
Znana jest elblążanom legenda o dzielnym Piekarczyku, który w 1521 roku uratował nasze miasto przed najazdem Krzyżaków. Nie każdy elblążan jednak wie, że istnieje jeszcze jeden bohater, który nie mniej zasłużył się Elblągowi niż sławny Piekarczyk. Dziś (12 września) w Muzeum Archeologiczno-Historycznym świętowano zakup obrazu ukazującego wizerunek postaci, która w 1577 roku uratowała nasze miasto.
– Dawni elblążanie szczycili się postacią Kaspra Bekiesza – powiedziała Wiesława Rynkiewicz-Domino podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia sali Kaspra Bekiesza w elbląskim muzeum. - Szczycili się do tego stopnia, że jego zwycięstwo odparcia ataku gdańszczan z siłami duńskimi w 1577 roku czczono co roku specjalną uroczystą mszą. Na pewno przy tej okazji wspominano Bekiesza. Bekiesz to postać na dobry film przygodowy – dodała.
Obraz bohatera to bardzo cenny nabytek elbląskiego muzeum, które jest dumne z faktu jego posiadania. Trafił on do naszego miasta dzięki wielkiej sympatii dla Elbląga gdańskiego kolekcjonera Jana Leszczyłowskiego, który jakiś czas temu nabył obraz za granicą i tak długo przetrzymywał w swoich zbiorach, aż znalazły się środki na jego zakupienie przez elbląskie muzeum. Obraz wielkiego wodza od razu zafascynował gdańskiego antykwariusza. Nie wiedział jednak do końca, co dokładnie kupuje. Zaczął prowadzić badania, które miały potwierdzić jego przypuszczenia, jakoby obraz rzeczywiście przedstawia zasłużonego dla Elbląga Kaspra Bekiesza, który w 1577 roku uratował miasto przed wojskami duńsko-gdańskimi.

– Szukałem pierwowzoru. W tym celu skontaktowałem się z Galerią Lwowską, która posiada kopię obrazu Bekiesza – opowiada Jan Leszczyłowski. - Znalazłem też informację na temat jedynych zachowanych drzeworytów przedstawiających Kaspra Bekiesza. W momencie, gdy je zobaczyłem, stało się dla mnie jasne, że mam w ręku polski skarb, a nawet nie tyle polski ile elbląski skarb.
Mimo że o zakup obrazu zabiegał także Kraków, zdobi on dziś ścianę elbląskiego muzeum, które po latach wędrówki stało się niejako jego miejscem przeznaczenia.
- W Polsce nie ma innego obrazu przedstawiającego Bekiesza – dodaje kolekcjoner. - Chciał go kupić Kraków, ale ostatecznie obraz został w Elblągu. Nie udało się niestety ustalić autorstwa tego obrazu. Wiadomo tylko, że pochodzi on z pierwszej połowy XVIII. wieku a autor jest pochodzenia francuskiego.
Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu podkreślała, że prawdziwym darczyńcą nowego muzealnego nabytku, który został zakupiony od gdańskiego kolekcjonera za 60 tys. zł, jest cała elbląska społeczność.
- Prawdziwym zbiorowym darczyńcą tego obrazu są mieszkańcy miasta Elbląga i chcemy, żeby każdy elblążanin miał świadomość tego, że przyczynił się do tego zakupu – mówiła wzruszona. - To wyjątkowe dzieło i ogromnie się cieszę, że mamy je w swoich zbiorach i możemy je zwiedzającym prezentować.