UWAGA!

Tak Światowid wygląda po przebudowie

 Elbląg, Tak Światowid wygląda po przebudowie

Ponad 2,5 roku trwała przebudowa Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Dzisiaj elbląscy dziennikarze mieli okazję przekonać się, co się tutaj zmieniło. Zobacz zdjęcia.

O nowej, trzeciej już, sali kinowej w CSE Światowid pisaliśmy w poniedziałek. Dzisiaj mieliśmy okazję zajrzeć niemal do każdego zakamarka zmodernizowanej instytucji. Przypomnijmy, że remont trwał ponad 2,5 roku, kosztował prawie 24 miliony złotych, a podczas inwestycji doszło do kilku niespodzianek, jak odkrycie nieistniejących na planach instalacji, wejścia do podziemnego schronu czy wreszcie do zejścia z placu budowy wykonawcy, który wygrał przetarg, a którego zastąpiła jedna z elbląskich firm, dokańczając inwestycję.

- Spór z wykonawcą, który zszedł z placu budowy trwa, jest na etapie sądowym. Naszym celem było skończyć budowę i on został osiągnięty, a reszta należy do prawników obu stron tego sporu – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Spór dotyczy m.in. samej kwestii odstąpienia od umowy, a także związanych z tym rozliczeń między inwestorem i wykonawcą. Kwota sporna, to jak się dowiedzieliśmy, ok. 500 tysięcy złotych.

- Najważniejsze, że przy pomocy elbląskiego wykonawcy, który wszedł na plac budowy i przychylności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znaleźliśmy rozwiązanie na przeprowadzenie całego procesu zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych – dodaje dyrektor CSE Światowid. - Zyskaliśmy prawie 1900 m kw. powierzchni, odnowiliśmy wszystkie istniejące wcześniej pomieszczenia, które są już zwentylowane, sklimatyzowane. Obiekt spełnia najwyższe standardy pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Jest w pełni monitorowany, dostępny dla osób niepełnosprawnych. Mamy windę osobowo-towarową, a także trzy platformy, na każdym holu, w tym tę umożliwiającą wjazd osobom niepełnosprawnym na scenę w dużej sali kinowej.

CSE Światowid po przebudowie przyjmuje już pierwszych gości. Czynna jest nowa studyjna sala kinowa, powstała jedno wspólne miejsce do zarządzania salami kinowymi, a w najbliższą niedzielę chrzest podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca przejdzie zmodernizowana sala widowiskowo-sportowa, która może docelowo pomieścić nawet 800 osób. To limit do osiągnięcia po zniesieniu pandemicznych obostrzeń.

- To optymalna liczba osób, która sprawi, że cena biletu nie będzie za wysoka, a jednocześnie z naszych badań wynikało, że na koncerty, kabarety takie właśnie zainteresowanie jest możliwe – mówi Antoni Czyżyk.

W holu znajduje się nowy bar, z którego można korzystać zarówno od strony sal kinowych, jak i od strony sali widowiskowo-sportowej. CSE Światowid szuka obecnie firmy, która chciałaby bar poprowadzić.

W swoje progi wkrótce mieszkańców zaprosi także Regionalna Pracownia Digitalizacji. Z innego – polsko-rosyjskiego projektu – finansowany jest jeszcze zakup wyposażenia.

- Jest potrzebne, by prezentować naszą pracę nie tylko w sieci, ale także w naszej siedzibie. Powstanie tu 16 stanowisk z laptopami, gdzie będzie można nasze zasoby poznawać, przetwarzać i zagłębiać się kulturowe dziedzictwo, które proponujemy. A także prowadzić zajęcia edukacyjne – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - Mamy już hologram, będą też stoły multimedialne, rzutniki, a także ekran do projekcji cyfrowych zasobów i specjalna makieta.

Projekt przebudowy CSE Światowid przewiduje również uruchomienie inkubatora przedsiębiorczości. - Będziemy tu chcieli m.in. organizować cykliczne szkolenia i warsztaty dla wszystkich ,którzy chcą rozpocząć działalność w sektorze kultury i przemysłów kreatywnych – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur, wicedyrektor CSE Światowid.

W nowo dobudowanej części CSE Światowid powstało również Centrum Aktywności Społecznej, w którego skład wchodzą m.in. pracownia plastyczna dla dzieci, rękodzielnicza, malarska i wiele innych.

- Będziemy tutaj m.in. organizować warsztaty dla dzieci i rodziców, warsztaty związane z arteterapią szczególnie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Urządzamy m.in. salę doświadczania świata do rozwoju poznawczego dzieci – mówi Aleksandra Bednarczuk kierownik Centrum Aktywności Społecznej.

Poszczególne pracownie będą sukcesywnie udostępniane mieszkańcom. A wkrótce wewnątrz budynku i na jego elewacji pojawią się odpowiednie oznaczenia, by łatwiej było trafić do poszczególnych części obiektu. Zostanie też zamontowana zewnętrzna iluminacja.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama