UWAGA!

Korupcyjne manewry

Policja wciąż sprawdza, czy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego doszło do innych nadużyć. My przypominamy, co w sprawie praw jazdy i egzaminowania ustaliła Najwyższa Izba Kontroli.

Raport na ten temat NIK opublikował przed wakacjami. Kontrolerzy sprawdzali prawidłowość szkolenia, egzaminowania kandydatów na kierowców oraz nadzoru ze strony administracji rządowej i samorządowej w 10 urzędach wojewódzkich, 21 starostwach i urzędach miejskich, 20 wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego i w 44 szkołach jazdy. Wśród tych miast nie było Elbląga, ale z naszych informacji wynika - potwierdzają to także opinie autorów raportu - że i w naszym mieście podobne problemy występują.
     
     Umiejętności kierowców
     Zdaniem NIK-u szkolenie i egzaminowanie przyszłych kierowców w obecnej formie "nie przygotowuje ich do bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych". Świadczą o tym dane dotyczące wypadków – 35 proc. sprawców (1999) stanowią młodzi stażem i wiekiem (18-24 lata) kierowcy; 8 na 10 wypadków miało związek z niewystarczającymi umiejętnościami kierujących.
     Najgorzej o ocenie NIK-u wypadły ośrodki szkolenia. W 32 z 44 ośrodków brakowało odpowiednich pomieszczeń do nauki, a nawet pojazdów. Zdarzało się także, że dopuszczano kursantów do udziału w praktycznej części szkolenia przed ukończeniem części teoretycznej m.in. znajomości przepisów ruchu drogowego. O słabym przygotowaniu kandydatów świadczą - według autorów raportu - wyniki państwowych egzaminów: w pierwszym terminie egzamin zdaje tylko co trzeci kursant.
     
     Szkoły bez nadzoru
     Kiepsko wypadają także starostowie, burmistrzowie i prezydenci miast. NIK notuje "powszechne (w 15 na 22 skontrolowanych urzędach – przyp. aut.) niewykonywanie przez nich nadzoru nad działalnością ośrodków" - czytamy w raporcie. Nie sprawdzano często także prawdziwości danych we wnioskach dotyczących uruchamiania nowych szkół jazdy.
     Nieprawidłowości w egzaminowaniu stwierdzono w 17 z 20 wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Kontrolerzy NIK donoszą o nierzetelnym sprawdzaniu testów ("niedostrzeganiu i "przeoczaniu" błędów), niesprawdzaniu tożsamości osób przystępujących do egzaminu, nieprawidłowym lub pobieżnym omawianiu zasad egzaminowania i kryteriów oceny. "Niewielka liczba zarejestrowanych skarg na egzaminatorów - 259, może świadczyć o braku zaufania w skuteczność ich działania" - napisali autorzy raportu.
     
     Humor egzaminatora
     Dokument zawiera też wyniki anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród osób egzaminowanych. Kursanci skarżyli się m.in. na dowolne interpretowanie przez egzaminatora wymogów stawianych kandydatom na kierowców, faworyzowanie wybranych osób, "wyraźną tendencję" do kierowania na egzaminy poprawkowe czy brak możliwości odwołania się osoby egzaminowanej "nawet wtedy, gdy ma rację" - pisali w ankietach kursanci.
     Przyszli kierowcy narzekali też na pedagogiczne kompetencje egzaminatorów - uzależnianie wyników egzaminu od tego "na jakiego się trafi egzaminatora oraz od jego humoru" (cytat z ankiety – przyp. aut.), nieudzielanie odpowiedzi na "jakiekolwiek pytania zadawane w trakcie egzaminu i niechęć do współpracy z osobą egzaminowaną", lekceważenie kursantów, arogancję i brak kultury.
     
     Pobożne życzenia kontrolerów
     Raport zawiera też uwagi co do tego, jak egzaminy powinny się odbywać. M.in., że powinna w nim brać nie tylko - jak jest obecnie - osoba egzaminowana i egzaminator, a dochody wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego powinny być uniezależnione od wpłat kandydatów na kierowców. Dłużej powinien trwać kurs i więcej powinno na nim być godzin jazdy, zaś sami egzaminatorzy powinni być zatrudnieni wyłącznie w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, aby zmuszeni do dorabiania nie musieli jednocześnie np. być pracownikami szkół jazdy.
     
     
     Zobacz także: "Jazda do aresztu"
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • panie mieszkańcu niech pan się nie podpisuje za innych i niech pan i nie obrażą nikogo
  • Dlaczego jeszcze nie zdymisjonowano Dyrektora Ośrodka ? To przecież skandal jakich argumentów używał Dyrektor w wywiadzie telewizyjnym !
  • skoro wykryto nieprawidlowosci w funkcjonowaniu osrodka to znaczy, ze osrodek kierowany byl przez niewlasciwa osobe. p. stolarowicz powinien "poleciec" ze stolka w pierwszej kolejnosci. to chyba jasne i logiczne
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elbinger(2002-11-27)
  • Pan Stolarowicz powiniem ze spuszczoną głową odejść z zajmowanego stanowiska, jego wypowiedz w telewizji była śmieszna, tłumaczenia że o tej czy innej sprawie nie wiedział były żałosne, wszyscy wiedzą że aby zdać trzeba dać chyba że sie jest ambitnym lub biednym to podchodzi sie do egzaminu kilka krotnie. Mały procent jest osób które zdają za pierwszym razem bez dania ....wiadomo czego. Na 10 osób zdaje za pierwszym razem 2 może 3 osoby które dadzą i chcą bez stresu zdać, reszte czeka rozczarowanie i kolejne podejścia aż może za 7 razem egzaminator sie zlituje i przepuści ( ale musi wiedzieć że już nie wyciągnie od zdającego kasy ). Niech nikt z wyższych władz nie udaje że nić nie wiedział zapewne każdy z nich miał styczność z załatwieniem prawo jazdy w ten sposób albo dla siebie lub dla swojej bliskiej rodziny.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obserwator(2002-11-27)
  • To dobrze, że Policja stwierdziła nieprawidłowości - powinno się robić więcej takich kontroli w różnych urzędach, a napewno stworzymy wiele nowych miejsc pracy i rotacja. Jeśli ktoś kogoś oskarży w gazecie np. Prezydenta miasta Elbląga to ten prezydent będzie musiał zostać zwolniony i tak wkółko możemy mieć ok. 30 prezydentów miasta Elbląga w miesiącu.
  • "xieza na xiezyc" "syjonisci do syjonu" "stolarowicz do stolarni"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    gomulka(2002-11-27)
  • Panie Gomułka - przecież "Syjoniści do Syjamu" a nie do Syjonu (no chyba, że jest pan bardzo młody jak na Gomułkę) :-)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    jadzia(2002-11-27)
  • Ja prawa jazdy nie mam ale zdecydowanie lepiej jezdże po Elblągu od nie których którzy je już mają....:)
  • Wszyscy egzaminatorzy to łapówkarze,ale z czegoć żyć mószą...
Reklama