24-letnia Magdalena Garbecka otrzymała w poniedziałek stypendium Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Wręczono je podczas koncertu donacyjnego, podczas którego ETK dziękowało mieszkańcom i wolontariuszom za dotychczasowe wsparcie. Zobacz zdjęcia.
Takich tłumów na koncercie donacyjnym Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego jeszcze nie było. Widzów w sali św. Ducha Biblioteki Elbląskiej przybyło tak wielu, że dla niektórych zabrakło krzeseł.
- Poprzez ten koncert chcemy podziękować wszystkim, którzy przekazali nam jeden procent podatku, partnerom, wolontariuszom i mieszkańcom za to, że poparli remont muszli koncertowej w Bażantarni. W przyszłym lub najpóźniej w kolejnym roku będziemy mogli wysłuchać tam koncertów w zupełnie innych warunkach – mówi Teresa Wojcinowicz, prezes ETK.
Najważniejszą nagrodę tego wieczoru – stypendium ETK – odebrała 24-letnia Magdalena Garbecka. To absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale edukacji muzycznej, dyrygentury chóralnej, muzyki kościelnej, rytmiki i jazzu. Była trzykrotną stypendystką rektora. Nie zaprzestała też komponowania. Tworzyła miniatury fortepianowe, polskie tańca narodowe, walce oraz muzykę do zajęć rytmicznych. Brała czynny udział w wielu warsztatach, m.in. w Międzynarodowym Kongresie Rytmiki w Genewie (2015 r.) czy Międzynarodowej Konferencji Dalcroze’a w Katowicach (2019 r.).
W trakcie studiów z zakresu rytmiki rozpoczęła naukę na kierunku kompozycji w klasie dr. Marka Czerniewicza, gdzie obecnie jest studentką trzeciego roku. Tworzy utwory na różny skład instrumentalny, próbuje nowych wyzwań, uczestniczy w konkursach kompozytorskich, doskonali swój warsztat na warsztatach czy konferencjach. Jej kompozycje wykonywane są przy okazji różnych koncertów i festiwali.
- To dla mnie ogromny zaszczyt. Bardzo dziękuję – mówiła pani Magdalena, odbierając stypendium, które pozwoli jej sfinansować zakup programu komputerowego, służącego do rozwoku zdolności kompozytorskich.
Muzyczne emocje podczas koncertu donacyjnego zapewnili widzom trzej tenorzy: Dawid Kwieciński, Piotr Pastuszka i Łukasz Ratajczak, którym akompaniował na fortepianie Rafał Tworek. Wykonali m.in. najsłynniejsze arie z lat międzywojennych.