UWAGA!

"Stos śmieci (...) od paru miesięcy powiększa się" (Głos z przeszłości, odc. 25)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 40, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 40, 1950 r.

„Zakład Oczyszczania Miasta w Elblągu, troszcząc się o czystość w śródmieściu zapomniał całkowicie o potrzebach dzielnic zamieszkałych przez robotników” - o tym pisała prasa w 1950 r.

Kolejna niedziela i kolejna prasówka sprzed 70 lat. Tym razem będą tematy mieszkaniowe, gospodarka odpadami i odrobina kwestii kulturalnych, bo zajrzymy też m.in. do kina.

 

Odbudowa mieszkań w Elblągu

"Na uroczystym posiedzeniu plenarnym Miejskiej i Powiatowej Rad Narodowych, które odbyło się w dniu 9 bm., prezydent miasta złożył sprawozdanie z osiągnięć gospodarki samorządowej w Elblągu, omawiając m. in. sprawę odbudowy domów mieszkalnych.

Ludzie pracy, przybywający do Elbląga w pierwszych latach po wyzwoleniu, zastali większość budynków w stanie zdewastowania, bez dachów i szyb w oknach, bez wody, kanalizacji i światła. Rząd przeznaczył w okresie 5 lat na odbudowę domów mieszkalnych w Elblągu wielomilionowe dotacje. Dzięki nim zdołano zapewnić mieszkania dla robotników i pracowników zakładów mechanicznych, elektrowni, Warmińskiej Fabryki Wyrobów Metalowych i innych różnych przedsiębiorstw i urzędów.

Do końca 1949 roku odbudowano w Elblągu 3.200 domów, liczących 9.395 mieszkań i 30 tys. izb, które są już całkowicie zamieszkałe. Zabezpieczono odbudowy 158 domów, posiadających 4.837 izb mieszkalnych. Jeśli chodzi o fundusze, użyte na odbudowę domów mieszkalnych, to trudno je ustalić, ponieważ koszty odbudowy pokrywane były przez różne instytucje i z różnych funduszów, nie rejestrowanych przez Zarząd Miejski.

Poza tym odbudowano w Elblągu w tym okresie wiele gmachów szkolnych, instytucji użyteczności publicznej, szpital oraz tysiące metrów sześciennych hal fabrycznych i budynków gospodarczych.

Z zabytkowych obiektów odbudowano kościół Św. Mikołaja. Na ten cel rząd wyasygnował w formie bezzwrotnej dotacji 8.096 tys. złotych.

Odbudowę prowadziła grupa techniczna Zarządu Miejskiego, przekształcona ostatnio w Miejskie Przedsiębiorstwo Budowlane oraz państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwo budowlane.

Obecnie Zarząd Miejski czyni starania o uzyskanie kredytów na odbudowę zabezpieczonych domów oraz na konserwacje budynków nadających się do remontu.

Niewątpliwie kredyty te Elbląg otrzyma, przynajmniej chociaż w części, ze względu na stały wzrost zatrudnienia i ciągły rozwój zakładów przemysłowych”.

 

Zakład Oczyszczania Miasta zaniedbuje kolonie robotnicze

„Zakład Oczyszczania Miasta w Elblągu, troszcząc się o czystość w śródmieściu zapomniał całkowicie o potrzebach dzielnic zamieszkałych przez robotników. Śmiecie w posesjach przy ulicach Grottgera, Morszyńskiej i Grunwaldzkiej nie są zbierane od dwóch miesięcy. Mimo tego zamieszkujący przy tych ulicach robotnicy otrzymują nakazy płatnicze za wywózkę śmieci. Tak samo ZOM zapomniał o ośrodku zdrowia przy ul. Grunwaldzkiej. Stos śmieci leżący przed tym ośrodkiem od paru miesięcy powiększa się”.

 

Narada korespondentów elbląskiego wydania „Głosu Wybrzeża”

„Dziś, 10 bm., o godzinie 10.00 w Komitecie Miejskim PZPR przy ul. Mierosławskiego Nr 5 odbędzie się narada korespondentów naszego pisma z terenu miasta.

O godz. 15 w siedzibie Komitetu Zakładowego PZPR w zakładach mechanicznych odbędzie się narada korespondentów naszego pisma z terenów zakładów”.

 

Współpraca młodzieży ze wsią

„Z okazji odsłonięcia w Warszawie pomnika Mickiewicza młodzież ZMP-owska z Liceum Handlowego z Elbląga urządziła w Suchaczu – Zamku wieczór artystyczny dla ludności wiejskiej. W programie wieczoru odbyła się recytacja utworów Mickiewicza oraz odegrano pieśni ludowe w języku polskim i rosyjskim. Należy zaznaczyć, że uczniowie, wchodzący w skład zespołu artystycznego, są przeważnie pracownikami zakładów przemysłowych”.

 

Kina

„Kino Bałtyk – Bogata narzeczona – komedia prod. radzieckiej.

Kino Mars – Śpiewak nieznany - produkcji francuskiej”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 40, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama