Czwarty tom Studiów nad Truso poświęcony będzie wytwórczości metaloplastycznej i prezentować będzie wyniki specjalistycznych badań artefaktów z metali kolorowych i szlachetnych pozyskanych w sezonach badawczych 1984-1991 oraz 2000-2008. Autorami są dwaj wybitni specjaliści w tej dziedzinie badań archeologicznych – Jarosław Strobin i Karol Żołędziowski. Redaktorem naukowym jest Marek F. Jagodziński, odkrywca wikińskiej osady.
Rzemiosło pod lupą badaczy
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu uzyskało w tym roku środki finansowe od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na wydanie IV tomu Studiów nad Truso. Będzie to już 7 wolumin w tej serii, w całości poświęconej publikacji wyników badań osady w Janowie Pomorskim, identyfikowanej z historycznym Truso.
- W publikacji przedstawione zostaną szczegółowe opracowania artefaktów z metali kolorowych i szlachetnych oraz surowca, m.in. sztabek ze stopów miedzi, cyny, ołowiu i srebra, które stanowiły podstawowy materiał do lokalnej produkcji metaloplastycznej - podkreśla Marek Jagodziński. Omówione będą zwłaszcza kwestie dotyczące mosiądzów (surowiec pochodzący z Zachodu Europy), brązów cynowych (pochodzenie wschodnie) i stopów lokalnych, mieszanych (mosiądze i brązy wieloskładnikowe z zauważalnym dodatkiem ołowiu). Przedstawione będą ponadto stosowane w Truso techniki zdobnicze, jak złocenie, srebrzenie i cynowanie, które zidentyfikowano na obiektach ze stopów miedzi. Osobna grupa artefaktów, które zostaną poddane analizie, a następnie opublikowane, to tygle z widocznymi śladami topienia metali, formy odlewnicze, a także półwytwory, odpady produkcyjne i narzędzia.
Promocja nauki i regionu
- Publikacja wyników opracowań tej kategorii działalności rzemieślniczej w Truso, wychodzi naprzeciw wciąż rosnącemu zainteresowaniu problematyką miejsc centralnych okresu wikińskiego w Europie. Pokazując fenomen powstawania tego typu założeń, a także rolę, jaką odegrały te ośrodki w rozwoju społeczno-gospodarczym wczesnośredniowiecznych społeczności, publikacja umożliwi pokazanie ważnego aspektu ich aktywności, rzemiosła, w tym przypadku metaloplastyki. Ten obszar działalności jest niezwykle ważny dla badań nad zaszeregowaniem kulturowo-etnicznym artefaktów i odkrytych w Janowie Pomorskim reliktów warsztatów złotniczych. Publikacja ta przyczyni się niewątpliwie do nowego spojrzenia na historię Europy Środkowej okresu wikińskiego. Przybliży też wyjaśnienie kwestii obecności skandynawskiej w rejonie ujścia Wisły, pokaże ponadto szeroki zakres kontaktów mieszkańców tej osady na przykładzie przepływu surowców i technologii - podkreśla dr Jagodziński.
Dzięki tej publikacji będzie można poznać lepiej styl życia i unikatową kulturę materialną dawnych mieszkańców Truso. Jest to również promocja dokonań polskiej archeologii i popularyzacja wiedzy z zakresu przeszłości regionu elbląskiego. Promocja książki jest przewidziana na listopad tego roku.