UWAGA!

Groch – alkoholik

W ubiegłym roku w ogrodzie botanicznym w Tubingen (NRF) pewien gatunek grochu podlewano kilka razy słabym roztworem alkoholu etylowego, informował Dziennik Bałtycki z 14 marca 1962 r.

Niemal każdy organizm żywy – ludzie, zwierzęta i nawet rośliny reagują na 24-godzinny cykl wschodów i zachodów słońca. Jest wiele roślin, które reagując na oświetlenie podnoszą lub opuszczają listki, wykonują ruchy obrotowe łodygi itp.
     W sztucznych warunkach, przy zmianie np. rytmu oświetlenia z naturalnego 24-godzinnego, na 18-godzinny można wymusić na roślinie zmianę jej, systemu fizjologicznego, przyzwyczaić ją do „układania się do nocnego snu” co 18 godzin, zamiast co 24. Gdy taką roślinę doświadczalną umieścić ponownie w warunkach naturalnych, jej wewnętrzny zegar w ciągu kilku dni z powrotem dopasuje się do cyklu słonecznego.
     W różnych krajach próbowano również wpływać na dzienny rytm roślin stosując substancje chemiczne. Wyniki były negatywne.
     W ubiegłym roku w ogrodzie botanicznym w Tubingen (NRF) pewien gatunek grochu podlewano kilka razy słabym roztworem alkoholu etylowego. Na skutek działania spirytusu rytm dzienny rośliny wydłużył się o 5 godzin i nie wrócił do normy, nawet po ustaniu działania trucizny. Jest to pierwszy znany wypadek trwałej zmiany rytmu rośliny, gdyż zmiany wywoływane sztucznymi warunkami fizycznymi (oświetlenie, temperatura) ustępowały zawsze w pewien czas po ustaniu działania przyczyny wywołującej zmiany.
     
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama