UWAGA!

Bursztyn - złoto północy

 Elbląg, Bursztyn - złoto północy
fot. nadesłana

Od jutra (1 czerwca) w Ratuszu Staromiejskim będzie można oglądać wystawę pn. „Bursztyn – złoto północy”, na którą składają się dwie ekspozycje. Wystawa będzie czynna do 30 września w godzinach otwarcia Ratusza Staromiejskiego. Wstęp wolny.

Musiało minąć około 40 milionów lat, zanim z żywicy powstał bursztyn zwany sukcynitem. Bursztyn jest szczególnie związany z rejonem nadbałtyckim, również ze względu na występowanie złóż surowca na tym obszarze. Ten kamień od zarania wieków fascynuje swoją kolorystyką, kształtem oraz nieprawdopodobną różnorodnością. Dla zwykłych ludzi bursztyn stanowi piękną pamiątkę z wakacji nad morzem lub też wyszukaną ozdobę, zaś dla paleontologów jest kopalnią wiedzy dotyczącej wymarłej flory i fauny. Od czasów najdawniejszych bursztyn odgrywał ważną rolę handlową i kulturową na terenie Europy, przez którą przebiegały tzw. „szlaki bursztynowe”. Bursztyn zwany również jantarem był środkiem płatniczym, materiałem służącym do wyrobów figurek, amuletów, biżuterii a także wykorzystywany w medycynie i magii.
       To właśnie bursztynowi została poświęcona wystawa, którą od jutra (1 czerwca) będzie można oglądać w Ratuszu Staromiejskim. Na wystawę pn. „Bursztyn – złoto północy” składają się dwie ekspozycje.
       Pierwsza to wystawa fotografii Eryka Popkiewicza zatytułowana „Poławiacze bursztynu”, wykonana w Mikoszewie w 2008 roku, a pochodząca ze zbiorów Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
       Drugą stanowią prace bursztynników Małgorzaty Stawniak i Piotra Sobaczyńskiego z Krynicy Morskiej, którzy bursztynnictwem zajmują się od 2002 roku. W szklanych gablotach zaprezentujemy Państwu wyjątkowe eksponaty wykonane z naturalnego bursztynu łączonego ze szlachetnym, kilkusetletnim czarnym dębem czy rogami daniela. Należy podkreślić, iż artyści Małgorzata Stawniak i Piotr Sobaczyński są prekursorami nowego trendu w biżuterii bursztynowej. Doczekali się wielu naśladowców już nie tylko w Polsce ale również za granicą, m.in. na Litwie, w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.
       Zachęcamy do obejrzenia połączonych ekspozycji, które stanowią unikatową wystawę dostarczającą nie tylko cennej wiedzy na temat pozyskiwania (poławiania) bursztynu, ale również uwrażliwiają na piękno oraz różnorodność form i barw bursztynu użytego przez mistrzów bursztynowego rękodzieła.
       Wystawa będzie czynna do 30 września w godzinach otwarcia Ratusza Staromiejskiego (7.30-20). Wstęp wolny.
      
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama