UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… złapano złodzieja

 Elbląg, Automobil na placu Fryderyka Wilhelma (obecnie pl. Słowiański)
Automobil na placu Fryderyka Wilhelma (obecnie pl. Słowiański)

W piątek, 12 lipca w Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) w dużej sali hotelu Belweder (niem. Belvedere) odbędzie się koncert charytatywny. Wezmą w nim udział panie Maria Rasenberger i Emmy Krisch, panowie Walter Malletke i dyrektor muzyczny Rasenberger oraz cenieni członkowie elbląskiego chóru kościelnego i elbląskiej orkiestry. Statek z Elbląga wyruszy o godz. 5.30 rano, powrót zaplanowano na godz. 11.30 - pisała prasa w 1901 r.

Elbląski Związek Sportowy świętuje zwycięstwo

Na cześć zwycięzców w zawodach sportowych w Grudziądzu (niem. Graudenz), w sobotni wieczór w domu klubowym odbyła się uroczysta impreza, w której licznie wzięto udział. Po jej otwarciu przez pierwszego właściciela lokalu, pana Weißa, drugi przewodniczący, pan Vetter, uczcił zwycięzców i wezwał sportowców do pozostania wiernymi niemieckiej gimnastyce i trzykrotnie krzyknął na ich cześć i cześć innych sportowców „Gut Heil”. Po nim ten niezwykle przyjemny wieczór uświetniły kolejne przemowy, piosenki i inne występy. […] (AZ, wtorek, 09.07.1901 r.).

 

Koło śpiewacze zaprasza

Koło śpiewacze „Liederhain” organizuje w jutrzejszą środę wieczorem w Winnicy (niem. Weingrundhorst) zebranie, na które są zaproszeni bierni członkowie koła wraz z rodzinami (AZ, środa, 10.09.1901 r.).

 

Złodziej schwytany

Jak wcześniej donosiliśmy na naszych łamach, czeladnicy rzeźniccy Teodor F. i Fryderyk S. przed ośmioma dniami ukradli przy ulicy Stary Rynek 61 (niem. Alter Markt) z zamkniętej walizki 45 marek oraz parę butów. Jak się teraz okazało, kradzieży tej dokonał czeladnik rzeźnicki Ziesmer. Mężczyzna ten, który miał zamiar właśnie rozpocząć tutaj pracę, został aresztowany (AZ, środa, 10.07.1901 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

20-krotnie karany już robotnik Schieck odpowiadał dziś znów z powodu pchnięcia nożem i oporu wobec prokuratury. 16 marca oskarżony poważnie ranił nożem robotników Sindrama i Kuhna a podczas aresztowania stawiał opór wobec sierżantów Krausego i Dauta. Prokurator Raschke żądał kary trzech lat i dwóch tygodni pozbawienia wolności. Oskarżony otrzymał karę dwóch lat więzienia (AZ, środa, 10.07.1901 r.).
       Żona rzeźnika Anna Deutschmann z Elbląga odpowiadała z powodu uszkodzenia ciała, do którego doszło w wyniku zaniedbania. 13 lutego oskarżona jechała z ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) przez Plac Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz, dzisiejszy Plac Słowiański) na ulicę Rzeźnicką (niem. Fleischerstraße). U wejścia na ulicę Rzeźnicką przez ulicę przechodził pracownik fabryki Fryderyk Majewski. Ponieważ oskarżona nie zwracała uwagi na drogę, uderzyła dyszlem w słabo słyszącego Majewskiego, powodując jego upadek. Majewski doznał niewielkich uszkodzeń ciała. Sąd wymierzył łagodną karę 3 marek grzywny lub jednego dnia więzienia (AZ, czwartek, 11.07.1901 r.).

 

Adiutant Cesarza udał się do Słobit

Adiutant generalny Jego Królewskiej Mości Cesarza, książę Pless podróżował wczoraj wraz ze swoją rodziną pociągiem na trasie Berlin - Słobity (niem. Schlobitten). Pociąg zatrzymał się na naszym dworcu o godz. 17.28. Książę wybrał się w odwiedziny do księcia Dohna. Pociąg musiał zatrzymać się w Słobitach, by podróżni mogli tu wysiąść (AZ, czwartek, 11.07.1901 r.).

 

Teatr specjałów w Tivoli zaprasza

Po krótkiej przerwie w Tivoli znów wznowiono występy teatru specjałów. Każdego wieczoru prezentowany jest tam bogaty i dobrze dobrany program. Występy ulubionych śpiewaków ze Schwerin spotykają się co wieczór z najbardziej żywym odbiorem, ale także inne występy cieszą się równym zainteresowaniem publiczności. Ponieważ artyści nie zabawią tutaj długo, polecamy odwiedziny teatru w Tivoli szczególnie tym, którzy nie znają jeszcze ich nowego programu (AZ, czwartek, 11.07.1901 r.).

 

Szkółka niedzielna wybrała się na wycieczkę

Szkółka niedzielna parafii baptystów, mieszcząca się przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) wybrała się wczoraj na wycieczkę do plebanki. Przy tak ładnej pogodzie frekwencja była wysoka. Przy śpiewach i grach cała gromada bawiła się aż nastała ciemność […] (AZ, czwartek, 11.07.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • ... - na wycieczkę do plebanki -... na wycieczkę do Plebanki (niem. Pfarrhäuschen).
  • Szkółka niedzielna parafii baptystów... - jeden z dwóch przedwojennych kościołów parafialnych baptystów w Elblągu mieścił się przy ówczesnej Leichnamstrasse - ul. Bożego Ciała, obecnie ul. Robotnicza 69.Przetrwał wojnę, a w czasie 16-letniej (1984-2000) budowy obecnego kościoła pw. Matki Boskiej Królowej Polski, ten dawny kościół został ostatecznie rozebrany.
  • Pfarrhauschen - Leśny Domek, to XIX-wieczna gospoda-zajazd, obecnie leśniczówka Dębica przy ul. Wschodniej. Jako że znajdowała się na terenie dawnego majątku ziemskiego proboszcza kościoła św. Mikołaja, to stąd wzięła się jej popularna nazwa Plebanka.
  • Adiutant Cesarza Książe Pless, to Jan Henryk XV Hochberg książe von Pless (ur 23 IV 1861 roku w Pszczynie, zm.31 I 1938 w Paryżu). Osobisty przyjaciel Wilhelma II, m. in. pełnił funkcję oficera ordynansowego Cesarza w stopniu pułkownika. W 1907 roku po śmierci ojca Jana Henryka XI przejął dobra w ziemiach pszczyńskiej i wałbrzyskiej. Prowadził rozrzutny tryb życia, zadłużając majątek. W 1922 roku w obawie o wywłaszczenie przez Niemcy majątku za długi przyjął obywatelstwo polskie, ale mieszkał w Niemczech. W 1936 roku powrócił do Polski i zawarł umowę z Wojewodą Śląskim Grażyńskim w imieniu Rządu II RP, w której zrzekł się przywileju górniczego i podatkowego na jego dobrach ziemskich. Na mocy tej umowy państwo polskie przjęlo 56% jego dóbr. Do historii przeszedł jako książe pszczyński i w oparciu o jego życie zrealizowano film "Magnat" i serial telewizyjny "Biała wizytówka". Oba filmy wyreżyserował Filip Bajon.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    J.N. fvon(2024-07-20)
  • Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, elblążanie złożyli hołd królowi Polskiemu Władysławowi Jagielle ofiarowując mu zdobyty zamek krzyżacki. Jednakże dopiero po pokoju Toruńskim w 1466 roku Elbląg wszedł w skład państwa polskiego. Miasto otrzymało liczne przywileje od królów polskich, stało się ważnym portem morskim. Wojny, jakie przetoczyły się przez te tereny w XVI i XVII w. przyniosły zarazy, grabieże i kontrybucje. Może zamiast uczyć niemieckiej propagandy państwo z POrtelu przypomną, że Państwo Polskie, powtarzam, Państwo Polskie, dało schronienie i ziemię rycerzom wracającym z krucjat. Wtedy w Europie ich mordowano i zabierano majątki. Historia potoczyła się tak, że dzisiaj to duma niemców . Pamiętajcie, że wyłącznie dzięki łasce królów Polski.
  • Historia nie tylko Elbląga, ale i innych polskich miast jest taka jaka była. Nigdy więc nie jest za dużo wiedzy o mieście. Wiadomo, że od I zaboru w 1772 roku Elbląg do 1945 roku był okupowany przez Prusy, a po zjednoczeniu w 1872 roku przez Niemcy. Stąd artykuły o tamtych czasach dotyczące Elbląga nie są żadną niemiecką propagandą, a zwyczajnym źródłem informacji o tamtych czasach. Proces germanizacji Elbląga jak i innych ziem polskich włączonych do tego zaboru był na tyle silny, że w wielu przypadkach wyeliminował Polskość. Stąd tego typu artykuły są potrzebne, bo pozwalają na pełniejsze poznanie naszych dziejów, a były one nie tylko skomplikowane, ale przede wszystkim ważne. A tak na marginesie Elbląg, podobnie jak przykładowo Wrocław, procentowo przez większość swoich dziejów należał do Polski.
  • Nie wystarczy sama umiejętność tłumaczenia z niemieckiego na polski. Wprawdzie Leichnamstraße to w tłumaczeniu ul. Bożego Ciała. Jednak nazwa Leichnamstraße w przedwojennym Elblągu odnosi się do dzisiejszego początkowego odcinka ul. Robotniczej. Za każdym razem tłumaczka popełnia ten sam błąd topograficzny. Ileż można? To lekceważenie Czytelników!
  • @RodemzElbląga - ależ ty mądry, mamy ciebie dosyć !
  • @Jampol - Oczywiście. Zgoda całkowita. Wystarczy dodać zwrot, ,okupowane przez prusaków, a później przez niemców " i wszystko zgodnie z prawdą
  • Lecz ja lubię prawdę i szanuję rzetelność; ...
  • @Jampol - Kto założył? Polak czy Niemiec?
  • Czyżby uderzył pluralis maiestaticus???
Reklama