UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • [1] - Powstało małe zamieszanie z tym młynem. Ale – repetitio est mater studiorum (powtarzanie jest matką wiedzy). Zakrzewski Młyn – to przed 1945 r. Mühle Wesseln i należał do majątku ziemskiego Groß Wesseln. Młyn Wesseln znajduje się już w obrębie Bażantarni, gdzieś tam na prawo od dzisiejszego Osiedla Metalowców i ul. Smolki, za ogródkami działkowymi. Natomiast siedziba - dwór majątku do którego należał ten młyn znajduje się po przeciwnej stronie ul. Królewieckiej i jest to wspomniane przedszkole „ Wiki” przy Częstochowskiej. Dawna nazwa Młyn Wesseln do którego przynależały 3 morgi ziemi pochodzi nazwiska od starej, uznanej elbląskiej rodziny rajców, kupców etc. Ostatnim właścicielem majątku Groß Wesseln był gen. mjr von Kurowski. Zamieszczona ilustracja do artykułu z ENN obrazuje urocze, wręcz idylliczne położenie tego młyna. Niestety, obecnie jego wygląd jest zgoła tragiczny. Jeszcze w 2007 r. stał parterowy dom właściciela tego młyna z małym ryzalitem środkowym i naczółkowym dachem. Były też tam części (śluza) wyprodukowane przez firmę F. Schichau z datami 1921 i 1924. [2] - A "zaginiony" właściciel Hotelu Elbląg miał zdaje się na imię Eduard. Natomiast w tłumaczeniu z ENN wymienione jest imię Max.
  • Dla zainteresowanych współczesne zdjęcie młyna: www.panoramio.com
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bramka(2012-10-28)
  • Komentarza erg- a są pelne fachowości i zawsze się je miło czyta. Może jest książka w której mógłbym poczytać o historii tego miasta napisanej w ten właśnie sposób.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mlynmek(2012-10-28)
  • Erg jest zagrożeniem dla miejscowych wolnomyślicieli i przeżuwaczy kapitału i książki do nabożeństwa z racji bogatej wiedzy i spojrzenia na świat nie przez pryzmat zadupia elbląskiego tylko autentycznej historii popartej faktami. Nie sądzę abyś kiedyś szanowny internauto doczekał się takiego opracowania - a wykonalne w przypadku tego miasta - a szkoda.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2012-10-28)
  • Miałbym pytanie czy na obecnej ul. Traugutta na wysokości szkoły muzycznej znajdował się młyn?
  • Na przeciw Szkoły Muzycznej były dwa mlyny 1.Ober (Górny) Młyn pod nr 13 i 14 z lat trzydziestych, pod nr 14 po wojnie był budynek Filmosu. 2.Nieder (Dolny) Młyn miał numer 12.Woda do młynów pobierana była na wysokości obecnego basenu, biegła Kanałem Młyskiem wzdłuż Spacerowej (jak się idzie do Basenu od Moniuszki rów po lewe, następnie przepustami do młyna na Traugutta, dalej wzdłuż Traugutta po lewej stonie (patrząc od północy). Kanał Młyński zasilał fosę w XVII wieku, wpadał do niej mniej więcej na północ od Bramy Kowalskiej, resztki bramy niedawno odsłoniono podczas wymiany torowiska na Pocztowej. Na zdjęciu przedwojenny widok Młyna Górnego (Ober)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    MirCrow(2012-10-30)
Reklama