Żuławy to niezwykła kraina, którą tworzą malownicze pola i łąki poprzecinane niczym w Niderlandach siecią kanałów i rzek. Zresztą podobieństw jest znacznie więcej: depresyjne położenie, drewniane zagrody czy mennoniccy osadnicy. Od 2012 roku historię tego regionu odkrywają w ramach Dni Otwartych Żuławskich Zabytków członkowie stowarzyszenia Klub Nowodworski, lokalni przewodnicy i jego mieszkańcy. Przed turystami i miłośnikami delty Wisły otwierają oni zabytkowe domostwa, zagrody, kościoły, dawne cmentarze opowiadając o nich i nie tylko…
Tegoroczna, jubileuszowa 10 edycja Dni Otwartych Żuławskich Zabytków odbędzie się w sobotę i niedzielę, 24 i 25 czerwca. Wśród licznych atrakcji, jakie przewidzieli organizatorzy, będzie można odwiedzić m.in. jedne z najpiękniejszych domów podcieniowych na Żuławach w Trutnowach i Marynowach. Ten ostatni wybudowany został w 1803 r. przez Petera Loewena - najwybitniejszego budowniczego domów podcieniowych.
Miłośnicy kuchni żuławskiej będą mogli skosztować lokalnych serów w Gospodzie Mały Holender w Żelichowie. Tam również będzie możliwość odwiedzenia jedynej na Żuławach cerkwi, czy przyjrzenia się największej w Polsce kolekcji nagrobnych kamieni znajdujących się na Cmentarzu Jedenastu Wsi. Pasjonaci zabytków hydrotechniki poznają sekrety m.in. przepompowni w Chłodniewie, Osłonce oraz zbudowanej w 1911roku przepompowni parowej w Różanach.
Atrakcje dla zwiedzających przewidziane są również w Muzeum Żuławskim w Nowym Dworze Gdańskim, w Ceramice z Kącika, czy Oleśnie. W trakcie tegorocznych Dni Otwartych Żuławskich Zabytków będzie można odwiedzić blisko 40 niesamowitych miejsc, które przeniosą nas w świat rodzimej „Małej Holandii”.
Sprawdź szczegółowy program.