UWAGA!

Międzynarodowo w galerii

 Elbląg, Międzynarodowo w galerii
Fot. Mikołaj Sobczak

Bestia w ogniu – to tytuł kolejnej wystawy w Centrum Sztuki Galerii EL, której wernisaż odbył się wczoraj (8 września). Swoje prace przedstawili artyści z Ameryki Południowej, Europy i Azji. Zobacz zdjęcia.

"Głównym zadaniem projektu NOmade Bienal Poland 2023 – Bestia w ogniu jest propagowanie sztuki współczesnej, nie zawsze łatwej w odbiorze" – to fragment zapowiedzi wystawy. I rzeczywiście, znajdą się na nowej ekspozycji trudniejsze w odbiorze prace, albo takie, które mogą wywołać pewne zaniepokojenie, dyskomfort, ale też na pewno - w zależności od wrażliwości odbiorcy - zainteresowanie czy zachwyt. Nowych prac w Galerii EL przybyło kilkadziesiąt i można będzie je oglądać przez kilka najbliższych tygodni. Warto odwiedzić elbląską świątynię sztuki i "Bestię w ogniu", tym bardziej, że wiele prac zrealizowano z myślą o tej konkretnej przestrzeni wystawienniczej.

- Główną ideą było to, że artyści przyjechali specjalnie do tego miejsca i specjalnie dla tego miejsca powstała część prac - mówił Maciej Olewniczak, jeden z kuratorów wystawy. - Taka jest właśnie idea grupy, którą założył Victor Hugo Bravo oraz Herman Pacurucu, którą nazwali NOmade Bienal. W ramach tej grupy tworzą oni prace w Ameryce Południowej. Przez zupełny przypadek nawiązując kontakt z Arkadiuszem Sylwestrowiczem, który również jest kuratorem tej wystawy, udało się do nas zaprosić tych artystów. Zapraszam do podziwiania, oglądania tych prac, do przeżywania tego, co artyści (...) przygotowali. Jest to na wskroś różne, są to ich odczucia dotyczące tego, co się wokół nas dzieje – mówił kurator. Dodajmy, że wersnisażowi towarzyszyły perfromance'y zaproszonych artystów.

- Chcę przede wszystkim przywitać i podziękować wszystkim kuratorom, artystom i artystkom, którzy biorą udział w tej wystawie, a znaczna ich część przyjechała do nas na wieczór otwarcia i od ponad tygodnia towarzyszyła nam w Galerii EL - mówiła podczas otwarcia wystawy Emilia Orzechowska, dyrektor Centrum Sztuki Galerii EL. Dziękowała również swojemu zespołowi za przygotowanie ekspozycji.

  Elbląg, Międzynarodowo w galerii
Fot. Mikołaj Sobczak

Wystawa potrwa do 26 listopada.

 

– Kuratorzy: Victor Hugo Bravo (Chile), Hernán Pacurucu C (Ecuador), Arkadiusz Sylwestrowicz (Poland), Maciej Olewniczak (Galeria EL, Poland),

– Kuratorzy sztuki video: Santiago Rueda (Colombia), Francis Naranjo ( Gran Canaria, Spain), Monjur Ahmed (Bangladesh)

– Organizatorzy: Fundacja Art Forma, Centrum Sztuki Galeria EL

 

Artyści / Artists:

Mario Z (Chile)

Gabriela Carmona Slier (Chile)

Victor Hugo Bravo (Chile)

Angie Bonino (Perú)

Paula Coñoepan (Chile)

Karla Aguirre (Chile)

Ricardo Fuentealba-Fabio (Chile)

Camila Valenzuela Von Appen (Chile)

Iván Zambrano Downing (Chile)

Danilo Espinoza Guerra (Chile)

Maria Victoria Bravo (Chile)

Cheril Linett (Chile)

Wiki Pirela (Venezuela)

Luis Montes Rojas (Chile)

Stefan Paruch (Poland)

Agnieszka Rożnowska (Poland)

Mauricio Bravo (Chile)

Marla Freire (Chile)

Antonio Guzmán (Chile)

Mariela Leal (Argentina)

Fernando Hierro (Argentina)

Denisse Viera Y Constanza Bravo Granadino (Chile)

José Guedes (Brasil)

Demetrio Jereissati (Brasil)

Sara Roitman (Ecuador)

Ila Coronel (Ecuador)

Olmedo Alvarado (Ecuador)

Philip Hall – (USA)

Ricardo Villarroel (Chile)

Melania Lynch (Chile)

Boris Ordoñez (Ecuador)

Carlos Ashton (Ecuador)

Mila Berrios (Chile)

Paz Jara (Chile)

Fabiola Arenas (Chile)

Claudia Mainieri (Chile)

Pablo Núñez (Chile)

Daniela Bertolini (Chile)

Ana Blanchard Chile)

Gabriela Rivera Lucero (Chile)

Colectivo Cactus Intactos (Colombia)

Colectivo Paramédicos (Colombia)

Colectivo Starr Revelación (Colombia)

X Andrade (Colombia)

Edison Quiñónez (Colombia)

Fernando Pareja (Colombia)

Jim Fannkugen (Colombia)

Juan Melo (Colombia)

Lina Hincapié (Colombia)

Leonardo Herrera (Colombia)

Pierre Valls (Colombia)

Rened Varona (Colombia)

Eugenio Merino (Spain)

Avelino Sala (Spain)

Jana Cepa (Slovakia)

Julia Kurek (Poland)

Marcin Dymiter (Poland)

Katarzyna Józefowicz (Poland)

Tomasz Matuszak (Poland)

Jerzy Grzegorski (Poland)

Józef Robakowski (Poland)

Andrzej Brzegowy (Poland)

Igor Omulecki (Poland)

Adam Klimczak (Poland)

Arkadiusz Sylwestrowicz (Poland)

Anna Waligórska (Poland)

Tania Bakum (Ukraine)

Inga Levi (Ukraine)

Anders Ronnlund (Sweden)

Izmet Jonuzi (Kosovo)

Serpil Yildiz (Turkey)

Eduardo Caballero (Gran Canaria, Spain)

Joaquín Sánchez (Paraguayan-Bolivian)

Liliana Zapata (Bolivia)

Nury Gonzales (Chile)

Andre Strahinja (Chile)

Miguel Pons (España)

Pamela Iglesias (Argentina – Chile)

Abraham Riverón (España)

Vivian Déniz (Islas Canaria)

Francis Naranjo (Gran Canaria, Spain)

Farzana Urmi (Bangladesh)

Promotesh Das Pulak (Bangladeshi)

Najmun Nahar Keya (Bangladeshi)

Sanjoy Chakraborty (Bangladeshi)

Tanjil Faterna Tushi (Bangladeshi)

Palas Bhattacherjee (Bangladeshi)

Monjur Ahmed (Bangladeshi)

Farzana Urmi (Bangladesh)

Miguel Angel Vidaurre (Chile)

Ines R. Artola – mediation, reading of the exhibition (Poland-Spain)

TB

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ten obiekt ma taki potencjał tylko nikt nie potrafi tego wykorzystać. Dlaczego. Przecież tam mało kto zaglada.
  • Mało kto zagląda bo propozycja ekstremalnie niszowa delikatnie mówiąc. Jak będzie na co przyjść to ludzie przyjdą. Nieraz myślę, że galeria istnieje sama dla siebie i jest jej z tym dobrze.
  • czyli co by mogło tam być według Was?
  • Na pewno obrażali dewotów, bo oni zawsze się obrażają i o wszystko. Teraz dewoci maja wielkie prawa i mogą zaszkodzić każdemu. Teraz jest najlepszy czas dla dewotów.
  • Szerzenie się pseudokultury o charakterze antyreligijnym i erotycznym to jedynie namiastka sztuki i próba przeforsowania ideologii kojarzonych z ruchami sodomitów, które jak gangrena mają wsiąknąć w życie zdrowych na umyśle ludzi, dla których podstawową wartością jest rodzina składająca się z fundamentalnych wzorców kreowanych przez miliony lat. Podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać brzmi, czy należy prowadzić do całkowitego zniknięcia tego typu wystaw z polskiego życia publicznego, czy pozwalać sobie na indoktrynację ze strony tak zwanej różnorodności, która pod maską skrywa jedynie chęć rozbicia człowieka jako jednostki myślącej i wpajać mu sprzeczne z naturą postępowania.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    9
    IlIlIlIlIlIlIlIlIlIlIl(2023-09-09)
  • Współczesna sztuka, najczęściej kojarzona z malarstwem czy rzeźbą, to gra na wyobraźnię, dostrzeganie emocji, aktywne działanie, myślenie ponad stereotypami i poszukiwanie nowych, niezależnych rozwiązań. Dziś w dobie wysokiej jakości fotografii, grafiki komputerowej takie malarstwo jak Matejki lub Kossaka stało się anachronizmem, bo nawet największy pedant malarstwa nie odda tego co dokona artysta fotograf czy grafik komputerowy. Ale nadal przeciętny odbiorca domaga się tej "starej" wersji twórczości, bo niestety współczesność "zabija" wolę indywidualnego poznania i chęć niekonwencjonalnego tworzenia. Stąd galerie i inne nowoczesne ośrodki kultury są tak opornie akceptowane, bo zrozumienie tak przedstawionej sztuki jest poza zasięgiem większości umysłów wspólczesnej ludzkości. Krytykujemy więc tego rodzaju twórczość i dominuje nawoływanie do wyrażania swego artyzmu w powrocie do teorii według zasady jaki jest koń każdy widzi.
  • Czy to znaczy, że nie powinno być miejsca dla rzeczy niszowych? Czy fani sztuki współczesnej muszą jeździć do innych miast, bo nasze miasto na to nie stać? Czy w Elblągu jest miejsce tylko na disco polo, kiełbasy i browar? Może warto najpierw myśleć, potem pisać. Nie odwrotnie; ) Polecam - fanka sztuki współczesnej. A wystawa kozak!
  • @VGArt - Ktoś postawi klocka na środku w galerii El, a potem nie wiadomo, czy to pies, dziecko, czy może arysta sztuki współczesnej.
  • A z tego klocka wyszło dzieło sztuki, pomyśl kto?
  • @VGArt - Aleś wymyślił. Grafikę komputerową zestawić z Matejką co w rezultacie ma powodować, że Matejko jest anachroniczny, a na koniec wysnuć wniosek, że ''współczesność zabija wolę poznania''.... nawet tego nie komentuję. A tak przy okazji to sztuka współczesna to cały wiek XX i dalej lecz tutejszym znafcom kojarzy się jak widać wyłącznie z odlotem a im bardziej bełkotliwe manifesty wokół tym sztuka wyższa. Osobiście to mam potąd głupawych happeningów z tęczową szmatą w tle ale przecież znafcy podrzucają mi gotowa alternatywę - diskopolo, kiełbaski i browar. Widać tylko taką znają.
  • Fanko sztuki współczesnej - dość wąskie spektrum poznania skoro tylko galerniane akty strzeliste albo kiełbaski i disco polo, to pomiędzy nie ma już nic ?
  • Co by tam mogło być według Was ? Odpowiadam - Strzemiński, Abakanowicz, Opałka, Nowosielski, Kantor ale też Dwurnik, Duda - Gracz, Beksiński. Chętnie przyjdę na wystawę każdego z wymienionych artystów, na koncert jazzowy również.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    1
    Bazyli(2023-09-09)
Reklama