UWAGA!

Wirtualna premiera skarbów z pól wielkiej bitwy

 Elbląg, Wirtualna premiera skarbów z pól wielkiej bitwy
(fot. nadesłana)

Na stronie cyfrowewm.pl można już oglądać eksponaty, znalezione na Polach Grunwaldzkich, które zostały zdigitalizowane przez Regionalną Pracownię Digitalizacji. Spośród stu zabytków pozyskanych w czasie badań, ponad trzydzieści najciekawszych zostało poddanych obróbce cyfrowej.

Po raz pierwszy odwiedzający Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku mogli zobaczyć nowe eksponaty w czasie Nocy Muzeów, w miniony weekend. Wszyscy, którzy jeszcze nie zdążyli Muzeum odwiedzić, mogą część z nich zobaczyć na stronie cyfrowewm.pl
       - Po miesiącach pracy możemy nareszcie podzielić się jej efektami – mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji, działającej w CSE "Światowid" w Elblągu. - Właśnie udostępniliśmy na naszym portalu opracowane materiały z digitalizacji części zabytków pozyskanych w czasie badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich.
       Wśród udostępnionych zabytków są żeleźce toporów, szelągi krzyżackie, groty bełtów, elementy ostróg i broni białej, które w ciągu dwóch lat badań na Polach Bitwy pod Grunwaldem zostały odnalezione przez naukowców, archeologów oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Eksponaty zostały dokładnie sfotografowane i opisane. Można je oglądać na tradycyjnych fotografiach, część z nich zostało również zcyfryzowane w technice 3D.
       Pracę nad cyfryzacją obiektów wykonała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. Na stronie cyfrowewm.pl prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, wirtualne spacery, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.
       - Cieszymy się, że te zabytki są już w sieci, tym samym zakończyliśmy kolejny etap prac w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, choć mam nadzieję, że to nie koniec współpracy z Muzeum w Stębarku - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid". - Teraz czas na kolejne wyzwania, przed nami wieża Bramna dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie, a w planach Kanał Elbląski.
       Eksponaty z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku można oglądać tu.
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama