UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... żona pobiła męża

 Elbląg, Pomost Rybacki (targ rybny) przed wojną
Pomost Rybacki (targ rybny) przed wojną

Nie okazała się łagodną kobietą żona robotnika P. z ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße). Gdy mąż kobiety ostatniej nocy przyszedł trochę spóźniony do domu, po krótkim kazaniu, którego mąż nie przyjął ze zrozumieniem, tak mocno go pobiła, że ten ciężko ranny trafił do miejskiego szpitala - o tym pisała elbląska prasa w sierpniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Menażeria i cyrk dzikich zwierząt

W jutrzejszą sobotę po południu o godz. 16:30 i o godz. 20 wieczorem w menażerii* odbędzie się wielka gala, inaugurująca pokazy dzikich zwierząt połączona z karmieniem wszystkich zwierząt. Do menażerii należy m.in. 29 lwów rzadkich rozmiarów i urody. Duże zainteresowanie wzbudzi na pewno walka lwów oraz występ madame Nouma Wery z jej 20 lwami. Oprócz tego będzie można zobaczyć tresowane pantery, niedźwiedzie polarne oraz słonie indyjskie. Odwiedziny menażerii i cyrku dzikich zwierząt bardzo się więc opłaca, ponieważ mocne wrażenia są na pewno gwarantowane (AZ, sobota, 01.09.1900 r.)

*przedsiębiorstwo obwożące na pokaz dzikie zwierzęta w klatkach. Obecnie pojęcie tożsame z cyrkiem z występami tresowanych zwierząt – Wikipedia

 

Uroczystości z okazji bitwy pod Sedanem

Dziś przed południem o godz. 8:30 w auli Królewskiego Gimnazjum odbyła się uroczystość z okazji bitwy pod Sedanem*. Jak co roku i tym razem na zaproszenie dyrektora placówki Gronaua odpowiedzieli licznie rodzice i przyjaciele placówki. [...] Uroczystą przemowę wygłosił profesor Schulz. W bardzo ciekawy sposób opowiedział o przyczynach i sukcesach wojny 1870/71. Dzielne czyny niemieckich wojowników wybrzmiały w deklamacjach uczniowskich. [...] W Realnym Gimnazjum uroczystość rozpoczęła się o godz. 9 chorałem z podkładem skrzypiec. Następnie profesor Neubaur odmówił modlitwę. Po niej miały miejsce deklamacje patriotycznych wierszy oraz przemowa ucznia ostatniej klasy Silberbacha. Następnie wszyscy uczniowie pod kierownictwem dyrektora muzycznego Rasenbergera odśpiewali pieśni: "Niech Bóg chroni Cesarza" oraz "Niemcy, Niemcy ponad wszystko" z podkładem skrzypiec. [...] Uroczystość zakończyła się wzniesieniem toastu za niemiecką ojczyznę przez dyrektora profesora doktora Nagela (AZ, niedziela, 02.09.1900 r.).

*starcie zbrojne, które miało miejsce 1 i 2 września 1870 roku podczas wojny francusko-pruskiej. Konsekwencją bitwy była kapitulacja cesarza Napoleona III wraz z jego armią i zwycięstwo Prus i ich sprzymierzeńców w wojnie, chociaż walka była kontynuowana przez nowy rząd francuski. Bitwa została wyróżniona przez Edgara Vincenta D’Abernon jako jedna z 18 bitew decydujących o losach świata - Wikipedia
      

Pastorowa Selke zwolniona z kary grzywny

6 lipca pani pastorowa Selke została skazana na karę grzywny w kwocie 25 marek za obrazę dzwonnika Fuchta. Kobieta złożyła odwołanie od tego wyroku. Wczorajsze przesłuchanie trwało 5 godzin. Obraza polegała na tym, że pastorowa Selke w liście do rady parafialnej zarzuciła dzwonnikowi, że był on podczas dwóch kościelnych wydarzeń totalnie pijany. Łącznie przesłuchano 17 świadków, wśród których podczas wczorajszego przesłuchania trzech chłopców i dwie kobiety zeznawały, ze Fucht był tego dnia pijany. Bardzo obciążające dla Fuchta były zeznania pastora Selke. Tego dnia odbywał się ślub. Podczas tego wydarzenia rektor Damin oraz pastor i pastorowa Selke uznali, że Fucht jest bardzo pijany. Półtorej godziny po ślubie odbyła się godzina pasyjna. I na niej pojawił się pan Fucht. Sąd zwolnił panią Selke z kary, ponieważ ta podczas przesłuchania działała w dobrym interesie. Słowo, którego użyła “totalnie pijany” nie był na miejscu, mimo że pan Fucht był pijany do nieprzytomności (AZ, środa, 05.09.1900 r.).
      

Wściekły pies

Gdy wczoraj po południu uczeń Ernst Braun, syn robotnika Brauna z ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) wszedł na podwórze mistrza piekarskiego Wernera z tej samej ulicy, by zabrać dla mistrza piekarskiego wózek ręczny, ugryzł chłopaka w łydkę przypięty do łańcucha pies, którego chłopak nie zauważył. Ugryzienie było tak mocne, że pies wygryzł mu kawałek łydki (AZ, czwartek, 06.09.1900 r.).
      

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • I po raz n-ty przypominam, że tłumaczka winna zapoznać się z topografią miasta, bo sama średnia znajomość niemieckiego, nie jest wystarczająca do tłumaczenia i wprowadzania Czytelników w błąd rzeczowy! Ówczesna Leichnamstr. to początkowy odcinek dzisiejszej ul. Robotniczej, a dzisiejsza ul. Bożego Ciała, to przedwojenna Reiferbanstr. (po wojnie nazywana też Powroźników). proszę zainwestować w dobrą mapę i dużo czytać! IGNORANTIA (nie tylko IURIS) NOCET!
  • @RodemzElbląga - mozna poprawic bez prawienia kazania. Troche zyczliwosci poprawi jakosc zycia publicznego i, byc moze, panskie samopoczucie.
  • To nie kazanie, lecz stwierdzenie faktu...
  • ... żona pobiła męża... że ten... trafił do miejskiego szpitala... - a ówczesny Szpital Miejski, otwarty i poświęcony 8.08.1819 roku, do czasu powstania w 1904 roku obecnego szpitala przy ul. St. Żeromskiego, znajdował się przy obecnej ul. J.H. Pestalozziego, w miejscu (+ -) dzisiejszego pomnika-czołgu.... z okazji bitwy pod Sedanem... - pomnik, tzw. Anioł Śmierci, upamiętniający m. in. młodych elblążan poległych w wojnie francusko-pruskiej 1870/71 (foto) został posadowiony w 1886 roku przy obecnym zieleńcu przy pl. Wolności - od strony ul. Giermków, gdzie dzisiaj stoi jedna z licznych elbląskich form przestrzennych.
  • Z ówczesnych informacji prasowych wynika, że w Cesarstwie Niemiec kwestie stosunków rodzinnych i ogólnej wiedzy o różnicy płci były powodem wielu nieszczęść i konfliktów. Szczególnie dużym zacofaniem w wiedzy o rodzinie i sprawach erotycznych wyróżniało się społeczeństwo Prus. Stąd z dniem 2 września 1900 roku we wszystkich publicznych szkołach pruskich wprowadzono obowiązkowy przedmiot pn. "Wychowanie seksualne".
  • Przez tego dzwonnika chyba nie zasnę. Dla mnie jeżeli gościu przyszedł o/na własnych nogach i się nie przewracał to absolutnie nie był ani totalnie pijany ani pijany do nieprzytomności tylko miał co najwyżej wychlane i pastorowa powinna była beknąć te 25 Marek.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    działkowicz(2023-09-02)
  • A moim zdaniem pani DK, powinna się trochę poduczyć... Anlernen, ewentualnie dazulernen....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    4
    Emerytka(2023-09-02)
  • @RodemzElbląga - Nie możesz się tak napinać i nadymać bo dostaniesz żylaków na wylocie z układu pokarmowego, popuść trochę gumę w majtach.
  • @Zthebilibeka - Napisać prawdę, to aż tak boli??? Przecież pisząca ten tekst DK nie robi tego za darmo, więc niech się rzetelnie przyłoży do pracy. Z tych komentarzy i minusowania wnioskuję, że większość jednak preferuje tischnerowską trzecią kategorię prawdy: g... prawdę! Sorry, taki mamy klimat...
  • A to franca i męska bokserka. Wstyd.
Reklama