UWAGA!

Z wizytą w Państwowym Liceum Technicznym (Elbląskie Archiwum Foto)

 Elbląg, Z wizytą w Państwowym Liceum Technicznym (Elbląskie Archiwum Foto)

Kolejny odcinek Elbląskiego Archiwum Foto przedstawia zdjęcia wykonane w latach 40' w Państwowym Liceum Technicznym w Elblągu. Zapraszamy na podróż w czasie.

- Przesyłam zdjęcia z Technikum Mechanicznego w Elblągu z 1948 roku, wtedy jeszcze było to Państwowe Liceum Techniczne – podkreśla Pan Kazimierz, który podzielił się z nami fotografiami. - Mieściło się ono najpierw przy ul. Pocztowej, gdzie jest dziś I LO - dodaje. Sam na przesłanych fotografiach rozpoznaje dwie osoby.

Pierwsze zdjęcie wykonano przy okazji obchodów 1 Maja w 1948 roku, drugie przedstawia egzaminy maturalne.

 

- Na drugim zdjęciu w pierwszym rzędzie pierwszy od prawej jest Alfred Petrycki, późniejszy pracownik Zamechu. Trzeci od prawej w pierwszym rzędzie jest dyrektor szkoły, inż. Kazimierz Mościcki. – pisze nasz Czytelnik. - Inż. Kazimierz Mościcki (1886-1949) był pierwszym dyrektorem szkoły. Przed wojną pracował w Samborze i Drohobyczu, "polskim El Dorado naftowym", jako znany fachowiec w branży naftowej. Jeździł samochodem tatra, za którym biegał nastoletni Alfred Petrycki (1928-2020). Panowie spotkali się po wojnie w Elblągu, właśnie w Liceum Technicznym.

Zdjęcie trzecie przedstawia pracownię rysunku technicznego i pomiarów. Alfred Petrycki jest trzeci od prawej.

- Może ktoś na tych zdjęciach rozpozna jeszcze siebie albo ojca lub dziadka? - zastanawia się nasz Czytelnik.

Wciąż zachęcamy naszych Czytelników do wysyłania nam archiwalnych fotek z Elbląga w formacie skanów na adres redakcja@portel.pl (jeśli nie ma takiej możliwości, zeskanujemy je po wcześniejszym umówieniu w naszej redakcji przy ul. 1 Maja 1c) najlepiej wraz z opisami, kogo, co i w jakim roku widzimy na zdjęciach. Zapraszamy do opowiedzenia historii związanej z danym zdjęciem czy znajdującymi się na nim osobami. Jeśli jakieś miejsce i rok trudno będzie zidentyfikować bez obaw, po publikacji z dużym prawdopodobieństwem pomogą w tym inni Czytelnicy portElu. Chętnie opublikujemy je na naszych łamach. Pokażmy elblążan i Elbląg sprzed lat!

Przy okazji raz jeszcze dziękujemy wszystkim Czytelnikom, którzy podzielili się z nami zdjęciami.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Portelu nasz, .. żeby kogoś zapamiętać z lat 40 - tych - to dzisiaj trzeba mieć prawie 100 lat, bo trzeba mieć kilkana
  • W 2016 roku wydano książeczkę bardzo ładną jakością i to w kolorze w wyd. URAN 70 lat Zespołu Szkół Mechanicznych. jest tam też trochę zdjęć archiwalnych.
  • Rzeczywiście, ,troche, ,lat upłynęło, ale do niedawna można było spotkać wielu z tych ludzi. Jednak Oni byli i tworzyli podwaliny Naszych czasów. Co zaś po Nas zostanie? Warto zadać sobie takie pytanie nim będzie, ,temperatura otocznia, ,a nie 36,6 stopnia Celcjusza! Czy tylko opowieści o Koniu Bucefale i kocie prezesa mają się ostać? Życie tworzą zwykli ludzie, a nie chciejstwo, cwaniacy i mierni politycy mający, ,wadzę, ,....
  • Rzeczywiście jest tam opis zdjęcia nr 2.Opisał je jeden z pierwszych absolwentów Technikum Pan Mieczysław Pentek. Był na Jubileuszu 70 -lecia. Mimo poważnej choroby i trudów podróży. Rozpoznał :siedzących od lewej- Zbigniew Przybysz, Czesław Godlewski, Dyrektor inż. Kazimierz Mościcki, Eugeniusz Zamojski, Alfred Petrycki. Zaś za nimi stoją: od lewej - Czesław Juchniewicz, Józef Kafarowski, Janusz Godlewski, Leonard Tumanowicz, Ludwik Czystaw, Tadeusz Wyspiański, Mieczysław Pentek. Wydawnictwo URAN ma także inne cenne wydawnictwa.
  • Dlatego należy dołożyć wszystkich starań, aby ludzie, którzy po mału, acz ciągle schodzą ze sceny życia, zostali rozpoznani i utrwaleni w naszej pamięci, bo to oni zwykli ludzie swoją postawą, nauką i pracą są autentycznymi ważnymi twórcami naszej historii. Stąd takie akcja jak tej redakcji jest niezwykle chwalebna i potrzebna.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    1
    Pamięć nie umiera.(2022-12-06)
  • @klmn - Zdjęcia pochodzą z archiwum Pana Bohdana Tkaczuka (* 1933 - +2019), absolwenta Technikum - Matura 1954.
  • Polecam album wydany przez wyd. URAN "Elbląg i elblążanie lata czterdzieste, lata pięćdziesiąte". Ile tam wspaniałych zdjęć uwiecznionych ludzi, zakłady pracy, zabytki - ruiny których już nie ma!
  • PO ile oni mają lat ? Prawie emeryci i w liceum ? A PO ukończeniu ''liceum'' do Zamechu i do partii PZPR i do ORMO i szpiclować porządnych ludzi ile się da.
  • Czy tylko mi się wydaje, że ówcześni abiturienci wyglądali dojrzalej niż dzisiejsi maturzyści...
  • @Leopold - Nie zapominaj, że chwilę wcześniej była wojna i wyjęła każdemu z nich przynajmniej 6 lat.
  • POKOLENIE wspaniałych pracowitych, przyzwoitych ludzi !
  • @akuku - nazywałem się Anders Celsius, Anders Celsjusz urodziłem się 27 listopada 1701 w Uppsali, zmarłem 25 kwietnia 1744 tamże – byłem szwedzki fizykiem i astronomem. W 1742 opracowałem skalę temperatur nazywaną od mojego nazwiska - skalą Celsjusza i stosowana jest powszechnie w wielu krajach. I nie przekręcaj mojego nazwiska urwipołciu - ruska onuco
Reklama