UWAGA!

Skończone żniwa – Zebrany plon!

Sobota, 8 września 1951 r. Dziennik Bałtycki nr 239

Mimo, że państwowe gospodarstwa rolne jeszcze nie wszędzie ukończyły żniwa, przyłączyły się one do obchodu dożynek, urządzone staraniem gminnej spółdzielni „ Elbląg – Nowakowo” dla spółdzielń produkcyjnych, dla PGR- ów i gospodarstw indywidualnych.
      Dożynki odbyły się 2 września: w gminach Nowakowo i Pomorska Wieś – dożynki gminne, natomiast w Żurawcu – dożynki powiatowe.
      W Nowakowie wzięło udział w uroczystości około 1.200 osób, jakkolwiek jest to jedna z najsłabiej zaludnionych gmin, licząca ogółem około 3.000 mieszkańców. W dożynkach poza ludnością miejscową wzięli udział delegaci z Elbląga, jako łącznicy miasta ze wsią, przedstawiciele Komitetu Powiatowego PZPR, Ligi Kobiet i innych organizacji masowych.
      Piękny, niezbyt upalny dzień jakby stworzony był na tego rodzaju uroczystości. Barwny pochód, któremu niesione wieńce nadawały uroczysty i radosny charakter, rozwinął się swobodnie na drodze. Wieńce wręczono następnie przodownikom pracy i przybyłym gościom, po czym trzej chłopi z gminy Nowakowo, przodownicy pracy otrzymali dyplomy.
      W części artystycznej miał wziąć udział zespół artystyczny i muzyczny „Kutra Elbląskiego „ , jednakże zespoły te zawiodły, nie przybywając do Nowakowa. Lukę trzeba było zapełnić wypożyczeniem megafonu z radiowęzła elbląskiego, oraz adaptera z płytami który przygrywał w czasie pochodu, jako też i do tańca. Zabawa bowiem, mimo braku orkiestry, trwała do godziny 3 nad ranem.
      O wiele krócej trwały dożynki w Żurawcu.
      Brało w nich udział około 800 osób. 30 wozów ustrojonych w kwiaty i wieńce i 5 traktorów z maszynami rolniczymi.
      Na trasie pochodu ustawionych było 7 kiosków ( z tego 5 stałych i dwa ruchome ), ponadto powiatowy zakład mleczarski uruchomił „ lodziarnię”, która cieszyła się ogromnym powodzeniem.
      Również i tu zawiodła orkiestra Szkoły Żeglugi, która miała przygrywać w czasie pochodu i do tańca.
      Proporczyk przodownika pracy, którym została spółdzielnia produkcyjna „ Głos Wybrzeża „ w gromadzie Jezioro, wręczono przewodniczącemu spółdzielni ob. Władysławowi Częścikowi.
     
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama