- W Zakładzie Doskonalenia Rzemiosła odbyło się uroczyste rozdanie świadectw uczestników kursów przygotowawczych do egzaminu mistrzowskiego i czeladniczego w zawodzie szkutniczym, stolarskim i rymarskim – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.
W kolejnym odcinku Głosu z przeszłości co nieco o edukacji w Elblągu, sprawie opuszczania pracy w Sądzie Grodzki, a także kolejna wizyta w kinie. Zapraszamy na podróż w czasie.
Maturzyści Państwowego Liceum Handlowego w Elblągu
"Egzaminy dojrzałości w Liceum Handlowym wykazały doskonale przygotowanie uczniów do przyszłego zawodu. Wyróżnili się podczas egzaminu: Danuta Tuczyńska, Irena Lichowska, Lucyna Chęcińska, Adam Leszczyński oraz Zdzisław Nowosiejski. Ogółem świadectwa dojrzałości otrzymało 89 osób.
Poważna część maturzystów zasili uspołecznione elbląskie placówki handlowe".
40 fachowców ukończyło kursy zawodowe w Elblągu
"W Zakładzie Doskonalenia Rzemiosła odbyło się uroczyste rozdanie świadectw uczestników kursów przygotowawczych do egzaminu mistrzowskiego i czeladniczego w zawodzie szkutniczym, stolarskim i rymarskim. Na kursy uczęszczało 41 osób. Egzamin ukończyło 40 osób.
Kurs został zorganizowany przez Gdański Zakład Doskonalenia Rzemiosła w Elblągu".
Kara za samowolne opuszczenie pracy
"Wyrokiem Sądu Grodzkiego w Elblągu został ukarany pracownik warsztatowy Tramwajów Miejskich Stanisław K., który samowolnie opuścił pracę.
Sąd nakazał mu pozostanie w dotychczasowym miejscu pracy przez okres dwóch miesięcy i ukarał go potrąceniem przez ten czas 20 proc. wynagrodzenia".
Kurs konstruktorski dla pracowników Zakładów Mechanicznych
"Staraniem Komitetu Fabrycznego PZPR utworzono przy Zakładach Mechanicznych im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu 6-miesięczny kurs konstruktorski. Na kurs uczęszcza ok. 40 słuchaczy.
Wykładowcami są inżynierowie i technicy zakładów, którzy pod kierownictwem inż. Dagnana pokazują swoje wiadomości fachowe przyszłym konstruktorom. Należy nadmienić, że słuchaczami kursu jest przeważnie młodzież".
Kina
"Kino Mars - Niebezpieczeństwo śmierci, film prod. francuskiej, pocz. o godz. 18 i 20.
Kino Bałtyk – Saławat wódz Baszkirów".
Źródło: Głos Wybrzeża nr 168, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.