ich liczbie koncentracja tytułów sprawia, że nie trzeba za wypatrzonymi tytułami biegać po całym Elblągu. Faktem jest, że wzorem chociażby TCZEWA można stworzyć tzw. wrzutnie - szczelina w ścianie, która pozwala zwrócić książkę. W środku, lecą one po rynnie do kosza i pracownik potem skanuje kody i ściąga z konta czytelnika. I to warto zrobić w każdym punkcie, co szczególnie ułatwi zwroty w weekendy. Przypomnę jeszcze raz - takie rozwiązanie ma Tczew (dodaję zdjęcie).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    1
    4
    Książka jest dobra(2024-09-07)
  • @Zawadatyr - Jak wiesz lepiej to po co się pytasz
Reklama