UWAGA!

W Zaduszki na dużym ekranie o elbląskich artystach

 Elbląg, W Zaduszki na dużym ekranie o elbląskich artystach

To wyjątkowy wieczór, więc i wyjątkowe będą historie. 2 listopada seans cyklu „Elbląg na dużym ekranie” poświęcony będzie nieżyjącym elbląskim artystom – plastykom, muzykom i choreografom, aktorom, filmowcom i fotografom.

Roman Fus zmarł 15 lat temu, w wieku zaledwie 47 lat. Jest autorem kompozycji pomnika Polskiego Pastwa Podziemnego i wielu rzeźb i statuetek. W naszej pamięci pozostał jako niestrudzony organizator dorocznego festiwalu rzeźby w śniegu w Elblągu.

Janusz Hankowski odszedł tak niedawno. Był nie tylko wspaniałym malarzem, ale też godnie pełnił rolę nestora środowiska artystycznego, udzielając jakże mądrych i cennych wypowiedzi. Jego charakterystyczne obrazy i gobeliny zdobią muzea, instytucje i mieszkania w całej Europie, ale szczególnie cenione są przez elblążan.

Artysta malarz Zdzisław Jakubowski zmarł w 1990 r. i jest dziś już nieco zapominany. Był nauczycielem rysunku i malarstwa późniejszego założyciela Galerii-El, Gerarda Kwiatkowskiego. Sam uprawiał głównie pejzaż, trochę w duchu impresjonizmu. Pochowany jest na cmentarzu Dębica w Elblągu.

Zbigniew Książkiewicz przyjechał do Elbląga z żoną Haliną zaraz po studiach w 1963 r.. Przez cały czas związany był ze spółdzielnią „Plastyk”, będąc tam projektantem i kierownikiem nadzoru artystycznego. Uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę. Jest autorem najbardziej znanej formy przestrzennej „Ikar” (zwanej elbląskim Batmanem), traktowanej czasami jako artystyczne logo Elbląga. Zmarł w 1996 r..

Siedem lat temu zmarł Gerard Kwiatkowski, artysta, któremu współczesny Elbląg zawdzięcza bodajże najwięcej. To wokół niego i wokół Galerii-El 60 lat temu skupiało się środowisko elbląskich plastyków, a Biennale Form Przestrzennych rozsławiło nasze miasto w kraju i na świecie.

Julian Leniec mieszkał i tworzył w Elblągu 30 lat i to jego rzeźby i płaskorzeźby z lat powojennych do dziś zdobią nasze miasto. Zaraz po wojnie szukał i ratował zaginione elbląskie dzieła sztuki, gromadząc je w otwartym w 1954 r. muzeum, organizował spółdzielnię usług plastycznych „Plastyk”, tworzył rzeźby, plafony i płaskorzeźby dla poczty, muzeum, banków i szkół. W roku 1977 przeniósł się do Gdańska. Zmarł w roku 2000 i spoczywa w Elblągu.

Andrzej Szadkowski był dyrektorem Galerii-El w latach 1987-1998. Uprawiał malarstwo olejne, grafikę, rysunek, zajmował się plakatem, tworzył ilustracje do książek. Pod jego ręką Galeria EL zorganizowała kilkaset imprez; wystaw artystów krajowych i zagranicznych, koncertów, konferencji i sympozjów. Zmarł w wieku 40 lat.

Zbigniew Tomanek, pionier Elbląga i współorganizator powojennego życia artystycznego w naszym mieście, sam był artystą tragicznym i dyskryminowanym. Władze złośliwie nie uznawały jego statusu artysty i utrudniały mu zakup farb i blejtramów. Tomanek malował bowiem polichromie w kościołach. Był też nauczycielem plastyki i historii sztuki, scenografem teatralnym, a krótko nawet kierownikiem wydziału kultury i sztuki elbląskiego ratusza. Zmarł w roku 2001.

Ryszard Tomczyk – człowiek-instytucja. Wszechstronny artysta, pisarz i dokumentalista naszego miasta i jego środowiska artystycznego. Do Elbląga przyjechał w 1953 r., by zostać polonistą w szkole średniej. Ale wkrótce objawił swoje inne talenty: malarza i rysownika, pisarza, poety, recenzenta i choreografa. Kierował DKF-em, Galerią-El i lokalną gazetą, był radnym i wicedyrektorem szkoły. Napisał kilkadziesiąt książek i namalował setki obrazów. Zmarł dwa lata temu, 8 listopada 2020 r.

Aldona Zdanowska-Hosbein urodziła 90 lat temu w Wilnie w rodzinie artystów fotografów. Po ukończeniu studiów malarskich w Gdańsku w 1961 r. zamieszkała w Elblągu, aktywnie uczestnicząc w życiu artystycznym miasta, początkowo w Galerii-El, a w latach późniejszych również w działaniach Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Uprawiała rysunek, malarstwo, grafikę i fotografię artystyczną oraz dokumentalną. Szczególnie cenne są jej fotografie obrazujące „porządkowanie” Starego Miasta, czyli rozbiórkę i mielenie cegieł zabytkowych kamienic. Po śmierci męża powróciła do Gdyni. Zmarła w 2014 roku. Została pochowana na cmentarzu Witomińskim.

 

W kinie wspominać będziemy również elbląskich muzyków i choreografów. Najbardziej znane postacie, to:

Janusz Jędrzejewski – nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, dyrygent i kompozytor, felietonista lokalnych gazet. Pisał muzykę dla swoich uczniów, ale również na chór i orkiestrę. Skomponował hymn „Tu Est Petrus”, wykonany przez połączone chóry podczas spotkania z papieżem Janem Pawłem II na elbląskim lotnisku, „Kantatę na rok 2000” oraz wiele innych. Zmarł w wieku 55 lat w roku 2009.

Józef Karpiński – założyciel i przez 25 lat dyrektor Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej w Elblągu. Dyrygent, kompozytor, ale przede wszystkim animator życia kulturalnego miasta. W latach 60-tych tworzył słynne opery dziecięce i organizował koncerty muzyki poważnej z udziałem elbląskich chórów i orkiestr. Zmarł w wieku 57 lat w roku 1977. Jego imieniem nazwana jest sala koncertowa Szkoły Muzycznej oraz jeden z elbląskich tramwajów.

Czesław Kujawski przez ćwierć wieku związany był z Elblągiem i zespołem pieśni i tańca „Ziemia Elbląska”. Zespół, który przez lata promował Elbląg w kraju i za granicą powstał w roku 1978. Czesław Kujawski był jego kierownikiem artystycznym i choreografem. Był też organizatorem warsztatów i festiwali dla polonijnych zespołów artystycznych. Zmarł 20 lat temu w wieku 59 lat.

Zofia Trzosalska (1922-2009) - choreografka, nauczycielka tańca i rytmiki pracowała w Szkole Muzycznej, w Elbląskim Domu Kultury i w klubie „Kosmos”. W roku 1960 przygotowała z dziećmi przedstawienie baletowe, które dało początek cyklowi oper dziecięcych do scenariusza i muzyki opracowanej przez Józefa Karpińskiego. Były to „Baśń Zimowa”, „Czarodziejska piosenka”, „Ania w królestwie Neptuna” i „We wrzosowym królestwie”. Opery te były transmitowane przez radio i rozsławiły Elbląg na cały kraj.

 

Ludzie teatru:

Jacek Gruca – pierwszy dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dramatycznego w Elblągu, jego organizator, aktor i reżyser. Stworzył żywy i wrażliwy na problemy swoich czasów teatr, nie bojący się dyskutować o współczesności. W ciągu 6 lat wyreżyserował w nim 11 spektakli. Zmarł w roku 2011 w wieku 70 lat.

Janina Czarnocka-Rayska – już w 1945 r. przyjechała do Elbląga i zaangażowała się w organizację życia kulturalnego, a w szczególności teatru. Zakładała pierwszy, jeszcze amatorski teatr, dla którego pisała sztuki i w nim grała. Później, przez dziesięć lat występowała na scenie teatru im. S. Jaracza. Niemal do końca życia pracowała w licznych instytucjach i stowarzyszeniach kulturalnych Elbląga. Zmarła w 1991 r.

Aleksander Sewruk – jego imię nosi dziś nasz elbląski teatr. W latach 1957-69 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. S. Jaracza. Był to najlepszy dla Elbląga czas w historii olsztyńsko-elbląskiej sceny. Sewruk był aktorem teatralnym i filmowym oraz reżyserem. Nazywany był „ojcem aktorów”. Zmarł w roku 1974 w Warszawie w wieku 62 lat.

 

Nasze wspomnienia ludzi sztuki byłyby niepełne, gdybyśmy zapomnieli o dokumentalistach i artystach filmu i fotografii:

Stefan Mula (1924-2007) z zawodu był technikiem dentystycznym, a z zamiłowania filmowcem. Pasji filmowania i fotografowania poświęcił się do ostatnich dni życia. Jest autorem ponad 40 krótkometrażowych filmów dokumentalnych i oświatowych, wielu wystaw i zdobywcą licznych nagród filmowych. W latach 1956-78 organizował w Elblągu Festiwal Filmu Amatorskiego Służby Zdrowia. Jego imieniem nazwana została sala studyjna kina „Światowid”.

Czesław Misiuk – fotograf i judoka, dokumentalista miasta, Galerii-El i Zakładów Mechanicznych Zamech, artysta fotografik, prezes Elbląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Aktywny również w sporcie. Był trenerem i sędzią międzynarodowym w judo. Zmarł w roku 2001, miał 64 lata.

 

Więcej o nieżyjących już elbląskich artystach dowiedzą się osoby, które przyjdą w środę, 2 listopada o g. 18 do kina Światowid na seans z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Wyświetlone zostaną archiwalne kroniki i filmy dokumentalne z naszego miasta.

 

Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl Wstęp wolny.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ileż to wspaniałych ludzi żyło i tworzyło w Elblągu kulturę powojenną. Bez nich Elbląg byłby całkiem innym miastem przecież. Powinno się gdzieś na trwale pokazywać ich twórczość. Może stworzyć np. taki Elbląski Dom TWórczości powojennego Elbląga do obecnych czasów w jakieś nieruchomości miejskiej ?? Tam mógłby być choć w części pokazany dorobek twórczy ludzi kultury, obrazy, książki, mapy, zdjęcia, albumy elbląskie i inne. POCHOWANE w piwnicach np. obrazy elbląskich malarzy współczesnych w Muzeum byłby na stałe eksponowane w takim Elbląskim Domu Twórczości.
  • Taka aleja zasłużonych. Dobrze że wspominamy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    Darek Bocian(2022-11-02)
  • O tylu Wielkich, ale Skromnych zapomnieliście, że aż przykro....
  • Niech żałuje ten, ,kto nie był na tym spotkaniu.
Reklama