W piątek, 12 lipca w Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) w dużej sali hotelu Belweder (niem. Belvedere) odbędzie się koncert charytatywny. Wezmą w nim udział panie Maria Rasenberger i Emmy Krisch, panowie Walter Malletke i dyrektor muzyczny Rasenberger oraz cenieni członkowie elbląskiego chóru kościelnego i elbląskiej orkiestry. Statek z Elbląga wyruszy o godz. 5.30 rano, powrót zaplanowano na godz. 11.30 - pisała prasa w 1901 r.
Elbląski Związek Sportowy świętuje zwycięstwo
Na cześć zwycięzców w zawodach sportowych w Grudziądzu (niem. Graudenz), w sobotni wieczór w domu klubowym odbyła się uroczysta impreza, w której licznie wzięto udział. Po jej otwarciu przez pierwszego właściciela lokalu, pana Weißa, drugi przewodniczący, pan Vetter, uczcił zwycięzców i wezwał sportowców do pozostania wiernymi niemieckiej gimnastyce i trzykrotnie krzyknął na ich cześć i cześć innych sportowców „Gut Heil”. Po nim ten niezwykle przyjemny wieczór uświetniły kolejne przemowy, piosenki i inne występy. […] (AZ, wtorek, 09.07.1901 r.).
Koło śpiewacze zaprasza
Koło śpiewacze „Liederhain” organizuje w jutrzejszą środę wieczorem w Winnicy (niem. Weingrundhorst) zebranie, na które są zaproszeni bierni członkowie koła wraz z rodzinami (AZ, środa, 10.09.1901 r.).
Złodziej schwytany
Jak wcześniej donosiliśmy na naszych łamach, czeladnicy rzeźniccy Teodor F. i Fryderyk S. przed ośmioma dniami ukradli przy ulicy Stary Rynek 61 (niem. Alter Markt) z zamkniętej walizki 45 marek oraz parę butów. Jak się teraz okazało, kradzieży tej dokonał czeladnik rzeźnicki Ziesmer. Mężczyzna ten, który miał zamiar właśnie rozpocząć tutaj pracę, został aresztowany (AZ, środa, 10.07.1901 r.).
Ze spraw sądu ławniczego
20-krotnie karany już robotnik Schieck odpowiadał dziś znów z powodu pchnięcia nożem i oporu wobec prokuratury. 16 marca oskarżony poważnie ranił nożem robotników Sindrama i Kuhna a podczas aresztowania stawiał opór wobec sierżantów Krausego i Dauta. Prokurator Raschke żądał kary trzech lat i dwóch tygodni pozbawienia wolności. Oskarżony otrzymał karę dwóch lat więzienia (AZ, środa, 10.07.1901 r.).
Żona rzeźnika Anna Deutschmann z Elbląga odpowiadała z powodu uszkodzenia ciała, do którego doszło w wyniku zaniedbania. 13 lutego oskarżona jechała z ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) przez Plac Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz, dzisiejszy Plac Słowiański) na ulicę Rzeźnicką (niem. Fleischerstraße). U wejścia na ulicę Rzeźnicką przez ulicę przechodził pracownik fabryki Fryderyk Majewski. Ponieważ oskarżona nie zwracała uwagi na drogę, uderzyła dyszlem w słabo słyszącego Majewskiego, powodując jego upadek. Majewski doznał niewielkich uszkodzeń ciała. Sąd wymierzył łagodną karę 3 marek grzywny lub jednego dnia więzienia (AZ, czwartek, 11.07.1901 r.).
Adiutant Cesarza udał się do Słobit
Adiutant generalny Jego Królewskiej Mości Cesarza, książę Pless podróżował wczoraj wraz ze swoją rodziną pociągiem na trasie Berlin - Słobity (niem. Schlobitten). Pociąg zatrzymał się na naszym dworcu o godz. 17.28. Książę wybrał się w odwiedziny do księcia Dohna. Pociąg musiał zatrzymać się w Słobitach, by podróżni mogli tu wysiąść (AZ, czwartek, 11.07.1901 r.).
Teatr specjałów w Tivoli zaprasza
Po krótkiej przerwie w Tivoli znów wznowiono występy teatru specjałów. Każdego wieczoru prezentowany jest tam bogaty i dobrze dobrany program. Występy ulubionych śpiewaków ze Schwerin spotykają się co wieczór z najbardziej żywym odbiorem, ale także inne występy cieszą się równym zainteresowaniem publiczności. Ponieważ artyści nie zabawią tutaj długo, polecamy odwiedziny teatru w Tivoli szczególnie tym, którzy nie znają jeszcze ich nowego programu (AZ, czwartek, 11.07.1901 r.).
Szkółka niedzielna wybrała się na wycieczkę
Szkółka niedzielna parafii baptystów, mieszcząca się przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) wybrała się wczoraj na wycieczkę do plebanki. Przy tak ładnej pogodzie frekwencja była wysoka. Przy śpiewach i grach cała gromada bawiła się aż nastała ciemność […] (AZ, czwartek, 11.07.1901 r.).
Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.