UWAGA!

"Szerzej propagować sporty wodne i turystykę" (Głos z przeszłości, odc. 74)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 105, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 105, 1950 r.

- Istniejące na terenie miasta Elbląga i powiatu kluby sportowe i koła powinny szerzej propagować sporty wodne i turystykę na szlakach wodnych - pisała prasa w 1950 r.

W kolejnym odcinku Głosu z przeszłości co nieco o turystyce wodnej w regionie. Odwiedzimy też Zawodzie ("Za Kanałem"), Próchnik i Gronowo Górne. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Okolice Elbląga mają warunki do rozwoju turystyki wodnej

Okolice Elbląga posiadają doskonałe warunki do rozwoju sportów i turystyki wodnej. Jak dotychczas jednak możliwości te są niewykorzystane. Trudności stwarza tu również nieodpowiednie ustosunkowanie się żeglugi państwowej. Dotyczy to przede wszystkim sprawy przejazdów statkami z Elbląga do Krynicy Morskiej. Cena biletów za przejazd skalkulowana była w ub. roku zbyt wysoko jak na możliwości świata pracy.

Istniejące na terenie miasta Elbląga i powiatu kluby sportowe i koła powinny szerzej propagować sporty wodne i turystykę na szlakach wodnych.

 

Punkt higieny pracy w dzielnicy robotniczej

W dzielnicy Za Kanałem zamieszkałej przez duża ilość robotników zakładów mechanicznych został uruchomiony punkt higieny pracy.

Urzędujący w tym punkcie lekarz będzie udzielać robotnikom odpowiednich porad i wskazówek.

 

Wzorowa świetlica młodzieżowa powstanie w spółdzielni produkcyjnej w Próchniku

Członkowie ZMP w spółdzielni produkcyjnej w Próchniku postanowili urządzić wspólnie z junakami SP wzorową świetlicę młodzieżową, która dawałaby możliwości rozwinięcia samokształcenia oraz była miejscem kulturalnej rozrywki po pracy.

Z pomocą młodzieży przyszedł członek spółdzielni ob. Nowicki, który przeznaczył na świetlicę połowę swego domu mieszkalnego.

Obok świetlicy wybudowane zostaną boiska sportowe dla zorganizowanego już zespołu sportowego, który nie posiada jednak dotychczas dostatecznej ilości sprzętu. Sprzęt ten zamierzają ZMP-owcy z Próchnika zakupić z pieniędzy, uzyskanych jako dochód z organizowanych imprez.

 

Radiofonizacja gromady Gronowo Górne

W bieżącym miesiącu gromada Gronowo Górne otrzyma urządzenia radiofoniczne. Do radiofonizacji mieszkań chłopskich przyczyniła się w dużej mierze jednostka wojskowa, której żołnierze pomagali w pracach przy doprowadzeniu linii.

 

Robotnicy i chłopi realizują zobowiązania pierwszomajowe

Do Komitetów Miejskiego i Powiatowego PZPR w Elblągu napływają już z poszczególnych zakładów przemysłowych i od ludności wiejskiej meldunki o przedterminowej realizacji zobowiązań 1-majowych.

Załoga stalowni Zakładów Mechanicznych wykonała w ramach czynu 1-majowego na 8 dni przed terminem ostatnią piaskownicę.

Koło Gospodyń Wiejskich w Jegłowniku zameldowało o likwidacji 10 ha odłogów, na których członkinie koła zasiały konopie. Poza tym w ramach zobowiązań 1-majowych zorganizowano kurs kroju i szycia dla żon mało i średniorolnych chłopów.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 105, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Apropos 1 maja.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    Partia wciąż u władzy(2023-01-15)
  • Po raz kolejny w wydaniu Głosu Wybrzeża z 1950 roku, gazety będącej organem PZPR, pojawia się nazwa miejscowości Krynica Morska (w kontekście żeglugi). A przecież w tym roku od 1949 do 1958 obowiązywała nazwa Łysica (w latach 1945 - 1948 była to Łysa Góra). Świadczy to o tym, że nie tylko ówczesne społeczeństwo, ale nawet organ prasowy rządzącej partii wspólnie ignorowali oficjalne nazewnictwo. Obecną nazwę ustalono dopiero w 1958 roku. Wynikało to z faktu, że w czerwcu 1958 roku ostatecznie ustalono granicę Polski z ZSRR na terenie Mierzei Wiślanej, która istnieje tam do dnia dzisiejszego. Do tego czasu Krynica Morska mimo, że w czerwcu 1945 roku przekazano ją administracji polskiej oficjalnie podlegała jurysdykcji władz radzieckich.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    J. Nakost.(2023-01-15)
  • W 1954 roku w ramach "małej odwilży stalinowskiej" władze podejmowały różne działania umożliwiające dokonanie zmian politycznych. Między innymi obok procesów szefostwa byłego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego wprowadzano liberalizację prasy (tygodnik Po prostu). Między innymi w tymże roku zaczął ukazywać się Elbląski Głos Wybrzeża, który w większym zakresie informował o problemach Elbląga i powiatu. Od marca 1957 roku ukazywał się jako Głos Elbląga. Trwało to do czerwca 1975 roku kiedy po utworzeniu nowych województw ponownie u nas wydawano Głos Wybrzeża. Właśnie artykuły z tamtych gazet byłyby bardziej interesujące elblążan, gdyż stanowią istotne żródło wiedzy o naszym mieście i regionie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Ojczaszek Janicz.(2023-01-15)
  • to już 70 lat minęło jak komuchy i ich pogrobowy propagują sporty wodne w tym mieście, można? można jak widac przez pokolenia żyć z tego propagowania, efekty nie mają znaczenia; )
Reklama