UWAGA!

"Wielkie zainteresowanie wzbudzają regaty jachtów" (Głos z przeszłości, odc. 114)

 Elbląg, Źródło: Głos Wybrzeża nr 165, 1950 r.
Źródło: Głos Wybrzeża nr 165, 1950 r.

- Zorganizowane zostaną wycieczki do Krynicy Morskiej, gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie obchodu Dni Morza – pisała prasa o Dniach Morza w Elblągu w 1950 r.

W kolejnym odcinku naszego cyklu co nieco o obchodach Dni Morza. Będzie też kurs pielęgniarek, narada korespondentów robotniczych i chłopskich, egzaminy w Blaszance. Zapraszamy na podróż w czasie.
      

Uroczystości Dni Morza

"Tegoroczny obchód Dni Morza zapowiada się w Elblągu bardzo atrakcyjnie. Komitet organizacyjny przystąpił już do prac przygotowawczych. Program uroczystości przewiduje nie tylko różnego rodzaju imprezy w samym mieście, lecz także w powiecie, m. in. Krynicy Morskiej. Wielkie zainteresowanie wzbudzają regaty jachtów, które odbędą się na Zalewie Wiślanym 29 bm. Zorganizowane zostaną wycieczki do Krynicy Morskiej, gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie obchodu Dni Morza".

 

Otwarcie kursu pielęgniarek przy PCK

"W dniu 15 bm. otwarty został kurs młodszych pielęgniarek, zorganizowany przez Polski Czerwony Krzyż w Elblągu. Kurs trwać będzie 6 miesięcy, kształcąc nowe kadry służby zdrowia. Na kurs zapisało się ponad 50 osób, rekrutujących się głównie z młodzieży robotniczo-chłopskiej, pochodzącej z powiatu elbląskiego i Elbląga.

PCK prowadzi już dwa tego rodzaju kursy w Sopocie i Kwidzynie".

 

Narada korespondentów robotniczych i chłopskich w Elblągu

"18 bm. o godzinie 10 odbędzie się w lokalu Komitetu Powiatowego PZPR przy ul. Królewieckiej narada korespondentów robotniczych i chłopskich z terenu Elbląga i powiatu elbląskiego. Obecność wszystkich korespondentów obowiązkowa".

 

Egzaminy II kursu szkoleniowego w Blaszance

"W dniach 13 i 14 bm. Przeprowadzono egzamin uczestników II kursu szkoleniowego w Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych w Elblągu. Na ogólną liczbę 23 słuchaczy do egzaminu przystąpiło osiemnastu".
      

Dyżury aptek

"Apteka Mariańska, ul. Królewiecka od godz. 19-9".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 165, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.
      

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Obchody Dni Morza w 1950 roku odbywały się w dniach 23 do 29 czerwca. W związku z tym, że 25 czerwca tego roku rozpoczęła się wojna koreańska (wojska Korei Północnej zaatakowały Połudnową Koreę) w obchodach tych Dni silnie zaakcentowano poparcie Korei Pólnocnej. Ponieważ w pierwszej fazie wojny wojska Północy osiągnęły sukcesy zajmując Seul w hasłach wskazywano na fakt, że jest to kolejne zwycięstwo nad "siłami imperializmu". W kolejnych dniach z racji uchwały ONZ z 27 czerwca potępiającej agresję i zobowiązującej USA i niektóre państwa Zachodnie do interwencji zbrojnej ostrze krytyki skierowano właśnie pod adresem tej Organizacji, a szczególnie jej Przewodniczącego norweskiego polityka Trygve Lie.
  • Czyli że niby co przed 89r. było jakieś życie. A katecheci w szkołach mówią że komuniści to całe zło.
  • @Elg. - Zaraz będziesz miał przedsmak komuny jak mama z tata po Nowym Roku dostaną rachunki na prąd i gaz, pójdzie w górę cena benzyny i obetną socjale. Docisną tak, że zostanie tylko zęby suszyć przy reklamach w tv i gęba na kłódkę bo peło ma zawsze rację.
  • Zadziwiający jest fakt, że w 1950 roku, w bądź co bądź w partyjnej gazecie, używano nazwy Krynica Morska. Oficjalna nazwa tej miejscowości od 1947 do 1958 roku brzmiała Łysica (od 1945 do 1947 Łysa Góra jako bezpośrednie tłumaczenie z niemieckiego) i pod takim nazewnictwem figurowała ona w dokumentach urzędowych oraz na wówczas wydawanych mapach. Natomiast mieszkańcy tych terenów, a w tym elblążanie, powszechnie używali nazwy Krynica Morska jako odpowiednik tej tzw górskiej. Dopiero oficjalnie zatwierdzono tę powszechną nazwę w 1958 roku. Nastąpiło to wtedy kiedy ostatecznie ustalono na Mierzei Wiślanej granicę państwową z ZSRR, tak jak przebiega ona w obecnej wersji pod Piaskami. Do tego momentu formalnie Krynica Morska podlegała jurysdykcji radzieckiej, a jedynie jej administrowanie przekazano władzom Polski.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Granset(2023-10-22)
  • Sama energia jak bedą rzadzic ci z pod znaku Moskwy, Berlina i Brukseli narazie delikatnie w 2024 r ma pójść w górę o 70 %
  • POlacy lubią to, jak się ich j.... e
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    2
    2
    Precz z platfusami(2023-10-23)
  • W telewizji powiedzą że to wina PiSu i tępy naród w to uwierzy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    2
    3
    Niepocieszony wyborca(2023-10-23)
  • Po zabierają dodatki na dzieci i jeszcze czarnych inżynierów i lekarzy nasprowadzają. Elblążanie będą piać z zachwytu. Herzlich Wilkommen Herr Tusk.
  • Te jełopy co głosowały na PO jeszcze nie wiedzą co zrobiły, bo głosowały tylko przeciwko PIS. Ale tuskomatołki jeszcze się dowiedzą.
Reklama