UWAGA!

Duch Walki w Galerii EL

 Elbląg, Wernisaż wystawy "Duch walki",
Wernisaż wystawy "Duch walki", fot. Mikołaj Sobczak

Wystawa Dariusza Fodczuka „Duch Walki” to kompilacja obiektów rzeźbiarskich, których tematyka związana jest boksem, pływaniem oraz szachami. Jej wernisaż odbył się w czwartek (21 listopada) w Galerii EL. Zdjęcia.

Dariusz Fodczuk to artysta wizualny i performer. Studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

- Działania Dariusza Fodczuka odwołują się do poczucia godności i wolności, przybierając często formę krytycznego sprzeciwu wobec kontroli w sztuce, kulturze i jej instytucjach. W realizowanych na przestrzeni lat pracach video i instalacjach zajmuje stanowisko wobec rasizmu i antysemityzmu. W swoich ostatnich działaniach podejmuje często temat pracy rozumianej jako podstawowy element procesu poznawczego. Jego prace pokazywane były na ponad 200 festiwalach i wystawach zbiorowych i ponad 40 pokazach i wystawach indywidualnych w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Pracuje na Wydziale Sztuki Mediów, Fotografii i Filmu Eksperymentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie – czytamy w materiałach Galerii El.

W czwartek odbył się w Galerii EL wernisaż jego wystawy pt. „Duch Walki”. Bezpośrednią inspiracją dla artysty do stworzenia prac na wystawę, stały się dwie postacie: Trauda (Gertruda) Dawidowicz – mistrzyni Polski w pływaniu z 1936 roku – bielszczanka z sekcji pływackiej Bielsko-Bialskiego Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego “Makabi” oraz ojciec artysty Mieczysław Fodczuk – w młodości trenujący zawodowo boks. Wystawa była już prezentowana latem w Bielsku-Białej.

- Te osoby stały się przyczyną i inspiracją dla Dariusza do stworzenia wszystkich prac, które pokazujemy w Galerii. Jest tutaj obecny jeszcze trzeci sport, czyli szachy – mówiła podczas wernisażu Emilia Orzechowska, dyrektorka Galerii EL i jednocześnie kuratorka wystawy.

Wystawę „Duch Walki” można oglądać w Galerii EL do 19 stycznia 2025 roku.

- Zastanawialiśmy się, jaki tytuł nadać wystawie sportowej, myśleliśmy, że lepszy będzie bez sportu w tytule. Jest to wówczas klisza, która każe nam patrzeć w określony sposób. Z wielu propozycji wygrał „Duch Walki”. To jest sportowe, ale też ponad sportowe określenie. Mówi o walce i rywalizacji, ale duch i walka mają tutaj pierwiastek afirmatywny. Nie chodzi o walkę, w której trzeba się przepychać łokciami. Duch walki to afirmatywna postawa wobec życia, czyli pełna szacunku dla innych ludzi – wyjaśniał Dariusz Fodczuk.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama