UWAGA!

“W służbie klasy robotniczej” (Głos z przeszłości, odc. 108)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 155, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 155, 1950 r.

- W wyniku przeprowadzonych wyborów, przewodniczącą MRN Elbląga wybrano jednogłośnie tow. Henrykę Pękalską – pisała prasa w 1950 r.

Dziś w naszym cyklu-prasówce co nieco o uroczystej sesji MRN i Dniu Dziecka w przedszkolu przy Zakładach Mechanicznych w 1950 r. Zawitamy również w Jegłowniku. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Kobieta przewodniczącą MRN

“Uroczysta sesja MRN (Miejskiej Rady Narodowej – red.) w Elblągu, na której wybrano nowe prezydium rady, zgromadziła poza radnymi przedstawicieli partii politycznych, organizacji społecznych oraz przodowników pracy z fabryk elbląskich z ramienia prezydium WRN przybyli na sesję tow. tow. Marczewski i Imbierowicz.

Referat o jednolitej władzy terenowej wygłosił, serdecznie witany I wiceprzewodniczący WRN tow. Marczewski. Przemówienie jego było często przerywane oklaskami i okrzykami na cześć wielkiego przyjaciela Polski – tow. Stalina, Prezydenta Bieruta oraz przyjaźni polsko-radzieckiej.

W imieniu klubu radnych PZPR tow. Zenowicz złożył oświadczenie, w którym zadeklarował całkowitą współpracę klubu z przyszłym prezydium. Podobne oświadczenia złożyli następnie przedstawiciele klubów. ZSL – ob. Zalewski i Stronnictwa Demokratycznego – ob. Maciejewski. Burzliwymi oklaskami przyjęto przemówienie I sekretarza KM PZPR tow. Banasia, który poddał rzeczowej krytyce dotychczasową działalność MRN oraz omówił najważniejsze zadania, stojące przed nowym prezydium.

W wyniku przeprowadzonych wyborów, przewodniczącą MRN Elbląga, wybrano jednogłośnie tow. Henrykę Pękalską, wiceprzewodniczącym – Mieczysława Tomaszewskiego, sekretarzem – Stanisława Nadera i członkami prezydium – Józefa Sawińskiego I Stanisława Świątka.

Wchodząca na podium nowo wybrana przewodnicząca tow. Pękalska, została powitana długotrwałymi oklaskami.

Tow. Pękalska oświadczyła, że nowo obrane prezydium dołoży wszelkich starań, aby jak najlepiej wywiązać się z zaszczytnych obowiązków w służbie klasy robotniczej”.

 

Podniesienie bandery na przystani ZKS Stal

“Na przystani klubu robotniczego ZKS Stal odbyła się uroczystość podniesienia bandery, podczas której której wręczono legitymacje członkom sekcji wodnej, a następnie wypuszczono na wodę 11 nowych kajaków oraz dwie motorówki.

Uroczystość zakończono zabawą taneczną na przystani”.

 

Dzieci pracowników Zakładów Mechanicznych wzięły udział w obchodzie Międzynarodowego Dnia Dziecka

“W przedszkolu nr 1 przy Zakładach Mechanicznych im. K. Świerczewskiego, odbyła się uroczystość w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Dziecka. Udział wzięli m. in. przedstawiciele partii, rady zakładowej, kierownictwa fabryki oraz rodzice dzieci. Kierowniczka przedszkola ob. Szmitowa zaprosiła także dzieci ze żłobka Zakładów Mechanicznych. Młodzi artyści przedszkola popisywali się tańcami oraz okolicznościowymi recytacjami.

Po rozdaniu paczek ze słodyczami wszystkie dzieci udały się na wspólny posiłek”.

 

GSSCh w Jegłowniku wykonała plan kontraktacji

“Plan kontraktacji lnu, konopi, jęczmienia, ziemniaków i trzody chlewnej przewidziany dla GSSCh w Jegłowniku został wykonany z nadwyżką i przed terminem. Do zrealizowania planu przyczynili się w dużej mierze pracownicy spółdzielni z ob. Czyżewskim na czele”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 155, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama