UWAGA!

"Zobowiązali się do stałego przekraczania norm pracy" (Głos z przeszłości, odc. 53)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 80, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 80, 1950 r.

- Służba hydrograficzna GUM w Elblągu skończyła już prace związane z wytyczeniem szlaku nawigacyjnego na Zalewie Wiślanym. Rybacy i ludność odciętej dotychczas od miasta Krynicy Morskiej z niecierpliwością oczekują uruchomienia komunikacji z Tolmickiem i Elblągiem – pisała prasa w 1950 r.

Tym razem w naszym cyklu najpierw pokręcimy się trochę po "bliższej i dalszej okolicy" Elbląga, ale wpadniemy także do miasta w 1950 roku. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Zakład doświadczalny w Fiszewie przeprowadzi siewy w ciągu 42 dni

Na naradzie produkcyjnej w Państwowym Instytucie Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego w Fiszewie szczegółowo przedyskutowano plan prac na sezon wiosenny.

Biorący w naradzie udział robotnicy zobowiązali się do stałego przekraczania norm pracy, utrzymania narzędzi pracy w czystości i oszczędnego ich używania.

Traktorzyści zobowiązali się oszczędzać powierzone im maszyny, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu ich zdolności robotniczej.

Ogółem załoga Zakładu Doświadczalnego Fiszewo zobowiązała się przeprowadzić zasiewy wiosenne w przeciągu 42 dni roboczych począwszy od dnia wyjścia w pole.

Szwajcarzy (tak nazywano zajmujących się oborą – red.) ob. ob. Wiktor Starzyński i Szczepan Drążek przystąpili do współzawodnictwa w czystości inwentarza i obór oraz osiągnięciu przeciętnej wydajności mleka od krowy do 4.000 l rocznie.

 

Ludność Krynicy Morskiej czeka na otwarcie linii żeglugowej

Służba hydrograficzna GUM w Elblągu skończyła już prace związane z wytyczeniem szlaku nawigacyjnego na Zalewie Wiślanym. Rybacy i ludność odciętej dotychczas od miasta Krynicy Morskiej z niecierpliwością oczekują uruchomienia komunikacji z Tolkmickiem i Elblągiem.

Tymczasem projektowane przez Dyrekcję Państwowej Żeglugi w Gdańsku uruchomienie linii już w początkach marca uległo zwłoce. Podobno statki są jeszcze w remoncie i dlatego Ekspozytura w Elblągu nie wie, kiedy linia zostanie ostatecznie otwarta.

Biorąc pod uwagę położenie ludności osiadłej na Mierzei Wiślanej należy bezwzględnie przyspieszyć uruchomienie linii. Brak taboru czy jego opóźniony remont nie jest wystarczającym tłumaczeniem. Ludność Krynicy Morskiej oczekuje, że odpowiednie czynniki zainteresują się tą sprawą.

 

Nowe Koło Ligi Lotniczej

Na ogólnym zebraniu pracowników Zakładów Sprzętu Transportowego odbytym w dniu 17 bm. (...) ob. Kunicki wygłosił referat o historii lotnictwa i zadaniach kół Ligi Lotniczej w Polsce Ludowej. Po ożywionej dyskusji nad referatem powzięto uchwałę o założeniu w zakładzie koła Ligi Lotniczej.

 

Nowe Koło ZKS Stal w Zakładach Sprzętu Transportowego

Staraniem zarządu klubu "Stal" zostało założone koło sportowe w Zakładach Sprzętu Transportowego. Do zarządu koła wybrano najaktywniejszych sportowców zakładu. Koło posiada już trzy sekcje: siatkówki, kajakowa i tenisa stołowego.

Jest to już trzecie koło "Stali" na terenie Elbląga.

 

Mistrzostwa Elbląga w tenisie stołowym

ZKS "Stal" urządza w dniach 24 do 26 bm. turniej o mistrzostwo Elbląga w tenisie stołowym. Rozgrywki odbęda się w sali gimnastycznej przy Gimn. Odzieżowym ul. Królewiecka. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 22 bm. godz. 15 w świetlicy Zakładów Mechanicznych przy ul. Winnej 11, od godz. 8-15.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 80, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Problem z uruchomieniem żeglugi do Krynicy Morskiej (do 1947 roku nazywała się Łysa Góra, a do 1958 Łysica) wynikał przede wszystkim z nieuregulowanej granicy między Polską, a ZSRR. W czerwcu 1945 roku władze wojskowe ZSRR przekazały miejscowość administracji polskiej, ale utrzymano radziecką jurysdykcję. Wstępnie w 1945 roku ustalono, że cała Mierzeja Wiślana należeć będzie do Polski. Jednak Stalin zakwestionował taki stan i do końca swego życia nie podjął decyzji. Dopiero rozmowy w 1957 roku doprowadziły do ostatecznego ustalenia granicy. Porozumienie weszło w życie w 1958 roku, gdzie uzgodniono granicę przebiegającą za dzisiejszymi Piaskami, które wtedy nosiły nazwę Nowej Karczmy. W tym też roku oficjalnie powstała nazwa Krynica Morska, mimo że powszechnie miejscowe społeczeństwo od lat 40 - tych stosowało takie nazewnictwo.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    0
    Żeglomistrz(2022-08-21)
  • Fszystko pamientam bo sie urodziłem w 1950 roku!!!!!
Reklama