Świąteczna kolacja z okazji urodzin naszego Cesarza, która została przesunięta z okazji uroczystości żałobnych w Anglii, odbyła się wczoraj po południu w kasynie. Wzięło w niej udział 55 mężczyzn. Nadburmistrz Elditt wzniósł toast na cześć Jego Królewskiej Mości Cesarza – o tym pisała elbląska prasa w lutym 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
Flagi opuszczone do połowy
Na wszystkich publicznych budynkach w mieście flagi zostały dziś opuszczone do połowy z okazji pogrzebu królowej angielskiej Wiktorii* (AZ, niedziela, 03.02.1901 r.).
*Wiktoria, właśc. Aleksandryna Wiktoria, (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Do czasów panowania Elżbiety II, królowa Wiktoria była najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii – Wikipedia
Katolicy świętują
Dziś katolicy świętują święto pod nazwą Mariä Lichtmess (nasz odpowiednik Matki Boskiej Gromnicznej). Katolickie dzieci nie mają dziś z tej okazji zajęć w szkole (AZ, niedziela, 03.02.1901 r.).
Kurt Maurice z występem w Elblągu
Pan Kurt Maurice, pierwszy komik Teatru Fryderyka Wilhelma w Berlinie, według relacji znanych gazet w Berlinie, Lipsku i Dreźnie itp., obecnie najbardziej znaczący recytator z Dolnych Niemiec, 11 lutego w Resursie Mieszczańskiej organizuje wieczorek Fritza Reutera*. Pan Maurice miał zaszczyt występować niedawno przed wielkim księciem von Schwerin, po którym to występie wystawiono mu honorowy atest. W Elblągu odbędzie się tylko jeden jego występ, do udziału w którym serdecznie zachęcamy (AZ, wtorek, 05.02.1901 r.).
*Fritz (Friedrich) Heinrich Ludwig Christian Reuter (ur. 7 listopada 1810 roku w Stavenhagen (Mecklenburg-Schwerin), zm. 12 lipca 1874 roku w Eisenach) - niemiecki pisarz, poeta i publicysta tworzący w języku dolnoniemieckim - www.biografie-niemieckie.pl.
O Chinach w Resursie Mieszczańskiej
W czwartek, 12 lutego w Resursie Mieszczańskiej odbędzie się wykład pana Ahrenfeldta z Gdańska (niem. Danzig) pt. „Chiny, państwo środka”. „Marienburger Zeitung” tak pisze o wykładzie, który pan Ahrenfeldt wygłosił także w Malborku (niem. Marienburg): „W niedzielny wieczór w ośrodku społecznym pan Martin Ahrenfeldt wygłosił wykład pt. „Chiny, państwo środka”. Wykład, który był bardzo interesujący, został wzbogacony o 100 slajdów, które w znacznej części były niesamowite i spotkały się z brawami ze strony publiczności. Najbardziej urzekające były kolorowe zdjęcia przedstawiające piękno chińskiego krajobrazu i jego mieszkańców. Po tym jak mówca zwięźle omówił wszystkie te miejsca i okolice, które znane są każdemu czytelnikowi jedynie z gazet, omówił życie handlowe Chin a następnie poruszył temat związany z edukacją, wojskowością tego kraju oraz państwowością i sądownictwem. Nie zabrakło tematów związanych z obyczajami a także modą panującą w tym kraju istniejącym już od 5 tysięcy lat. Po zakończeniu wykładu prelegent został nagrodzony za swój interesujący wykład i wspaniałe slajdy przez publikę gromkimi brawami” (AZ, wtorek, 05.02.1901 r.).
Tragiczny wypadek w stoczni Schichaua
Przykry wypadek wydarzył się wczoraj w firmie Schichaua w Trettinkenhof. Kilku pracowników było zajętych uprzątnięciem śniegu z dachu. Pracowni Wenski poślizgnął się na dachu i spadł z niego. Zmarł na miejscu w wyniku złamania karku. Mężczyzna miał 38 lat i zostawił żonę i trójkę dzieci. Trudno sobie wyobrazić ból kobiety, która rano widziała męża całego i zdrowego, a po kilku godzinach zobaczyła jego ciało (AZ, środa, 06.02.1901 r.).
Wieczór towarzyski z tańcami
Ogólne Stowarzyszenie Edukacyjne organizuje w przyszłą niedzielę, 10 lutego od godz. 18 wieczór towarzyski z tańcami (AZ, środa, 06.02.1901 r.).
Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.