UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zamknięto teatr

 Elbląg, Teatr Miejski w Elblągu
Teatr Miejski w Elblągu

W pewnych kręgach ciągle zadawane jest pytanie, kiedy zostanie otwarty nasz miejski teatr. Jednak ze względu na obecną sytuację polityczną należy się jeszcze wstrzymać od decyzji jego otwarcia. Teatr otworzy swoje podwoje dopiero wtedy, gdy na wschodzie i zachodzie rozegrane zostaną decydujące walki. Nastrój, jaki panuje w społeczeństwie, nie pozwala wielu myśleć obecnie o odwiedzinach teatru. Przypuszcza się więc, że należałoby się liczyć teraz z deficytem widzów teatralnych (ENN, piątek 16.10.1914 r.).

Pieniądze na utrzymanie
       Wśród opinii publicznej powstała pewna niejasność w kwestii, dokąd powinna zwrócić się z podaniem o przyznanie ustawowo jej przysługujących pieniędzy na utrzymanie rodziny poległego na wojnie żołnierza. W myśl zarządzenia ministra ds. wojny z dnia 5 września 1914 roku podania te są przygotowywane i publikowane przez te okręgowe oddziały, w którym to okręgu mieszka rodzina zmarłego lub w tym momencie przebywa ze względu na wojnę. Podania należy więc składać w danym oddziale okręgowym (ENN, czwartek, 15.10.1914 r.).
      
       25-lecie pracy
       Z okazji 25 rocznicy pracy na stanowisku inspektora policji pan Jaenisch przyjmował dziś z daleka i bliska serdeczne życzenia. Elbląskie Stowarzyszenie Urzędników, pracownicy biura policyjnego oraz pracownicy organu wykonawczego przekazali dziś jubilatowi drogocenne wiązanki kwiatów (ENN, czwartek, 15.10.1914 r.).
      
       Wojenne karty pocztowe Czerwonego Krzyża

       Wojenne karty pocztowe Czerwonego Krzyża z podobizną i dedykacją cesarza będzie można zakupić w najbliższych dniach wraz ze znaczkiem na poczcie (Reichpost) lub bez znaczka w sklepach. Cały dochód Czerwony Krzyż przeznaczy na potrzeby naszych żołnierzy. Przypadnie więc on w udziale w pierwszej kolejności naszemu odważnemu wojsku (ENN, czwartek, 15.10.1914 r.).
      
       Zapotrzebowanie na naftę

       W naszym mieście brakuje nafty i mimo, ze sprawa wygląda poważnie, wywołuje czasami humorystyczne sceny. Wiele więc klatek schodowych, które wieczorami oświetlane były lampą naftową, oddającą jasne światło, wyposażone są teraz w zewnętrzne oświetlenie i światło zaledwie migocze. Niekiedy widać na stopniach schodów wystawiony świecznik jasno oddający światło (ENN, czwartek, 15.10.1914 r.).
      
       Nabożeństwo w intencji walczących żołnierzy
       W niedzielę, 18 października w kościele św. Anny odbędzie się pierwsze nabożeństwo w intencji walczących żołnierzy. Odprawi je kapelan, pastor Bener (ENN, piątek, 16.10.1914 r.).
      
       Poprawa na elbląskim rynku pracy
       Podczas gdy z powodu wojny większość elbląskich zakładów musiała ograniczyć swoją działalność, obecnie udaje się poprzez zatrudnienie sporej nowej siły roboczej stopniowo wznowić obroty firm. W każdym bądź razie istnieje w naszym mieście duży popyt na wykwalifikowanych robotników. Także dla niewykwalifikowanych robotników jest wiele możliwości i ofert pracy. Nie można już więcej mówić o bezrobociu w Elblągu (ENN, piątek, 16.10.1914 r.).
      
       Samobójstwo w Bażantarni
       19-letni hydraulik Wilhelm Eichler z ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstraße) popełnił w czwartek po południu w Bażantarni (niem. Vogelsang) samobójstwo. Powodem była nieszczęśliwa miłość. Eichler miał romans z 17-letnią siostrą swojego przyjaciela L. Dziewczyna poinformowała go niedawno, że chce z nim zerwać. Eichler załatwił sobie rewolwer i poszedł z bratem dziewczyny do Bażantarni. Tam złożył swojemu przyjacielowi propozycję zagrania w karty. Przegrany miał się zastrzelić. L. nie wziął jednak słów przyjaciela na poważnie i zgodził się na grę. Po tym jak Eichler dwa razy wygrał, wyskoczył jak z procy i ruszył w kierunku zbocza. Wtedy padł strzał, po czym Eichler upadł na ziemię. Strzał był wycelowany w okolicy ucha. L. powiadomił konduktora kolei elektrycznej a ten z kolei poinformował o zajściu policję. Gdy na miejsce przybyła policja kryminalna Eichler zmarł. Jego ciało zostało zabrane i złożone w szpitalnej hali (ENN, piątek, 16.10.1914 r.)..
      
       Zamach nożem na dzieci
       Ze ślusarza Gehrke z Modrzewiny (niem. Lärchwalde) naśmiewało się kilku chłopców. Pewnego dnia Gehrke zaczął śledzić chłopców, po czym dźgnął ich nożem. Jeden z chłopców dostał cios w ucho, drugi dostał tak mocny cios poniżej łopatki, że do dziś stan jego zdrowia nie pozwala na jego przesłuchanie. Zwyrodnialec został aresztowany (ENN, sobota, 17.10.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z października 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • A gdzie mieścił się elbląski teatr?
  • Na ul Rycerskiej
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wielbiciel Elbinga(2012-10-20)
  • a dokładniej, na nieistniejącym Placu Teatralnym, w miejscu dzisiejszejszego boiska ZSTI.
  • szkoda ze nie daja artykulow z lat 30-tych i 40-tych z czasow adolfa ciekawe by bylo
  • admin Dojdziemy i do tego. Proszę o dwadzieścia lat cierpliwości.
  • Chodzi o tą Modrzewinę ??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    DoReMi(2012-10-20)
  • Teatr Miejski w Elblągu stał oczywiście przy Theater Platz, czyli gdzieś naprzeciwko wylotu ul. Janowskiej do Friedrich-Straße, czyli Rycerskiej. Naprzeciwko, czyli gdzieś tam, gdzie dzisiaj uchował się jeszcze ten ozdobny szalet w Parku Wolności. Tradycje teatru w Elblągu sięgają początku XVII w. Za teatrem był znany lokal Stille Winkel - Spokojny Winkiel, gdzie w antraktach niektórzy z męskiej części publiczności wpadali na szybką wódeczkę. .. Obok teatru wszystko było zabudowane - były zabudowania elbląskiej straży pożarnej, budynek redakcji Gazety Zachodniopruskiej, fabryka mebli, kamienice itd. Widać to częściowo na zaprezentowanym do artykułu zdjęciu. Dzisiaj jest tu jakieś dziwne, prawie nieużywane boisko szkolne. Teatr Miejski w Elblągu krótko przed wybuchem I wojny został gruntownie przebudowany a w instalacji m. in. obrotowej sceny walny udział miała firma F. Schichau. Ale już 25 lat później myślano o budowie nowego teatru, który miał stanąć przy nie istniejącej już Pestalozzi-Straße. To właśnie wychodzący z teatru elblążanie 23.1.1945 r. , gdzie oglądali film ze znaną aktorką Krystyną Sondermann w roli głównej, patrzyli bez niepokoju ale ze zdziwieniem jak obok przetaczają się jakieś pomalowane na biało czołgi. A były to czołgi kpt. G. Diaczenki. Trzy dni później się zaczęło !
  • bem, inne czasy inna bajka co Ciebie elemencie napływowy interesują stare dzieje, formułuj inaczej pytania wtedy uzyskasz odpowiedzi. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    helmuth ring(2012-10-20)
  • Ulica Pestalozziego wciąż jest w naszym mieście. Plany budowy, o której pisze erg. dotyczyły nie tyle nowego teatru, co "hali ludowej" dla nazistów i ich masówek. Miała ona stanąć przy planowanej szerokiej arterii wylotowej z centrum w kierunku Gdańska. Ulicę zbudowano już po wojnie jako Aleję Gen. Świerczewskiego i przeprowadzono przez dawne Bielniki, lożę masońską i południową zabudowę Pestalozziego. W latach 50-tych planowano wybudować tam Pałac Kultury. A Aleja Świerczewskiego poprowadzona miała być dalej na zachód - obok I LO, Bramy Targowej i Zamechu - przez przeznaczone do wyburzenia ruiny kościoła podominikańskiego, nowy most do ul. Nowodworskiej.
  • Ten budynek teatru znajdowal sie do 1945 roku w rejonie placu Wolnosci, ul Rycerskiej i Zamkowej. Powojenna odbudowa (?) Nowego i Starego Miasta zatara prawie calkowicie historyczny uklad ulic. Obecnie w tym miejscu jest parkig i boisko szkoly zawodowej. BEZ SCIEM prosze
Reklama