UWAGA!

Miał być ogródek, będzie fontanna?

 Elbląg, Miał być ogródek, będzie fontanna?
fot. AD

Pomiędzy ulicami Wodną – Mostową – Rybacką – zgodnie z koncepcją z roku 2006 – miał powstać ogródek archeologiczny. Obecne władze Elbląga mają inny pomysł. Być w może w tym miejscu stanie fontanna.

Ogródek archeologiczny to pomysł sprzed pięciu lat. Miał to być rodzaj muzeum na wolnym powietrzu, w którym można byłoby obejrzeć efekty pracy archeologów, a także materiały poglądowe na temat wykopalisk na elbląskim Starym Mieście. Gdy prace ruszyły również informowaliśmy naszych Czytelników.
       Władze miasta zmieniły się, zmieniła się też koncepcja zagospodarowania terenu między Katedrą a rzeką Elbląg. W celu uatrakcyjnienia terenu pomiędzy ulicami Wodną – Mostową - Rybacką powstał pomysł budowy dodatkowego elementu, jakim jest fontanna.
       - Lokalizacja i wygląd fontanny nie jest jeszcze przesądzony – mówi Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Zatem nie można uznać, że fontanna powstanie w miejscu, gdzie pierwotna koncepcja zakładała ekspozycje historycznych murów. Nieodpłatne wykonanie projektu fontanny zadeklarowała firma "Mytych" – kontynuuje rzeczniczka. - Wykonawca robót zostanie wyłoniony zgodnie z procedurami udzielania Zamówień Publicznych. Termin wykonania projektu nie został ostatecznie uzgodniony. Prace ruszą po opracowaniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz wyborze wykonawcy i zabezpieczeniu niezbędnych środków. Koszt robót będzie określony po opracowaniu projektu fontanny. Najwcześniejszy termin wykonania robót to 2012 r.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • "Nieodpłatne wykonanie projektu fontanny zadeklarowała firma "Mytych" – kontynuuje rzeczniczka. - Wykonawca robót zostanie wyłoniony zgodnie z procedurami udzielania Zamówień Publicznych. " hmmm. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    x-x-x-x-x(2011-05-19)
  • Przeciez juz jedna fontanne mamy na placu dworcowym, a ktora to wybudowal Henio Slonina. Nowy prezydent tez nam wybuduje fontanne. A moze by tak w koncu uruchomic ta fontanne na Placu Slowianskim.
  • Taka sama jak na placu dworcowym ?
  • W czym lezy problem, ze zaden prezydent nie zainteresuje sie realizacja inwestycji drogowej przy ul. Warszawskiej i przyspieszeniem jej zakonczenia. Kierowcy pamietaja, jaki paraliz miasta powodowaly przeciagajace sie roboty, a do dzis nie sa otwarte slimaki na obwodnice.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Andrzej12345(2011-05-19)
  • Moim zdaniem ten kwartał powinien zostać zabudowany, wzdłuż ulicy Mostowej i przy Rybackiej 7 stały kamienice gotyckie o znanym dziś wyglądzie dzięki zachowanej dokumentacji fotograficzno-rysunkowej. Dlaczego nie przewiduje się rekonstrukcji żadnych gotyckich kamienic, tak charakterystycznych dla wielkich miast pruskich, do których Elbląg się przecież zaliczał? (patrz: Toruń, Gdańsk) Chcemy przyciągać turystów na Stare Miasto fontannami i kiczowatymi koszmarkami udającymi kamienice? Turyści jak już chcą coś zobaczyć i dotknąć, to właśnie zabytki. A skoro zabytków u nas mało, to chociaż rekonstrukcje mogłyby oddać charakter tego miejsca, kształtowany przez stulecia. Fontannę na Starym Mieście to powinni postawić w miejscu, gdzie stała do 1945 roku "śpiewająca studnia" z figurą Neptuna, a wcześniej XVII-wieczna studnia z posągiem Herkulesa. Żeby nie małpować za Gdańskiem i podkreślić indywidualność miasta, stawiałbym na rekonstrukcję studni Herkulesa (która de-facto przykładem z Gdańska stała przed naszym elbląskim Dworem Artusa, który znajdował się na rogu Kowalskiej i Starego Rynku).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mike016(2011-05-19)
  • Very słuszna koncepcja - wystarczy spojrzeć na Malbork jak pozytywnie tamtejsza fontanna wpłynęła na atmosferę okolic ul. Kościuszki (fakt, że ostatnio fontannę zepsuła ciężarówka). Dzięki niej nasze stare miasto mogłoby w końcu jakkolwiek ożyć - i to za dnia. Przynajmniej dzieciaki z dziadkami mogłyby tam na spacery chodzić, bo ogródek archeologiczny, jak widać, nie przyciąga tłumów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Łukasz23(2011-05-19)
  • .. .Niepotrzebny Nam ani ogródek ani Fontanna przy Katedrze, jestem za otworzeniem kamienic na nadbrzeżu. To zawsze była wizytówka Starego Miasta wraz z wieża katedry. .. a 2 to popieram odtworzenie fontanny obojetne czy to bedzie Herkules czy grajacy Neptun. Wazne by stała na starym rynku. ..
  • najlepiej zrobić ogródek archeologiczny z fontanną na środku. a jeżeli mam tylko jedno do wyboru to wydaje mi się, że ogródek byłby większą atrakcją niż byle fontanna (no chyba, że zrobią taką jak w Warszawie ze światłami i muzyką; P)
  • Popieram uwagi wyłuszczone przez Mike'a 016.Trzymajmy się historii - bo chodzi o STARÓWKĘ (sama nazwa preferuje racje historyczne). I przy okazji - jak długo jeszcze Panie Prezydencie straszyć będzie wstrętny stan elewacji byłego hotelu Elbląg (naprzeciw dworca). Mieszczące się tam gabinety lekarskie chyba wnoszą do budżetu miasta jakieś opłaty. No więc jest chyba za co w końcu odremontować elewację tego ZABYTKU?. .. A ponadto gdy LECLERC przejmował dzisiejsze marketowe obiekty to chyba zobowiązał się kompleksowo uporządkować kupione włości. Dlaczego zatem "straszy" swoim wyglądem przyuliczny budynek będący kiepska wizytówką Leckerca - wybite szyby, jakieś rupiecie widoczne w oknach, brudny stan elewacji. WSTYD!!!
  • Mamy XXI wiek, więc proponuję darować sobie tworzenie "nowych zabytków" w stylu Herkulesów czy innych Neptunów. Sama fontanna może z powodzeniem łączyć funkcje estetyczne i użytkowe po prostu tryskając wodą z poziomu posadzki. Takie rozwiązanie nie wyklucza to umieszczenia w pobliżu innych elementów ozdobnych (oświetlenie, formy przestrzenne, itp), ale przede wszystkim pozwala uniknąć stawiania patetycznego posągu w "wanience" na postumencie. Stare miasto powinno być przyjazne nie tylko dla turystów pstrykających sobie fotki z piekarczykiem, ale też dla zwykłych elblążan, którzy bardziej skorzystają z ławki, drzewka i ogólnodostępnej fontanny niż z kiczowatej, historyzującej "atrakcji" turystycznej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Łukasz23(2011-05-19)
  • Zbudujcie kamienice. Niepotrzebne nam na Starym Mieście place z ogródkami archeologicznymi albo fontanna na łące, są na to lepsze miejsca. Odbudujmy stare miasto żeby przyciągać turystów.
  • kamienice
Reklama