UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Urzędnicy poszli na urlop

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... Urzędnicy poszli na urlop

Pierwszemu inspektorowi policji Schachtschneiderowi przedłużono urlop do dnia 27 sierpnia włącznie w celu podratowania zdrowia. Będzie go zastępował, jak do tej pory, drugi inspektor policji Jänisch. Pierwszy prokurator Gliemann będzie przybywał na urlopie w dniach 12 sierpnia – 15 września. Jego zastępstwo powierzono radcy prokuratorii generalnej Raschke - pisała elbląska prasa w listopadzie 1901 r.

Pijany mężczyzna pobił kobietę nad rzeką Elbląg

Wczoraj w południe na ulicy przy rzece Elbląg doszło do bójki pomiędzy pijanym mężczyzną i pewną kobietą. Mężczyzna pobił kobietę kluczem na tyle dotkliwie, że ta odniosła kilka ran, z których polała się krew. Zdarzenie to wywołało oczywiście spore zbiegowisko (AZ, niedziela, 11.08.1901 r.).
       .

Kradzież przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej

Służącej Marcie P. ukradziono z mieszkania przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza ulica Traugutta) różnego rodzaju ubrania. Kradzieży dokonał starszy chłopak (AZ, niedziela, 11.08.1901 r.).

.

Aresztowani za dźgnięcie nożem

W sobotę wieczorem przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) doszło do incydentu pchnięcia nożem. Robotnik August Getzki z Dienerstraße z bratem robotnikiem Samuelem G. z Józefowa (niem. Ellerwald V. Trift), którzy upili się do nieprzytomności, grozili ludziom na ulicy nożem i ranili praktykanta przyuczającego się do zawodu zegarmistrza Emila S. z ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) w przedramię. Obaj nożownicy zostali aresztowani (AZ, wtorek, 13.08.1901 r.).
       .

Ze spraw sądu ławniczego

Służąca Speckmann ze Złotowa (niem. Reichfelde)* odpowiadała za umyślne podpalenie. Oskarżona, która ma zaledwie 14 lat, służyła u nauczyciela Grigoleita w Złotowie. 6 lipca zabrała trzy zapałki i dwie z nich zapaliła i rzuciła na słomę w stajni. Wskutek tego powstał ogień i stodoła oraz stajnia spłonęły. Oskarżona przyznała się do winy i wyznała, że działała z zamiarem podpalenia stajni. Chlebodawcy traktowali swoją pracownicę dobrze, stąd nie znaleziono żadnego powodu, który mógł popchnąć oskarżoną do tego czynu. Prokuratura wnioskowała o jeden rok pozbawienia wolności. Sąd uwzględniając środki łagodzące skazał oskarżoną na pięć miesięcy więzienia (AZ, wtorek, 13.08.1901 r.).
       *miejscowość położona na obszarze Małych Żuław Malborskich, oddalona o ok. 4 km od wsi Stare Pole i 11 km od miasta Malbork.
       .

Czwarta Szkoła dla Dziewcząt wybrała się na wycieczkę

Dziś po południu dwanaście klas Czwartej Szkoły dla Dziewcząt pod przewodnictwem swoich nauczycieli i nauczycielek wybrało się na spacer. Młodsze cztery klasy do plebanki, średnie cztery klasy na Dębicę (niem. Dambitzen) a cztery najstarsze na Bielany (niem. Geizhals) (AZ, piątek, 16.08.1901 r.).
       .

Utonięcie w naszym mieście

W czwartek utonął murarz Karl Plinsch zamieszkały przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej 56 (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza ulica Traugutta). Mężczyzna kąpał się na naszej otwartej pływalni, nagle się zanurzył, a potem wyciągnięto z wody jego ciało. Prawdopodobnie doznał udaru. Mężczyzna był żonaty i miał 59 lat.
       Z innego źródła otrzymaliśmy taką oto informację o tym zajściu: w czwartek w południe na miejskiej pływalni rozebrał się starszy mężczyzna, po tym jak napił się wody i oznajmił, że nie chce już więcej żyć. Przebywający w tym czasie na pływalni młodzi chłopcy spojrzeli w kierunku mężczyzny. Początkowo mężczyzna przytrzymał się liny znajdującej się przy basenie i w jednej chwili znalazł się pod wodą. Ratownikowi udało się z pomocą kąpiących się osób wyciągnąć mężczyznę z wody, jednak podjęte od razu próby przywrócenia go do życia okazały się daremne. Wezwany na miejsce lekarz mógł jedynie stwierdzić zgon. W ubraniach mężczyzny znaleziono butelkę, która zawierała kwas karbolowy. Ciało zostało przetransportowane do kostnicy miejskiego szpitala (AZ, niedziela, 04.08.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Co było a nie jest nie pisze się w rejestr. To są czyny i wyczyny Niemców więc po co i dla kogo redakcja to publikuje. Honorowym obywatelem Elbląga był wtedy Adolf Hitler. Czy dzisiaj nimtakże jest?
  • Tak się zastanawiam po co te artykuły ? Tęsknota za zniiemczeniem czy co ?
  • Czy elbląg dalej niemiecki, może wprowadźcie dwa języki obowiązkowo. !
  • Tytuły honorowych obywateli miast polskich należących do 9 maja 1945 roku do obcych państw Dekretem Krajowej Rady Narodowej z września 1945 roku zostały uznane za nieważne. Generalnie dotyczyło to osob odpowiedzialnych za zbrodnie wobec ludzkości. Decyzja ta została potwierdzona Ustawą Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 roku. Dodatkowo rozporządzenie Rady Ministrów do tej Ustawy wprowadziło zapis, że każde takie miasto może pozbawić tego tytułu również takie osoby, które w ich ocenie nie spełniają podstaw do jego nadania. Więc żaden Hitler czy Geobels nie są honorowymi obywatelami miast.
  • @BBor - Ale byli i te historie mieszkańców Elbinga czyli Niemców też były. Należy więc unieważnić te artykuły Niemieckie które Hitlera wyniosły na wyżyny.
  • ... Robotnik... z Dienerstrasse... - dawna Dienerstrasse to obecna ul. Służebna, która do grudnia 1990 roku nosiła nazwę Służewska. Ta mała uliczka-parking znajduje się wzdłuż drugiego budynku MA-H (dawna słodownia) od strony ul. Zamkowej - pomiędzy ul. Gimnazjalną a ul. Wapienną.
  • Hitler w 1901r miał12 lat więc niepisz bzdur
  • Artykuł sygeruje że w 1901r był Elbląg. Ty nie pisz bzdur.
  • Co innego jest tytuł honorowego obywatela miasta, a co innego fakt historycznych zdarzeń i osób. Właśnie po 1989 roku, a szczególnie z chwilą powstania samorządów w 1990 roku, pojawił się problem tytułów honorowych obywateli nadanych miastom w okresie PRL. Głównie chodziło o osoby związane z ówczesną władzą oraz ich sojusznikami. Wiele samorządów poprzez swoje uchwały unieważniły te tytuły, ale okazało się, że nie posiadają one mocy prawnej. Wynika to stąd, że jak dotąd nie ma Ustawy, która regulowałaby takie decyzje. Ustawa Sejmu z grudnia 1989 roku likwidująca PRL i powołująca II RP nie uregulowała tej sytuacji. Stąd nadal takie uchwały samorządowe nie posiadają uwarunkowań prawnych.
  • Gdyby napisali dawno temu w Elblągu chodzili jednojajowe bliźniacy co chcieli księżyc ukraść zdecydowanie było by zaakceptowane ?
Reklama