UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • metropolitalna
  • pętlę a raczej zakończenie z dwoma torami zakończonymi koziołkami miała aż na Kościuszki w prawo od Agrikoli jak by dziś jechało się do lodowiska Kalbar. Linie po Argikoli ciągnęła się jak dziś ścieżka rowerowa w tym samym miejscu, potem zjeżdżała na Górnośląską środkiem i na Traugutta. Zlikwidowano w 1961 jesienią i wprowadzono autobus nr 6.
  • Zdjęcia pochodzą z czerwca 1982 roku. Wtedy w związku z wybudowaniem obwodnicy kolejowej do stacji Elbląg Zdrój nastąpił ostatni przejazd pociągu osobowego w ramach pożegnania linii kolejowej przebiegającej przez miasto. Należy pamiętać, że od 1961 roku do 1982 roku przez miasto kursowały jedynie pociagi towarowe, ruch pasażerski realizowany był od stacji Elbląg Zdrój.
  • @Slavek - A pałacyk na Zaciszu nie był stacją? Hashtagi: #Pytam
  • @CK KŻ. - Jestem pod wrażeniem, skąd takie informacje? W końcu ktoś odpowiedział jasno a ja myślałem że koniec lat 70.Brawo!
  • Nie, dworzec Elblag miasto był w budynku po przekatnej, dziś budynek ma nową elewacje istnieje w dobrym stanie i ma charakterystyczne wejście, świadczące że to stacja była.
  • @Slavek - który to budynek ? Podaj numer budynku i ulicę.
  • @fiefior - Miłość do PIS wymaga poświęceń.
  • Po II wojnie światowej Polska reaktywowała tzw linię nadzalewową. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 15 czerwca 1946 roku. Od tego roku, aż do 1982 pociagi przejeżdżały przez miasto, przy czym od 1961 roku tylko towarowe, bo osobówki jeździły ze stacji Elbląg Zdrój. Wcześniej, tj do 1961 roku, pociąg osobowy odjeżdżał z dworca głównego i za dzisiejszą Giełdą skręcał w kierunku ulicy Grunwaldzkiej, na którą wjeżdżał przy obecnej stacji paliw, następnie kierował się wzdłuż ulic obecnie 3 Maja i Hetmańskiej i przejeżdżał ulicę Nitchmana, a z miejsca, gdzie teraz jest budynek PZU Życie przecinał 1 Maja kierując się na obecny Plac Konstytucji, wtedy Plac Jedności Narodów popularnie zwany czerwonym i na wysokości Urzędu Miasta skręcał w ulicę Łączności, przecinał 12 Lutego i za byłym Feniksem, teraz Biedronką dojeżdżał do ulicy Powstańców Warszawskich i jechał wzdłuż obecnego targowiska przy czołgu tak aby z ulicy Pesstoliziego przy pałacyku przeciąć ul Pocztową i na wysokości bramy dawnego Zamechu za kioskiem, wtedy punkt totolotka, jechał wzdłuż Zamechu w kierunku Zdroju. Do 1958 roku zatrzymywał się na stacji Elbląg Miasto, która mieściła się w obecnym budynku przy ulicy Ofiar Sprawy Elbląskiej 6.Nad basenem portowym przy ul. Grażyny był most kolejowy, przez który pociąg dojeżdżał do stacji Zdrój.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    24
    0
    Marszand kolejowy.(2022-10-21)
  • proszę
  • a ja mieszkam w miejscu gdzie pod moimi oknami jezdzil pociag elblązanka
  • Pociąg jadący przez miasto - obraz elbląskiego malarza pana Józefa Łapińskiego
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    0
    wit73(2022-10-21)
Reklama