UWAGA!

Zostanie awansowanych kilku pracowników (Głos z przeszłości, odc. 145)

 Elbląg, Głos Wybrzeża, nr 193, 1950 r.
Głos Wybrzeża, nr 193, 1950 r.

- Otwarcie przedszkola, które czynne będzie bez przerwy w okresie akcji żniwno-omłotowej zostało przyjęte przez chłopów z dużym zadowoleniem, gdyż pozwoli kobietom na wzięcie udziału w pracach żniwno-omłotowych - pisała prasa w 1950 r.

Niedziela oznacza kolejną prasówkę z 1950 r. Nie przedłużamy i zapraszamy na krótką podróż w czasie.

 

W Podgrodziu otwarto przedszkole

"W gromadzie Podgrodzie otwarto przedszkole, do którego przyjęto już ponad 40 dzieci mało i średniorolnych chłopów. Przedszkole zajmuje cztery odremontowane pokoje w budynku szkoły podstawowej. Otwarcie przedszkola, które czynne będzie bez przerwy w okresie akcji żniwno-omłotowej zostało przyjęte przez chłopów z dużym zadowoleniem, gdyż pozwoli kobietom na wzięcie udziału w pracach żniwno-omłotowych.

Do otwarcia przedszkola przyczyniły się w dużej mierze Związek Samopomocy Chłopskiej oraz Liga Kobiet".

 

Majątki PGR wysiewają plony

"Majątki państwowe zespołu PGR Elbląg skończyły już omłot jęczmienia ozimego, trwawy nasiennej i obecnie dokonują omłotu rzepaku. Zbiory tych zbóż były bardzo dobre.

Na polach po zebranym jęczmieniu i rzepaku dokonywany jest wysiew mieszanki strączkowej. W majątku Janów siew poplonów już wykonano, a w innych majątkach jest on na ukończeniu".

 

Awanse w Gazowni Miejskiej

"W dniu Święta Odrodzenia w Gazowni Miejskiej zostanie awansowanych kilku pracowników wyróżniających się pilną i wydajną pracą. Maszynista Zygmunt Myśliwiec zostanie awansowany na brygadzistę, Józef Sznicer – na starszego palacza i robotnik Czesław Kurpiewski – na palacza".

 

Dyżur apteki

"Apteka Mariańska, ul. Królewiecka od godz. 19 do 9 rano".

 

Źródło: Głos Wybrzeża, nr 193, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • "W gromadzie Podgrodzie... " - chodzi o obecną wieś Pogrodzie, której nazwa obowiązuje od 1954 roku. Początkowo nazywano ją Koniuszkowo, a następnie właśnie określono ją jako Podgrodzie. W okresie przynależności do Niemiec miejscowość ta nazywała się Neukirch-Höhe. Powstała ona w oparciu o akt lokalizacji z 26 lipca 1305 roku jaki nadał jej mieszkańcom Komtur Elbląga Henryk Gera. Wtedy aż do początków XV wieku nazywała się ona Pogardichen, ale też spotyka się nazwę Pangordicien. Wówczas stanowiła ona istotne źródło dochodów Zakonu w tym oprócz podatków z upraw rolnych także z istniejących tam dwóch karczm.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    1
    Zak 05(2024-05-19)
  • @Zak 05 - bardzo mi przykro, ale w Wikipedii (Wolnej encyklopedii), z której zapewne korzystałeś, bardzo często są podawane błędne i nieprecyzyjne dane. Obecna nazwa wsi Pogrodzie obowiązuje od 22.08.1947 roku (data opublikowania w Monitorze Polski). Krótko po wojnie wieś nosiła urzędową nazwę Nowy Kościół, a inne używane w tamtym czasie przez powojennych osadników nazwy wsi to Moniuszkowo (nie Koniuszkowo) oraz Nowa Cerkiew. Jej pierwotną nazwę Pogardichen (lub Pangordicien czy Pangordinen), po wybudowaniu we wsi na początku drugiej połowy XIV (1366r. ) pierwszego kościoła, zmieniono na Neukirch, dodając w późniejszych latach do jej nazwy - Hohe (Neukirch-Hohe). P.s. Uroczyste obchody 700-lecia istnienia wsi odbyły się w Pogrodziu 11.09.2005 roku.
  • Rzeczywiście nazwa Pogrodzie została ustalona w Rozporządzeniu Ministra Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 lipca 1947 roku i ogłoszona w Monitorz Polski z dnia 22 sierpnia 1947 roku. Jednakże nie tylko w powszechnym użyciu nazwę tej miejscowości podawano jako Podgrodzie, ale też w dokumentach urzędowych czy jak świadczy artykuł również w prasie. Stąd kwestię tego nazewnictwa podjęło Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku i w Dzienniku Urzędowym Nr 15 z dnia 1 lipca 1951 roku ogłoszono decyzję o obowiązującym nazewnictwie w ramach zestawienia gmin i gromad Powiatu Elbląskiego na lata 1951- 1954.W jego ramach nakazano używanie jako prawidłowej nazwy Pogrodzie. Dlatego też w wielu opracowaniach, nie tylko w Wikipedii, data 1954,podawana jest jako ostatecznie obowiązująca. W tamtych latach problemy prawidłowego nazywania miejscowości z naszego terenu napotykały trudności. Zresztą widoczne jest to do chwili obecnej, gdzie nie tylko nazwę tej miejscowosci, ale i wielu innych używano niezgodnie z ustalonym nazewnictwem. Natomiast Moniuszkowo, fakt nie Koniuszkowo, ustalono pod wpływem zaleceń ówczesnych władz w oparciu o propozycje mieszkańców. Te kwestie opisano w wielu wspomnieniach mieszkańców. Stąd było i Spychowo czy Jurandowo. Jak widać historia naszego regionu to wciąż temat nie do końca wyjaśniony.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Zak 05(2024-05-19)
Reklama