UWAGA!

W kinie o kościołach dawnego Elbląga

 Elbląg, W kinie o kościołach dawnego Elbląga

Gdzie był kościół Trzech Króli, a gdzie św. Anny i dlaczego ich już nie ma? Kiedy i z jakich powodów rozebrany został kościół św. Jakuba? Kto i dlaczego nie chciał po wojnie odbudować kościoła św. Mikołaja? W jakich okolicznościach ruiny dawnego kościoła dominikańskiego trafiły pod opiekę plastyków? Jak te świątynie kiedyś wyglądały? – Na te i wiele innych pytań padną odpowiedzi podczas najbliższego seansu cieszącego się dużym zainteresowaniem cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Tematem spotkania będą bowiem kościoły dawnego Elbląga.

Gościem specjalnym seansu będzie Bartosz Skop, elbląski historyk i znawca tematu, adiunkt w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Na seans pt. „Kościoły dawnego Elbląga” zapraszamy w środę, 5 marca o godz. 18:00 do kina Światowid.

Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl. Wstęp wolny.

Juliusz Marek

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Szkoda że komuchy zburzyły kościół Św. Anny. Pięknie górował by nad Elblągiem.
  • Termin spotkania mocno nie trafiony-środa popielcowa. Wiadomo, że tą tematyką są zainteresowani raczej ludzie wierzący. Szkoda, że nie pomyślano o pracujących katolikach.
  • Słuszna uwaga
  • W latach 1946 -1947 władze kościelne zabiegały, aby Kościołowi katolickiemu oprócz dzisiejszej Katedry w Elblągu przekazać też ewangelicki kościół św. Anny. Ostatecznie po spotkaniach z Prymasem Polski Augustem Hlondem ustalono, że kościół katolicki musi wybrać między kościołem św Mikołaja, a św. Anny, bo tylko jeden z nich może zostać przyznany katolikom. Prymas zdecydował, że będzie nim kościół św. Mikołaja, dzisiejsza Katedra. W początkach lat 50- tych zarówno kościół św. Anny jak i Trzech Króli zostały zburzone. Z tego ostatniego dzwony przekazano kościołowi św. Wojciecha.
  • A może właśnie "trafiony"? Za komuny też odpowiednie programy były o "właściwych" porach. Pamiętasz Teleranek w niedzielę o 9.00? Jeżeli jesteś młody (a) to pewnie nie.
  • Szkoda ze niemcy w elbingu przed wojna głosowali na Hitlera
  • @Arckat - Wszyscy żałują zburzenia niemieckich kościołów. Tymczasem te co się ostały wcale nie są zatłoczone. Bywa tak, że żałują ci co rzadko do nich chodzą
  • Czy Prowadzący mogliby wyjaśnić jak to było możliwe że Kościółek pomennonixki / pobaptystyczny pw NMP na ul. Robotniczej został rozebrany w latach 80 XX by zrobić miejsce obecnemu betonowemu gmachowi o formie namiotowej. Dlaczego władze kościelne nie pomyślały o harmonijnym połączeniu starego z nowym tak chociażby jak w przypadku kościoła pw Wszystkich Świętych na ul. Agrikola ?
  • Będzie coś o tym co się dzieje na plebanii?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    3
    Ks trynkiewicz(2025-03-04)
  • To dobry temat do rozmowy. Ks. Infułat M. Józefczyk - dr historii przecież i germanofil - z jednej strony załamywał ręce nad odbieraniem kościołowi katolickiemu poniemieckich świątyń i ich rozbiórką / wyburzaniem, a z drugiej strony zgodził się na rozbiórkę XIX w. kościółka pw NMP, którym już dekanat administrował po to by w tym miejscu postawić betonowe gmaszysko. Skoro już nie można go było wkomponować w powstający betonowy namiot, to dlaczego np ten kościółek nie został rozebrany i przeniesiony w nowe miejsce w Elblągu gdzie powstawała jakaś nowa parafia. W tym samy bowiem czasie przeniesiono do Elbląga na ul. Rawską rozebrany kościółek konstrukcji szachulcowej w Kaczegonosu. Tak więc jest o czym rozmawiać. Nie tylko uderzać w narrację, że bezduszni i bezbożni komuniści coś bezmyślnie niszczyli. Porozmawiajmy otwarcie decyzjach, które podejmowali przedstawiciele kościoła katolickiego. Oraz o próbach przywrócenia funkcji kościelnych Galerii EL - to też ciekawy wątek
  • W Elblagu panuje przekonanie, że to wierni ze składek odbudowali kościół pw św. Mikołaja. Jest to prawda ale tylko częściowa. Nie byłoby odbudowy tego kościoła gdyby nie subwencje państwowe. Dziś niezręcznie się do tego przyznawać. Jest to w publikacjach najczęściej tylko wzmiankowane lub nawet przemilczane. Ten zły PRL jednak przeznaczał poważne środki na odbudowę budynków sakralnych o dużej wartości historycznej. Niestety ani kościół pw Trzech Króli ani pw św. Anny jako budowle z XIX w nie należały do tej samej kategorii. Ale już kościół pw. Bożego Ciała tak - ale tylko w części średniowiecznej. Część dobudowaną w XIX w. wyburzono.
  • I co chodziłbyś tam, łożyłbyś na jego utrzymanie?. Czy tylko narzekasz, aby narzekać?
Reklama