UWAGA!

Nowe perspektywy

W Swietłogorsku, nadmorskim kurorcie obwodu kaliningradzkiego obradowali przedstawiciele biznesu, uczestniczący w międzynarodowej konferencji "Obwód kaliningradzki - nowe perspektywy".

Wzięli w niej udział przedstawiciele izb handlowych, rzemieślniczych i innych gospodarczych struktur Rosji, Litwy, Polski, Szwecji, Danii, Niemiec. We wcześniejszych komunikatach prasowych pojawiały się doniesienia, iż w konferencji wezmą także udział szefowie i przedstawiciele Izb Handlowo-Gospodarczych działających na obszarze Euroregionu "Bałtyk".
     W konferencji uczestniczył Jewgenij Primakow - prezydent Izby Handlowo - Przemysłowej Rosji, który podpisał wraz z Władimirem Jegorowem, gubernatorem obwodu kaliningradzkiego, memorandum o współpracy nadbałtyckiego regionu z innymi rosyjskimi izbami. Jewgenij Primakow stwierdził, że rosyjska Izba Handlowo-Przemysłowa będzie bronić gospodarczych interesów obwodu tak w Rosji, jak i na europejskim forum.
     Uczestnicy konferencji dyskutowali o realnych szansach i perspektywach rozwoju obwodu kaliningradzkiego w sytuacji zbliżającego się rozszerzenia Unii Europejskiej. Przedstawiciele prywatnego biznesu, jak poinformowały służby prasowe administracji obwodowej, nadal widzą duże szanse współpracy, są też zainteresowani jak najszybszym uruchomieniem międzynarodowego szlaku komunikacyjnego z Polski, przez Kaliningrad na Litwę. Oprócz tego na uwagę zasługuje modernizacja portu w Kaliningradzie i budowa nowej elektrociepłowni. Konieczna jest również modernizacja sieci gazociągów i elektrycznych.
     Duży wpływ na przebieg konferencji miał moskiewski szczyt UE - Rosja. Informacje o twardym stanowisku w sprawie wiz kierownictwa UE szybko dotarły do Swietłogorska, dlatego też gospodarze postanowili wykorzystać obrady jako swoisty lobbing na rzecz obwodu, który rzekomo może stać się samotną wyspą pośród obszaru Unii Europejskiej.
     Końcowy komunikat, jak możemy przeczytać w informacji udostępnionej przez administracje obwodu, zawiera stwierdzenie, że konsultacje pomiędzy Unią Europejską i Federacją Rosyjską związane z negatywnymi konsekwencjami dla obwodu kaliningradzkiego "prowadzone są ,niestety, ospale, nie uczestniczą w nich sąsiadujące z obwodem państwa - kandydaci, co wywołuje zaniepokojenie u przedsiębiorców państw bałtyckich, zajmujących się biznesem w tym regionie".
     Dla uczestników konferencji, którzy widzą możliwości robienia dobrych interesów na kontaktach z obwodem, region ten może odegrać ważną rolę forpoczty w procesie dalszej ekonomicznej współpracy pomiędzy Rosja, sąsiednimi państwami i Unią Europejską. Stwierdzono że oficjalne kręgi zainteresowanych państw muszą dołożyć wszelkich starań, żeby wypracować i wprowadzić w życie nowe możliwości w sferze biznesu.
     "Unia Europejska i Rosja powinny uczynić kroki ku sobie w rozwiązaniu problemów obwodu kaliningradzkiego, żeby nasza bałtycka enklawa odgrywała bardziej aktywną rolę w tworzeniu jednolitej europejskiej przestrzeni gospodarczej" - powiedział na konferencji prasowej podsumowującej konferencję "Obwod kaliningradzki - nowe perspektywy" Jewgenij Primakow, prezydent Izby Handlowo-Przemysłowej Federacji Rosyjskiej.
MUR

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Yawol, Yawol iś libe alkohol. Na pewno jedynie słuszną opcją jest wykorzystanie szczególnego położenia Polski w stosunkach z Obwodem Kaliningradzkim. Obecni i zaprzeszli towarzysze jednak ze sobą się ciągle nie mogą dogadać. No, ale to wszystko betka - tak wiele polskich i niemieckich pięknych samochodów (markowych) jeździ po całkiem niezłych drogach obwodu. Obwód jest przedmurzem Wielkiej Rosji i stosunek do niego będzie zawsze odczytywany jako papierek lakmusowy w stosunkach polsko-rosyjskich. Dziwi mnie trochę, że obecna opcja polityczna, tak kiedyś kochająca krajanów słowiańskich ze wschodu nie ma praktycznie żadnej koncepcji współpracy. To doskonale wykorzystają Niemcy i Skandynawowie - zagospodarowując ten specyficzny rynek i wypełniając lukę. Szkoda - bo to całkiem niezłe perspektywy dla takich grajdołków jak Elbląg, Braniewo, Frombork itp.....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2002-06-04)
Reklama