UWAGA!

Najemcy winni miliony

Prawie 5,5 tysiąca najemców lokali komunalnych ma dług wobec miasta z tytułu czynszu. Rekordzista jest winien aż 74 tysiące złotych, nie licząc odsetek!

Jak wynika z informacji Zarządu Budynków Komunalnych, na koniec czerwca zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych i socjalnych wynosiło w sumie prawie 25 milionów złotych. Od tej kwoty narosło już ponad 11 milionów odsetek. Co samorząd robi, by zmniejszyć dług?
       - Wydział Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych oraz ZBK realizują na rzecz lokatorów program pomocowy, który ma pomóc najuboższym mieszkańcom zadłużonych lokali komunalnych wyjść z zadłużenia. Takie postępowanie może zostać wszczęte na wniosek dłużnika lub z urzędu. Zasady określa uchwała Rady Miejskiej z 21 lutego 2008 r. - informuje Janusz Augustynowicz, naczelnik wydziału. - Jedną z form mających na celu oddłużenie lokali gminnych oraz pomoc najemcom lokali komunalnych w zakresie poprawy warunków mieszkaniowych - np. większy metraż, wyższy standard lokalu - są prowadzone z urzędu wymiany na lokale po orzeczonej eksmisji w ramach mieszkaniowego zasobu gminy.
       Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które są już najemcami, nie mają zaległości czynszowych, zobowiążą się do spłaty zadłużenia w przejmowanym lokalu, jego remontu i przekażą dotychczas zajmowane mieszkanie miastu. Co kwartał ZBK w swojej siedzibie wywiesza aktualną listę zadłużonych lokali po eksmisji, na które można się zamienić. Lista cieszy się dużym zainteresowaniem, ale co roku udaje się zamienić w ten sposób jedynie 10 mieszkań.
       Jak już informowaliśmy, ZBK rozpoczął właśnie współpracę z Biurem informacji Gospodarczej Infomonitor, dzięki której dane dłużników będą trafiać do centralnego rejestru, z którego korzystają różnego rodzaju instytucje. Każdy, kto się tam znajdzie, będzie miał wielkie trudności z uzyskaniem kredytu czy pożyczki, informacje o jego długach mogą też trafić do operatorów komórkowych czy telewizji kablowych, które mogą nawet odmówić danej osobie świadczenia usług.
       - Zdecydowaliśmy się na współpracę z InfoMonitorem, bo liczymy, że dzięki niej uda nam się odzyskać pieniądze od zadłużonych mieszkańców i najemców oraz zmobilizować ich do regularnych wpłat. Mamy nadzieję, iż świadomość znalezienia się w ewidencji dłużników i wiążące się z tym konsekwencje to silny argument do uregulowania płatności - mówi Zbigniew Czerepko, Dyrektor ZBK.
       Na początku zadłużeni najemcy otrzymają wezwania do zapłaty z informacją o zamiarze przekazania danych do Centralnej Ewidencji Dłużników. Jeśli to nie poskutkuje, kolejnym etapem będzie przekazanie danych do InfoMonitora. Do ewidencji trafi każdy dłużnik - lokator, który zalega z płatnością minimum 200 zł i przedsiębiorca zalegający na min. 500 zł, a od terminu uregulowania płatności minęło 60 dni.
      
      
kojot

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Tal dobrze jest w naszym mieście. .. ..
  • Dziwne że pozwolono na tak wielkie zadłużenie przeciez można rozwiązać było ten problem wcześniej a nie jak dług przekracza wielokrotnie wartość mieszkania, bo skoro jest takie zadłużenie to i mieszkanie napewno nadaje się tylko do generalnego remontu. Proszę spojrzeć jak inne miasta sobie z tym radzą, ludzie kturzy maja takie problemy mogą odrobić dług ale czy u nas się ktoś tym zajął NIE bo i po co najlepiej zadłużać się i pogłebiać długi miasta a co za tym idzie nasze, a rozwiązanie macie proste jak zwykle podnieść opłaty tym co płacą (BZDURA TOTALNA). KTO W TYM KRAJU ZACZNIE MYŚLEĆ A NIE POLITYKOWAĆ !!!!! A Ci co mają wielkie długi to i tak sobie z tego nic nierobia bo wyjazd pozagraniece kraju to wybawienie bo pomimo wstąpienia do Uni i podań o dofinansowanie urzędy nie umią nic innego a przeciesz władza nam się poszerzyła i można odzyskac sporą cześć długów poprzez instytucje zagraniczne. Dlatego myślenie bierze urę nad politykowaniem ale skoro osoby dobrze pracujące zwalnia się z racji przynależności do innych ugrupować lub bez przynależnośći to tak bębie a przciesz liczy się człowiek Fachowiec a nie polityk i gaduła.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sprawiedliwy(2009-08-22)
  • w tv ostatnio bylo, zrobic kilka kontenerów mieszkalnych i poinformowac o przeniesieniu. 30% dlugo odrazu odzyskano
  • Kontenery mieszkalne kupić i największych dłużników przenieść to pozostali zaczną płacić.
  • Tak to wyglada, kto nie płaci tego przenieść, przecież sporo ludzi czeka na własne mieskanie i w dodatku maja pieniądze na opłaty. www.kontenery.weldon.pl
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    harlek(2009-08-22)
  • florek um elbląg i zbk idą po najmniejszej linii oporu. najlepiej ukarać lokatorów, ot co. a nie informują o tym, że jest możliwość odpracowania długu za lokale mieszkalne. i wcale to nie jest pomysł radnych miasta, lecz mój własny, który kilka lat temu podsunąłem prezydentowi. a może bytak "urzędasów', panprezydent wysłał w teren, by sprawszili jaka jest faktyczna przyczyba, dla czego ludzie nie płacą za mieszkania. a może mają powód?dyrekcja zbk i poszczególne jej "komórki"(czyt. rejony eksploatacyjne) biorą dość wysokie pensyjki i premie, natomiast społeczeństwo miasta ubożeje. kiedyś mówiono, że "zawada" jest sypialnią miasta, dziś cały elbląg jest sypialnią gdańska, olsztyna, warszawy. pracy w mieście nie ma, firmy upadają, absolwenci szkół wyjeżdżają z miasta. miasto nie robi nic, by wykszatłconych absolwentów zatrzymać. elbląska telewizja "cieszy się 'wyłącznie nowinkami z ratusza-a prezydent, to a tmto itp. elbląskie gazety lokalne też "nadskakują władzy', ale gdy jest jakiś "palący' problem, elbląscy dziennikarze milczą. i wszyscy są "szczęśliwi'. takim problemem jest właśnie sprawa z zbkzastanawiający jest fakt, czy sesje rady miejskiej są ogólnie dostępne dla mieszkańców, tak jak to jest w sejmie (można wejść i przysłuchiwać się obradom sejmu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    florek(2009-08-22)
  • Tak dziwna polityka co niektórzy z was mówią na bruk, a ja się pytam tych najbiedniejszych czy tych najbogatszych cwaniaków? Przeczytajcie dziennikelblaski.wm.pl i jak to jest, ze jednym się umarza innym nie?!
  • Przeczytajcie dokładnie "Prawie 24 miliony złotych wyniosła pomoc publiczna w Elblągu w 2008 roku. W tej kwocie jest pomoc dla 426 elbląskich firm i osób. Do końca maja gminy musiały podać do publicznej wiadomości listy osób i firm, którym umorzono lub rozłożono na raty podatki lub udzielono pomocy publicznej. "
  • Tramwaje Elblaskie 397 000 - trudna sytuacja finansowa?! My dalej budujmy torowiska najlepiej wkoło i poprzek Elbląga!
  • A jakie są zasady korzystania z pomocy publicznej, gdzie można czegoś sie dowiedzieć na ten temat.
  • a te mendy samorządowe ino chodniczki z polbruku układają; )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    niewdzięczny(2009-08-22)
  • 3RP to ku. .. nie ojczyzna
Reklama