UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… miasto odwiedził biskup warmiński

 Elbląg, Kościół Najświętszej Marii Panny, dziś Galeria EL
Kościół Najświętszej Marii Panny, dziś Galeria EL

Z okazji zaplanowanej jutro wizyty biskupa warmińskiego, dr Thiela z Fromborka (niem. Frauenburg) tutejszy kościół katolicki został przyozdobiony girlandami i zielonymi dodatkami. Przy wejściu na plac kościelny postawiono ozdobioną flagami bramę. Plac przed kościołem również został bogato i pięknie udekorowany - o tyym pisała elbląska prasa w czerwcu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Nadprezydent von Goßler powraca do zdrowia

Nadprezydent von Goßler, którego stan zdrowia jest coraz lepszy i z radosną ufnością ma nadzieję na pełny i trwały powrót do zdrowia, w najbliższych dniach przeniesie się z Lugano w Szwajcarii do Wiesbaden, w celu odbycia tam kolejnej czternastodniowej kuracji. Następnie uda się na kilka dni do Berlina na kolejną konsultację do radcy tajnego von Bergmanna. Do Gdańska (niem. Danzig) powróci najprawdopodobniej 10 czerwca (AZ, czwartek, 23.05.1901 r.).

 

Złapano sprawców zniszczeń dokonanych przy Al. Grunwaldzkiej

W nocy z środy na czwartek w wielu miejscach przy Al. Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chausse) poprzewracano płoty, połamano drzewa oraz dokonano innych znacznych szkód. Udało się na razie złapać trzech sprawców tego zdarzenia (AZ, sobota, 01.06.1901 r.).

 

30. impreza dobroczynna elbląskiego chóru kościelnego

Elbląski chór kościelny organizuje w niedzielne przedpołudnie trzydziestą już imprezę dobroczynną. Uroczystość rozpocznie się od nabożeństwa w kościele Najświętszej Marii Panny […]. Po południu razem z kołem śpiewaczym „Liedertafel” i ze stowarzyszeniem orkiestrowym wyruszy na wycieczkę do Nadbrzeża (niem. Reimannsfelde) i do Szwajcarii Próchnickiej (niem. Doerbecker Schweiz). Wyjazd specjalnym pociągiem kolei nadzalewowej zaplanowany jest o godz. 13.30, powrót natomiast z Nadbrzeża o godz. 22.00. Przygotowaniem prowiantu w lesie Szwajcarii Próchnickiej zajmie się restaurator Fischer z Nadbrzeża. Na pierwszym obozowisku przewidziano wspólną kawę, na dużym placu piknikowym będzie można napić się piwa. Ciasto do kawy i kanapki uczestnicy wycieczki muszą przywieźć ze sobą. […] Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i wyprawa podobnie jak w ubiegłym roku, będzie miała przyjemny przebieg […] (AZ, niedziela, 02.06.1901 r.).

 

Wyprawa statkiem do pochylni

W niedzielę po południu o godz. 9.30 odbędzie się wyprawa statkiem z muzyką na pokładzie do pochylni. Statek odpływa przy „Leganie” (AZ, niedziela, 02.06.1901 r.).

 

25 lat w zawodzie

W sobotę nauczyciel Peters z Staromiejskiej Szkoły dla Chłopców świętował jubileusz 25-lecia pracy w zawodzie. Pan Peters odbywał nauki w latach 1873-1876 w malborskim seminarium nauczycielskim i przez 25 lat pracował w zawodzie w naszym mieście i z wyjątkiem pierwszych kilku miesięcy właśnie w Staromiejskiej Szkole dla Chłopców (AZ, wtorek, 04.06.1901 r.).

 

Zmarł nauczyciel Brieske

Nauczyciel lokalnej szkoły katolickiej na Zawadzie (niem. Pangritz Kolonie), pan Brieske, o którym niedawno wspominaliśmy, że w niedzielę Zielonych Świątek doznał paraliżu rdzenia kręgowego, zmarł dziś rano w wieku 62 lat. Przez prawie 24 lata pan Brieske pracował w katolickiej szkole na Zawadzie. Słynął jako bardzo sumienny nauczyciel i starał się kultywować wśród swoich kolegów prawdziwą koleżeńskość. Wcześniej pracował jako nauczyciel w Szawałdzie (niem. Schadwalde) (AZ, wtorek, 04.06.1901 r.).

 

Teatr specjałów cieszy się wielką popularnością

Wczorajsze przedstawienie w wykonaniu teatru specjałów w Tivoli, na którym znów dopisała publika, już na samym początku zostało nagrodzone brawami. Program każdego przedstawienia jest tak bogaty, że przez kilka godzin publiczność świetnie się bawi. Ze szczególnym aplauzem podczas wczorajszego wieczoru spotkali się znów śpiewający komicy: pan Leman i pan Erich von Dänzer ze swoimi tresowanymi gołębiami i kotami oraz wielki muzyczny ekscentryk Reuteris. Także występy pozostałych artystów i artystek zostały nagrodzone gromkimi brawami (AZ, czwartek, 05.06.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • ... - nauczyciel Peters -... W uznaniu jego dokonań, w Vogelsang (Bażantarnia), jedno z charakterystycznym miejsc nazwano "Petersruhe" - Zacisze Petersa.... - teatru specjałów w Tivoli -... "Tivoli" to wówczas podmiejska willa, która znajdowała się w pobliżu "Willi Bellevue" - Piękny Widok.
  • Nadprezydent Gustaw von Gossler walczył z nowotworem kości, stąd leczył się m. in. u profesora medycyny Ernesta von Bergmanna, wybitnego chirurga. Tajny radca był wówczas honorowym tytułem, a w przypadku tego profesora z przymiotnikiem medycyny. Gustaw von Gossler "przegrał" swoją walkę z nowotworem i zmarł 29 września 1902 roku.
  • Ks. dr Andreas Thiel (28.09.1926-17.07.1908) był biskupem warmińskim w latach 1886-1908.Zmarł we Fromborku i został pochowany w tamtejszej bazylice archikatedralnej. Jedynym wówczas kościołem katolickim w Elblągu był kościół św. Mikołaja na Starym Mieście. Drugim przedwojennym elbląskim kościołem katolickim był nowo zbudowany z inicjatywy bp A. Thiela i przez niego poświęcony 3.07.1905 roku kościół św. Wojciecha w dawnej podmiejskiej robotniczej dzielnicy Pangritz Kolonie (obecna Zawada), która to kolonia z dniem 1.04.1913 roku została oficjalnie włączona w granice administracyjne Elbląga.
  • W Elblągu do 1945 roku obo tuch dwoch kościołów katolickich istniała jeszcze katolicka kaplica pw św. Katarzyny. W planie miasta Elbląga na stan do1945 roku, oryginalny tytuł "Stadtplan Elbing/Westpr. " autorstwa Waltera Grosssjohann- Hans-Jürgen Schuch wydanym w Monachium w wydawnictwie TRUSO- VERLAG jest ona umieszcona w sektorze C-10 wokół ówczesnych ulic Stadthoffstr. , Holzstr. , i Gőring Plaz. W informacji podano, że kaplica ta została całkowicie zniszczona w II wojnie w 1945 roku. Plan, o którym napisałem jest reprintem oryginalnego z roku 1934 roku wydanym w latach powojennych w RFN na potrzeby niemieckich turystów, przedwojennych mieszkańców tych ziem. W naszych informacjach o tamtym Elblągu ta informacja nie jest uwzględniana.
  • na zdjęciu do tekstu dawny kościół dominikanów, który wówczas należał do ewangelików
  • @Jerotp - Jeśli możesz, to zamieść skan tej mapy lub link do niej, bo wskazanie takiej kaplicy w przedwojennym Elblągu byłoby wydarzeniem na miarę znalezienia Bursztynowej Komnaty. Gőring-Plaz to obecny Park Wolności, a wcześniej był to Große Lustgarten, czyli Duży Ogród Zabaw. Mieścił się w kwartale dzisiejszych ulic: Giermków - Plac Wolności - Rycerska - Janowska. Stadthoffstr. dziś nie funkcjonuje jako ulica - jej fragment to asfaltowa jezdnia między bramami wejściowymi do ZSTI (między ul. Zamkową a ul. Rycerską). Holzstr. to dzisiejsza przebudowana ul. Drzewna. Na tym terenie nie było żadnej kaplicy św. Katarzyny. w najbliższej okolicy tego tereny znajduje się - niezburzona w działaniach wojennych - kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Zamkowej (dzisiejszy Caritas). Przy tej kaplicy od przedwojnia mieścił się klasztor Sióstr Katarzynek (Katharinenschwestern) - stąd prawdopodobnie błędnie jest odczytywane wezwanie św. Katarzyny, albo ta mapa jest do d***. Od założenia miasta, w Elblągu nie było samodzielnej kaplicy św. Katarzyny.
  • Nie tak dawno temu biskup elbląski zaginął w Moskwie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    3
    kto nie ma pokus ?(2024-06-02)
Reklama