UWAGA!

"Masowe poszukiwania stonki ziemniaczanej" (Głos z przeszłości, odc. 113)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 164, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 164, 1950 r.

- Na szczególne wyróżnienie w tej akcji zasługują mieszkańcy gmin Milejewo, Gronowo oraz Żurawiec - pisała prasa o poszukiwaniu stonki ziemniaczanej w powiecie elbląskim w 1950 r.

Tym razem w naszym cyklu zajrzymy do sądu, rzucimy okiem na powiat elbląski, pozwolimy sobie też na małą wycieczkę do Malborka. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Kary sądowe za naruszenie dyscypliny pracy

"Sąd Grodzki w Elblągu rozpatrywał ostatnio kilka spraw o naruszenie socjalistycznej dyscypliny pracy. Robotnik Rzeźni Miejskiej B. Edward został ukarany potrąceniem 20 proc. wynagrodzenia przez okres 3 miesięcy. Pracowniczka cegielni Nabrzeże III Helena R. ukarana została potrąceniem 10 proc. w okresie 2 miesięcy".

 

Akcja poszukiwania stonki ziemniaczanej w powiecie elbląskim

"W dniach 9 i 10 bm. przeprowadzono w pow. elbląskim szczegółowe poszukiwania stonki ziemniaczanej, które nie wykazały obecności szkodnika. W akcji tej wzięli udział dorośli oraz młodzież i dzieci szkolne.

Ogółem na terenie całego powiatu wyruszyło w teren 2000 osób, lustrując przeszło 1000 ha ziemi obsadzonej ziemniakami.

Na szczególne wyróżnienie w tej akcji zasługują mieszkańcy gmin Milejewo, Gronowo oraz Żurawiec. Należy wspomnieć, że od dnia 5 bm. odbywa się poszukiwanie stonki na terenie gromady Krynica Morska, gdzie akcję tę zorganizowano przy pomocy wczasowiczów i WOP.

Następne masowe poszukiwania stonki ziemniaczanej zostaną przeprowadzone w dniach 7 i 8 lipca br."

 

Kurs radców zakładowych ZZT

"W ubiegłym tygodniu został otwarty II kurs radców zakładowych i mężów zaufania Związku Zawodowego Transportowców Oddział w Elblągu. Na kurs uczęszczają 34 osoby. Celem kursu jest przygotowanie uczestników do pracy społecznej, pogłębienie ich świadomości politycznej. Kurs trwać będzie 2 miesiące. Wykłady odbywają się 2 razy w tygodniu".

 

1,8 mln zł zaoszczędzą robotnicy cukrowni malborskiej

"Na naradzie wytwórczej w cukrowni malborskiej załoga podjęła m. in. uchwałę przyspieszenia remontu maszyn: postanowiono również podnieść wydajność pracy i wyremontować we własnym zakresie parowóz. Remont parowozu przyniesie 1.800.000 zł oszczędności."

 

Kina

"Kino Bałtyk - Miasto westchnień, film prod. angielskiej, dozwolony od lat 18.

Kino Mars - Czarodziejskie kryształ, film prod. radzieckiej".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 164, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dla przypomnienia dzisiejszemu pokoleniu 50-latków i młodszych. Według ówczesnej propagandy komunistycznej PRL-u na początku lat 50-tych XX wieku, stonka ziemniaczana została zrzucona masowo przez amerykańskie samoloty do wód południowego Bałtyku, skąd rozpleniła się po całym kraju i rozpoczęła działania dywersyjne wymierzone w socjalistyczną Polskę, nazywane "zbrodnią amerykańskich imperialistów wobec socjalizmu".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    Ston-ek(2023-10-15)
  • Stonka inaczej zwana żuk kolorado/colorado "przywędrowała" do Europy na początku lat 20 - tych XIX wieku z transportami ziemniaka z obu Ameryk. Właśnie tam była głównym szkodnikiem ziemniaka. Największym jego importerem były państwa niemieckie, które jednocześnie rozpropagowały tę uprawę na naszym kontynencie. Na ziemiach Polski po raz pierwszy stonkę zauważono w 1823 roku w Wiekopolsce. Z uwagi na jej inwazyjność populacja stonki rozszerzała się i już w latach 1922/1924 władze II RP podjęły walkę z tym szkodnikiem. Po II wojnie jako przejaw zimnej wojny stonka miała zostać zrzucona z samolotów USA na teren nowego państwa socjalistycznego tj NRD. O takim fakcie w dniu 31 maja1950 roku poinformowała "Trybuna Ludu". Ponieważ duże ilości stonki znaleziono na plaży w Świnoujściu stąd 1czerwca 1950 roku w "Trybunie Ludu" przekazano informację, że Amerykanie dokonali też zrzutu na Polskę. Ta wersja była utrzymywana praktycznie do 1956 roku, chociaż już od 1954 roku zaczęto odchodzić od tej koncepcji i rozpoczęto walkę z jej niszczeniem, gdyż faktycznie powodowała ona straty w uprawie ziemniaka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    Kartoflarz(2023-10-15)
Reklama