UWAGA!

Pieniądze i zmiany w zarządzaniu mają uchronić Żuławy przed powodzią

 Elbląg, Żuławy,
Żuławy, fot. Mikołaj Sobczak

Ochronę Żuław przed powodzią mają ułatwić planowane zmiany administracyjne, dotyczące zarządów zlewni, a także unijne pieniądze na niezbędne inwestycje. O tym rozmawiali między innymi samorządowcy, przedstawiciele Wód Polskich oraz ministerstwa funduszy i polityki regionalnej na spotkaniu w Gdańsku, które było poświęcone ochronie przeciwpowodziowej Żuław.

Żuławy to obszar, którego część leży poniżej poziomu morza i między innymi z tego powodu zagrożenie powodzią jest tu bardzo wysokie. Według kontrolerów NIK-u (raport pokontrolny z 11 kwietnia) utworzona 1 stycznia 2018 roku państwowa spółka Wody Polskie, po przejęciu zadań realizowanych wcześniej przez samorządy, nie podjęła wielu niezbędnych działań, a przez lata zaniedbań część urządzeń hydrotechnicznych jest niesprawna. Brak jest również nowych inwestycji.

- Takich niezrealizowanych inwestycji było aż 89 na 95, uznawanych za priorytetowe i wpisanych pierwotnie do Programu Inwestycji Wód Polskich. Chodzi na przykład o zaniechanie odbudowy ostróg na Dolnej Wiśle - mówił na spotkaniu w Gdańsku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, przytaczając raport Najwyższej Izby Kontroli, która wiosną 2024 r. opublikowała wyniki swojej kontroli. - A problem jest palący. Panuje susza, a za chwile grożą nam nawalne deszcze - dodawał marszałek.

Pod koniec października mają zostać ogłoszone konkursy w ramach środków europejskich, które mają być wykorzystane na inwestycje przeciwpowodziowe na Żuławach.

- To 410 mln zł z programu Feniks. Z kolei Krajowy Plan Odbudowy przewiduje w skali kraju prawie 250 mln euro - podkreślał Jacek Karnowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Pozwoli to utrzymać, to co było przez lata zaniedbane. To program dla rolników, gmin, dla wszystkich którzy chcą ratować Żuławy.

Ochronę rejonu Żuław mają także ułatwić planowane zmiany administracyjne dotyczące zarządów zlewni. Mówił o nich 13 września w Elblągu na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Klimatu przedstawiciel spółki Wody Polskie. Zarząd Zlewni Elbląg miałby zostać zlikwidowany, a tereny którymi teraz zarządza, podlegałyby bezpośrednio pod Gdańsk. W Elblągu mają pozostać merytoryczni pracownicy. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Wody Polskie szerzej komentować ich nie chcą.

- Zmiany organizacyjne naszej instytucji komentujemy po ich wprowadzeniu. Zwiększeniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Żuław ma służyć przede wszystkim III Etap dofinansowanego przez Unię Europejską projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław”. Naszą największą troską w trzecim etapie programu ochrony Żuław będzie doszczelnienie wałów na odcinku wiślanym. To kilka odcinków, którym brakuje przepony, która dodatkowo zabezpiecza te wały przed przesiąkaniem jak i przed zwierzętami ryjącymi. Ważnym zadaniem, które będzie realizowane jest przebudowa ujścia Wisły. Zadanie to było sukcesywnie rozwijane w poprzednich etapach i będzie wykonywane w następnym – informuje Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Jak informuje Bogusław Pinkiewicz, na inwestycje te jak i inne, które wejdą w skład projektu, będzie przeznaczone 410 mln zł.

Spotkanie dotyczące ochrony przecipowodziowej Żuław odbyło się w Gdańsku 14 września.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Proponuję powołać dwie dodatkowe instytucje, trzy dodatkowe komisje oraz pięciu pełnomocników. W każdej instytucji/agencji/funduszu oczywiście po czworo dyrektorów z przeszłością partyjną, każdemu przydzielić po dwóch niekompetentnych wicedyrektorów i zastępców, pod każdym dyrektorem czworo zaburzonych umysłowo i emocjonalnie kierowniczek. Aha, zapomniałbym: oczywiście pensje tych wszystkich person obowiązkowo utajnić, a przetargi i konkursy z góry poustawiać pod siebie, rodzinkę i znajomych. A jak organizacja pozarządowo wystąpi o ujawnienie zarobków, powołując się na prawo dostępu do informacji publicznej, to obowiązkowo trzeba to zaskarżać do sądów przez 3 lata, aż wszyscy zapomną albo im się odechce szarpać. Tak wygląda Nasz kraj, bo na taką karykaturalną rzeczywistość głosujecie od 35 lat. Wstyd mi za Was, Rodacy!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    19
    4
    Elbląski książę(2024-09-26)
  • hehe jak jest jakieś siano, to i Gdańsk przytuli Elbląg, "zlewnia elbląg " piękna nazwa
  • A moim zdaniem ktoś brał pieniądze przeznaczone na meliorację prosto do swojej kieszeni, bo za czasów komuny wszystko było wykonywane planowo.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    16
    7
    Janusz, Grażynka i Maciek(2024-09-26)
  • @Janusz, Grażynka i Maciek - Za komuny, to planowo wykonali tylko inwazję na Czechosłowację i wprowadzenie Stanu Wojennego :D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    5
    17
    Elbląski książę(2024-09-26)
  • I co z tego wynika dla Elbląga?
  • Co za dziwna mentalność. Raz na 30 lat katastrofalna powódź w bardzo odległej części kraju, to teraz nie ma innego tematu jak zapobieganie powodzi i dyskusje jak się przestrzec we wszystkich regionach, choćby to miała być pustynia na wzgórzu. Dobrze, że jak gdzieś wulkan wybuchnie, to się w Elblągu nie zbiera sztab kryzysowy i nie naradza jak możemy zapobiec wybuchowi wulkanu w Bażantarni, bo może gdzieś tam pod kamieniem się czai.
  • @Janusz, Grażynka i Maciek - a waszym zdaniem może tak zgłosić swoje podejrzenia a nie siac bezpodstawny ferment/jedna baba drugiej babie..... /
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    3
    2
    jawamwojtaniewybieralem(2024-09-26)
  • @DasModel - czlowieku jak pisowiec wolalbys do ich kieszeni zamiast inwestowac jak bys znal temat wiedzial bys ale tylko madrzysz sie ze zulawy to najnizsze obszary w pl i taka powodz z poludnia byla by dla zolaw.2,3 razy gorsza
  • Najważniejsze zdanie to zabrać coś z Elbląga i umieścić w innym miejscu. Tym razem w Gdańsku, nie w Olsztynie. Weźcie jeszcze sobie pana senatora, tego od uroczych fotek siebie i małżonki na różnych odpustach. To będzie najwieksza ulga dla Elbląga i życia społeczno - gospodarczego naszego regionu.
  • Po odpustach biega nasz poseł ale z zupełnie innej formacji, ten co strzepuje łupież preziowi, cała formacja rodem ze średniowiecza wiecznie z zabobonami na sztandarach.
  • @omg - Ostatnia w 1888.Przez zatory z kry na Wiśle. Będzie jakieś 136 lat temu. Przez te 136 ukształtowanie Żuław diametralnie się zmieniło. Głównie z powodu ingerencji człowieka. Coś jeszcze?
  • Elbląg i okolice już wkrótce nawiedzi wielka woda. Poziom oceanów się ciągle podnosi a mieszkamy na terenach wyrwanych morzu. Wrota na tudze to może być gwóźdź do trumny Żuław
Reklama