Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią, a szczególnie historią II wojny światowej i udziałem w niej polskich żołnierzy, na spotkanie z książką Kacpra Śledzińskiego pt. “Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych”, które przygotował i poprowadzi pasjonat historii i popularyzator literatury historycznej, youtuber, twórca kanału “Nie-zła historia” Łukasz Koszewski. Środa, 4 września, godzina 17:30, sala kinowa Biblioteki Elbląskiej (ul. św. Ducha 3-7). Wstęp wolny.
“Wojenną epopeję czterech pancernych i ich psa znają wszyscy. Serial emitowany jest niemal bez przerwy na wszystkich możliwych kanałach. Janek, Olgierd, Gustlik i Grigorij to postacie fikcyjne. Dla wielu jednak ich los to synonim bohaterstwa Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Rozmach, doskonałe aktorstwo i świetny scenariusz serialu zapewniły „Czterem pancernym” niesłabnącą popularność.
Scenariusz prawdziwy – napisany krwią i ofiarą życia – znany jest jednak nielicznym. Kim byli prawdziwi pancerni? Za co walczyli? Czy naprawdę wierzyli, że niosą Polsce wolność? A może zwyczajnie za wszelką cenę chcieli się wyrwać z Rosji? „Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych” opowiada o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Przeczytamy o bitwie pod Lenino, Studziankach, przyczółku magnuszewskim, Wale Pomorskim, walkach o Berlin. Poznamy zwykłych żołnierzy takich jak zesłany z całą rodziną na Sybir lwowiak – zwiadowca Marian Chodor, radiotelegrafistka Lidia Mokrzycka, która do brygady trafiła z Cieszyna przez Omsk i Uzbekistan, czy pochodzący z małej wioski na Nowogródczyźnie dowódca T-34 Mikołaj Romanowski.
To oni byli tankistami – prawdziwymi pancernymi. Ich historia to historia chwały i hańby, patriotyzmu i zdrady. Nie sposób się od niej oderwać.” Książkę oczywiście można znaleźć i wypożyczyć w Bibliotece Elbląskiej: Kacper Śledziński “Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych”
Spotkanie z książką historyczną, to inicjatywa Łukasza Koszewskiego, która – mamy nadzieję – zagości na dłużej w ofercie kulturalnej Biblioteki Elbląskiej. Będziemy starali się wspólnie z autorem “Nie-złej historii” regularnie proponować Państwu interesujące tytuły i związane z nimi intrygujące, nieoczywiste tematy do rozmów. Liczymy na Państwa obecność i aktywny udział w dyskusji. Zapraszamy.