UWAGA!

Dawno temu w Elblągu…Szkółka niedzielna baptystów udała się do Bażantarni

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu…Szkółka niedzielna baptystów udała się do Bażantarni

- Szkółka niedzielna parafii baptystów zorganizowała wczoraj po południu pod kierownictwem nauczycieli przy licznym współudziale rodziców wycieczkę do plebanki. Uczestnicy wyprawy udali się tramwajem do Bażantarni (niem. Vogelsang) i wędrowali przez las do zamierzonego celu. Kaznodzieja Nehring i nauczyciel Herzog wygłosili przemowy na uroczystym placu. Dzieci bawiły się przy różnych zabawach do późnego wieczora. Powrót miał miejsce znów przez Bażantarnię - pisała elbląska prasa w lipcu 1901 r. O czym jeszcze mogli przeczytać elblążanie?

Zebranie Stowarzyszenia Brygadzistów
       W sobotę, 6 lipca wieczorem o godz. 20 w hotelu „Stadt Elbing" odbędzie się miesięczne zebranie Stowarzyszenia Brygadzistów. Po spotkaniu odbędzie się wieczór rodzinny (AZ, piątek, 05.07.1901 r.).
       .
       Koncert Szkoły Muzyki Militarnej
       W jutrzejszy piątek od godz. 16 w Angielskim Zdroju (niem. Englisch Brunnen) odbędzie się koncert w wykonaniu Szkoły Muzyki Militarnej pod kierunkiem kapelmistrza Lammicha (AZ, piątek, 05.07.1901 r.).
       .
       Koncert charytatywny w Krynicy Morskiej
       W jutrzejszy piątek wieczorem o godz. 20 w hotelu Belweder w Krynicy Morskiej odbędzie się koncert dobroczynny w wykonaniu miłośników muzyki z Elbląga z inicjatywy komitetu, na którego czele stoi żona radcy ziemskiego von Etzdorfa. Program jest bardzo urozmaicony. Usłyszymy dzieła Mendelsohna, Schumanna, Schuberta i Abta oraz solówki fortepianowe i skrzypiec. Kompozycje Haydna i Reinecke zagra orkiestra smyczkowa. Pani Maria Rasenberger wplecie w program kilka swoich pieśni. Na zakończenie zagra kwartet mężczyzn. Usłyszymy także pieśni ludowe. Program na koncert, który można nabyć u pana Selckmanna za kwotę 1 marki, uprawnia jednocześnie do wyjazdu z Elbląga do Krynicy (wyjazd o godz. 17.30), do udziału w koncercie oraz do podróży powrotnej z Krynicy, którą zaplanowano o godz. 11.30 następnego dnia. Ponieważ są one dostępne w ograniczonej ilości, ci, którzy chcą wziąć udział w wyjeździe na koncert, muszą szybko zakupić program koncertu. W Krynicy program wraz z biletem wstępu kosztuje w przedsprzedaży u pana Schillinga w Belwederze 80 fenigów. W dniu koncertu można je zakupić za 1 markę w kasie (AZ, piątek, 12.07.1901 r.).
       .
       Wieczorek taneczny w Winnicy
       Wczoraj wieczorem aktywni i bierni członkowie koła śpiewaczego Liederhain zebrali się w Winnicy (niem. Weingrundhorst) na wspólnych tańcach. Nie wykonywano pieśni, ponieważ większość członków koła wyjechało na wakacje. Wspólne rodzinne spotkania wydają się bardzo popularne, ponieważ i tym razem frekwencja była bardzo wysoka (AZ, piątek, 12.07.1901 r.).
       .
       Ze spraw sądu ławniczego
       Dziesięciokrotnie już karany robotnik Hermann Schulz został ponownie oskarżony o kradzież. Ubiegłej zimy przedsiębiorcy budowlanemu Johannowi Schulzowi ukradziono kamień szlifierski. Po krótkim czasie dowiedział się on, że jego kamień znajduje się u czeladnika stolarskiego nazwiskiem Berliner. Ten ostatni nie potrafił powiedzieć, od kogo go nabył. Oskarżony nie przyznaje się do winy, a ponieważ nikt go nie przyłapał na kradzieży, musiał zostać uniewinniony (AZ, piątek, 12.07.1901 r.).


       Prymitywnym i groźnym człowiekiem jest robotnik Carl Steppke z Elbląga. Został już pięciokrotnie karany za uszkodzenie ciała i stawianie oporu. Również tym razem odpowiadał w sprawie dźgnięcia nożem. Drugiego dnia zielonych świątek oskarżony szedł około południa ulicą 3-Maja (niem. Johannisstraße) i spotkał wtedy braci Hermanna i Gotfryda Heinrichów. Bez żadnego powodu wymierzył w kierunku spokojnie idących mężczyzn cios nożem i poważnie ich ranił. Gdy funkcjonariusz policji chciał aresztować oskarżonego, stawiał on opór tak, że policjant musiał prosić innych ludzi o pomoc. Prokurator wnioskował o karę dwóch lat, trzech miesięcy i sześciu tygodni pozbawienia wolności. Ostatecznie sąd wymierzył mu karę roku, trzech miesięcy i czterech tygodni więzienia (AZ, piątek, 12.07.1901 r.).

 

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Oglądałem sobie Sniadanie lata z Radiem na dwójce z Panią Pakosińską do momentu lansu Turleja z Missanem. Wyłączyłem telewizor. Lans wiceprezydentów, prezydenta i Turleja skutecznie mnie odrzucił od tej upolitycznionej TVP. Ludzie z UM dajcie już nam odpocząć od was.
  • Wolałes tvpis szczujnia?
  • Ja też oglądam PNŚ. Na pasku są informacje o atrakcjach, jakie nas dzisiaj czekają. Nie widzę głównej weekendowej atrakcji elbląskiej. Warczącego nad głową samolotu. Czyżby Elbląg nie chciał się przed całą Polską pochwalić taką atrakcją? Przecież dzisiaj od godz.9 warczy. Pokażcie w TV ten samolot. Zademonstrujcie, jak się wznosi, jaki dźwięk przy tym powoduje. Przecież mieszkańcom tak się to pidoba.
  • ... dwóch lat, trzech miesięcy i sześciu tygodni pozbawienia wolności.... roku, trzech miesięcy i czterech tygodni więzienia... Skąd te tygodnie? Nie mogło być 2 lata i 4,5 miesiąca i rok i 4 miesiące?
  • Nie widzę żadnej różnicy.
  • Przeczytałem kilkakrotnie ten artykuł i nigdzie nie było informacji o tym, że w Elblągu trwa impreza pod auspicjami TVP. A komentarze tylko tego dotyczą. Ludzie przestańcie zaśmiecać swoimi komentarzami ten cykl artykułów. A w tym artykule są informacje o wydarzeniach z 1901 roku. Okazuje się, ówcześni elbląscy baptyści byli już widoczni w mieście. Chociaż pierwszy ich zbór powstał we wrześniu 1844 roku, a rozrósł się do trzech parafii. Do końca II wojny przetrwały tylko dwa liczące w sumie około tysiąca wiernych. Po wojnie w Elblągu pozostało tylko dwóch przedstawicieli tego wyznania. Najwięcej wyznawców tej religii jest w USA, a między innymi jest nim były Prezydent USA Jimi Carter. Do tego wyznania przyznaje się też Britney Spears. To tak na marginesie tych komentarzy, bo chociaż baptystów nie jestem, ale o nich jest w artykule.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    Babano(2024-07-27)
  • To się nazywa natręctwo maniakalne...
  • Nudna ta cisz nad niastem. Ja chce samolot
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Amator halasu(2024-07-27)
  • Ja też oglądałem do momentu ukazania się lewej strony
Reklama