
Gdzie przed laty mieściła się szkoła muzyczna i komenda hufca ZHP? W którym miejscu funkcjonował największy w mieście sklep elektryczny i przedsiębiorstwo rolnicze ? O tym i wielu innych ciekawostkach w najnowszym odcinku „Historii elbląskich ulic” opowiada Karol Wyszyński, przewodnik PTTK.
Kiedyś szkoła muzyczna, teraz plebania
Na rogu ul. Kosynierów Gdyńskich, tuż przy skrzyżowaniu z Nowowiejską w połowie lat 70. XX w. postawiono wieżowiec, do którego przylega pawilon, gdzie przez wiele lat funkcjonował sklep elektryczny. Po sąsiedzku przez lata mieściła się restauracja i herbaciarnia, która do lat 90. nosiła nazwę Kaliningradzka. Herbaciarnia do dzisiejszych czasów nie przetrwała, a zamiast restauracji działa bar nawiązujący do dawnej nazwy.
Po lewej stronie Kosynierów Gdyńskich, idąc w stronę ul. Słonecznej, znajduje się kościół i parafia pw. św. Brunona z Kwerfurtu, erygowana w 1992 r. O ile kościół jest nowo wybudowanym budynkiem, to parafia znajduje się w przedwojennej willi, później znacznie przebudowanej. To tu w 1946 r. oraz w budynku naprzeciw niego została zorganizowana Szkoła Muzyczna I Stopnia, która przez lata zmieniała swoje stopnie kształcenia. Działała w tym miejscu do 1976 r., kiedy przeniesiono ją do nowego budynku przy ul. Traugutta.
Później aż do lat 90. w budynku po szkole muzycznej mieściła się Komenda Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. A w kamienicy położonej po drugiej stronie ulicy aż do 1999 r. znajdował się Zespół Administracyjno Ekonomiczny Szkół, obecnie istnieje tutaj jedna z prywatnych szkół jazdy.

Przedszkole i parafia ewangelicko-augsburska
Poniżej dziedzińca kościoła, w zaadaptowanym budynku, znajduje się przedszkole miejskie o feralnym dla przesądnych numerze – 13 i ciekawej nazwie „Przedszkole Małego Turysty”.
Za skrzyżowaniem Kosynierów Gdyńskich z Zieloną mijamy najpierw wjazd na dziedziniec Urzędu Miejskiego, a następnie duży czerwony budynek, obecnie siedziba parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. św. Anny, gdzie znalazły też swoje siedziby inne instytucje.
Następnie mijamy parking, gdzie jeszcze do niedawna stał budynek, rozebrany w szybkim tempie ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną. To w nim do 1945 r. znajdowała się plebania kościoła św. Anny, który istniał na wzgórzu w parku Traugutta.
W miejscu, gdzie dzisiaj mieści się plac zabaw dla dzieci uczących się w szkole muzycznej, przed wojną działało przedsiębiorstwo ogrodnicze rodziny Brandt, a po wojnie - Przedsiębiorstwo Ogrodnicze Zarządu Zieleni Miejskiej. Istniało aż do czasu likwidacji Szkoły Podstawowej nr 9, o czym pisałem przy okazji ul. Traugutta.
Po przeciwnej stronie mieści się pawilon, który powstał w czasach PRL. Dzisiaj mieszczą się w nim różne instytucje oraz sklep spożywczy.
Zielona
Jest krótką uliczką łączącą ul. Kosynierów Gdyńskich i ul. Trybunalską. Dawniej nosiła nazwę Kosynierów, w 1960 r. przemianowano ją na Zieloną, nawiązując do przedwojennej nazwy. Po lewej stronie, patrząc w kierunku ul. Trybunalskiej, ulica została zabudowana nowym blokiem mieszkalnym, w którym na parterze znajdują się sklepy i punkty usługowe.