UWAGA!

Czy mówimy tym samym językiem?

 Elbląg, Czy mówimy tym samym językiem?
Fot. Beata Zawrzel

Michał Rusinek – językoznawca, czujny obserwator i komentator zmieniającego się języka życia codziennego, autor książek dla dzieci i dorosłych, będzie gościem Biblioteki Elbląskiej w cyklu spotkań #czytElnia. Zapraszamy w piątek (16 września) o godz. 18 do sali „U św. Ducha”. Wstęp wolny.

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz z j. angielskiego, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Rady Języka Polskiego PAN. W latach 1996-2012 był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a po śmierci noblistki został prezesem fundacji sprawującej opiekę nad literacką spuścizną noblistki. Mieszka wraz z rodziną w Krakowie.

Na stronie Michała Rusinka można przeczytać o autorze: „Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku”.

Ten skromny opis oczywiście nie oddaje w pełni wszystkich dokonań Pana Rusinka.

Jest autorem książek dla dzieci, m. in.: „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci”, „Mały Chopin”, „Kiedy byłam mała/Kiedy byłem mały”, „Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci”, „Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka”, „Wierszyki rodzinne”, „Księga potworów”, „Jak przekręcać i przeklinać”, „Co ty mówisz? Magia słów, czyli retoryka dla dzieci”, „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”, „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”, „Chuligator, czyli przewodnik po dziecięcych przekrętach”, „Abecadło”, „Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach”.

Napisał wiele książek dla dorosłych, m. in.: „Między retoryką a retorycznością”, „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”, „Limeryki”, „Retoryka codzienna. Poradnik nie tylko językowy”, „Limeryki i inne wariacje”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Pypcie na języku”, „Jak się dogadać czyli retoryka codzienna”, „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki”, „Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów”, „Zero zahamowań, czyli filolog słucha piosenek”, „Mroczny Eros, czyli pypcie na języku polityki”.

Przełożył ponad osiemdziesiąt książek dla dzieci i dorosłych (m. in. Milne’a, Barriego, Bonda, Snicketa, Donaldson, Schulza, Ungerera i Goreya ).

Rozmowę z autorem wokół ostatniej książki „Mroczny Eros. Pypcie na języku polityki” poprowadzi Aleksandra Buła.

Spotkanie odbywa się w cyklu spotkań autorskich #czytElnia, który jest realizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

Aleksandra Buła, dział komunikacji społecznej, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama