UWAGA!

Rozbiórek ciąg dalszy

 Elbląg, Kolejny do zburzenia...
Kolejny do zburzenia... (fot. rp)

Kolejne budynki znikają z oczu elblążan. Obecnie na rozbiórkę czekają domy przy ulicy Neonowej 1 i alei Grunwaldzkiej 3A. Lokatorzy mają już nowe mieszkania, trwa wyłanianie firmy, która miałaby zająć się zrównaniem starych domów z ziemią. Zobacz, które budynki zostaną wyburzone w najbliższym czasie.

Po budynkach przy ul. Robotniczej, Hetmańskiej, Karowej i Traugutta przyszedł czas na wyburzanie kolejnych. Następne w kolejce są stare kamienice w centrum miasta, przy ul. Neonowej i Grunwaldzkiej.
       Przypomnijmy, że w tym roku miasto do rozbiórki wytypowało 23 domy. Plany te wiążą się z przesiedleniem ponad stu rodzin.
       - Mieszkańcom tych budynków jako lokale zamienne proponujemy jedynie mieszkania pochodzące z naturalnego ruchu ludności, to jest po zgonach dotychczasowych najemców - wyjaśnia Zbigniew Musiejuk, kierownik Referatu Spraw Mieszkaniowych Wydziału Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Przyczyną rozbiórek budynków jest zły stan techniczny lub planowane w ich miejscach inwestycje.
       Jeśli miasto zabezpieczy odpowiednią liczbę lokali zastępczych, rozpocznie się wykwaterowywanie rodzin z ośmiu budynków położonych przy ul. Browarnej 46-52. Rozbiórka tych domów związana jest z planowaną przebudową odcinka ulic Brzeskiej i Lubranieckiej.
       Pozostałych kilkanaście kamienic rozebranych zostanie wówczas, gdy znajdą się lokale zastępcze dla ich mieszkańców. Niewykluczone, że prace rozbiórkowe zaplanowane na ten rok zostaną przełożone na kolejne lata.
       Do likwidacji przeznaczony jest także budynek przy ul. Ratuszowej 10, którego rozbiórkę wymusza zaplanowana modernizacja ul. 12 Lutego. Mimo że do rozpoczęcia inwestycji jeszcze długa droga, interesujący jest fakt, że budynek wystawiony został niedawno na sprzedaż. Nie nam rozstrzygać, czemu akurat teraz jego właściciel zdecydował się na taki ruch, ani kto świadomie kupi nieruchomość, którą za kilka miesięcy straci. Czy nie rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby takie, w którym to miasto kupuje wspomniany budynek i potem - już jako swoją własność - burzy go?
       Z tym pytaniem zwróciliśmy się do źródła.
       - W takim przypadku Urząd Miejski ma dwa wyjścia. Jedno to wskazanie innego budynku, który wartością będzie dorównywał wartości obiektu, który ma być wyburzany. Drugim wyjściem jest wypłacenie właścicielowi kwoty równoznacznej z wartością wyburzanego budynku. O wartości będzie decydować rzeczoznawca - odpowiada Piotr Rzepczyński, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.
      
      
OK

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Niby niema czego żałować - a jednak - nostalgia - cząstka NAS NIBY NAS CZĄSTKA ???
  • A kiedy rozpocznie się zagospodarowywanie pl. Grunwaldzkiego? Bo słyszałem że ma zostać przebudowany :)
  • serce boli ze zniszcza te domy - czlowiek
  • a moze tak lepiej pomyslec o wyburzaniu ohydnych blokowisk ??? bo jakby nie patrzyl mimo wszystko te kamienice maja swoj urok i lepiej byloby je odnowic niz wyburzac, niedlugo w tym miescie wszystko bedzie oblepione styropianem i pomalowane na kolorowo, a tak przy okazji moze ktos wie kto jest odpowiedzialny za elewacje blokow z wielkiej plyty ? bo niektore sa tak fatalnie pomalowane ze wygladaja gorzej niz przed remonami, np blok przy 12 lutego po stronie azalii tragedia jakas albo te punktowce jak sie jedzie grunwaldzka pomiedzy hetmanska a rycerska
  • Niech zburzą całe miasto, łącznie z urzędem - miasto na wskroś przesiąknięte komunistyczną bandą wywodzącą się z ratusza. To miasto nie ma żadnego charakteru, to miasto dwóch wiosek połączonych tramwajem, zarośnięte dziko rosnącymi i sadzonymi drzewami, ni to park ni to las, a gdzie jest Elbląg. Na starych fotkach z przed wojny, tam widać, że miasto żyło. Obecna rozbiórka ulicy Browarnej, to dalszy ciąg niszczenia " prawdziwego miasta " zaczęty w 1945 roku przez ruskich komunistów z Krasnoj Armii, obecnie Ginowty i Słoniny to Krasnaja Armia. Zbudujcie nową Zawadę, to takie swojsko komunistyczne osiedle. Tam mają mieszkać Elblążaczki znad brudnej rzeczki.
  • A&M Rewelacyjny pomysł. Wreszcie znikną te straszydła.
  • Zgadzam sie z Fakirem. .. .to jakas paranoja, burzy sie pol zabytkowego Elblaga po to by powstaly na tym miejscu nowe, kolorowe budynki. .. moim zdaniem te miasto traci powoli swoja dusze. .. powinno sie odnawiac stare, zabytkowe obiekty, wtedy zachowaloby sie charakter miasta, jego dawna forme. .. .niedlugo zburza nasza katedre, a w miejsce niej postawia jakis nowy obiekt, bo tak bardziej bedzie sie oplacac. .. nowe jest nudne. .. !!!
  • Wydaje mi się, że stare budynki, które pamiętają historię naszego pięknego (niegdyś) i obecnie miasta mają duszę. Patrząc obiektywnie żyjemy w bardzo ładnym mieście lecz i ja również mam zastrzeżenia do likwidowania budynków, które można odrestaurować. Tylko przed demolką trzeba pomyśleć i zastanowić się nad sensem rozwałki, której się nie odbuduje. Bardzo prostym przykładem może być ul. 1-go Maja i gdzie niegdyś stał piękny budynek starego sądu, a dziś stoi istny straszak władzy betonów, który pasuje jak dziura w moście, straszy i przypomina (może z rozrzewnieniem czerwońcom) o ich kiepskim rządzeniu. Burząc ruiny trzeba przede wszystkim rozebrać budynek vis a vis RDT i wybudować budynek w stylu nowego sądu, który stoi w ścianę co z pewnością wróci styl i kształt tego rejonu miasta. Jeżeli popatrzymy na zdjęcia przedwojenne na pewno zdamy sobie sprawę, że jest warta i potrzebna taka inwestycja. A może w urzędzie miasta są osoby, którym się ta rudera podoba bo od lat się nic nie wspomina i nie robi. Tylko jak długo będziemy jeszcze czekać ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Albert S.(2009-07-26)
  • Co wy zabytkowego w tych ruderach widzicie ?! Ludzie mają mieszkać w śmierdzących zawilgoconych chałupach, piece, drewniane podłogi i ślepe kuchnie, abyś ty miał satysfakcję że mijasz stary budynek ? Jaki to niby zabytek ten dom na zdjęciu ? Co on takiego wnosi do dziedzictwa kulturowego ? Jaka z nim wiąże się historia ? Ta mania zabytkowości to moda ostatnich kilkudziesięciu lat. Gdyby tak myślano wcześniej to miasta byłyby nadal drewniane bo przecież kiedyś ktoś musiał zburzyć starą ruderę by wybudować kamienicę ! A tak taki elbląski kupiec dostał by od urzędnika zakaz i żadnych kamieniczek by nie było. Co tam drewniane domy, gdyby odpowiednio wcześnie rozrosła się biurokracja to mieszkalibyśmy w szałasach uszczelnianych łajnem owczym.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    1
    Heniek3d(2009-07-26)
  • Blokowiska wam się nie podobają ?! Jakoś puste nie stoją i ktoś tam mieszka. Jak będą niepotrzebne to opustoszeją same. A skoro są komuś potrzebne to morda w kubeł. Może trudno w to uwierzyć ale są ludzie dla których 200.000 na działkę i 300.000 na budowę to trochę dużo i mogą tyle akurat w śwince nie znaleźć. Termitiery i tak ratują sytuację mieszkaniową i tego akurat komunistom trudno wypamiętywać nie wypada. Od dwudziestu lat macie pseudokapitalizm ( pseudo bo w kapitaliźmie nie ma 210 dziedzin na które potrzeba koncesję ministra ani nie potrzebny jest minister gospodarki tak jak nie potrzebny jest minister pogody ) i jakoś nie powstało w Elblągu żadne stylowe osiedle dla tzw. przeciętnych ludzi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Heniek3d(2009-07-26)
  • Kondek Przychylam się do opinni osób negatywnie widzących temat.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Kondek(2009-07-26)
  • A co wy widzicie w tych budynkach zabytkowego? One mają tylko 100 lat. Jakby miały po minimum 200-300 lat to możnaby je uznać za zabytkowe. To są zwykłe bloki mieszkalne budowane na początku XX wieku. Czy za 100 lat bloki np. na Żyrardowskiej będą zabytkowe? Puknijcie się w wasze głowy. A pozatym w tamtym miejscu na Browarnej będzie poszerzana ulica do dwupasmowej. Miasto ma stać w miejscu w XX wiweku czy się rozwijać?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    bastek(2009-07-26)
Reklama