UWAGA!

Ze średniowiecza na Bulwar Zygmunta Augusta

 Elbląg, Ze średniowiecza na Bulwar Zygmunta Augusta
(fot. MW)

W poniedziałek (9 czerwca) przypłynęła do Elbląga replika łodzi kurońskiej, zbudowana w 2001 r. w Litewskim Muzeum Morskim w Kłajpedzie. Łódź i jej załoga podczas eksperymentalnych rejsów promuje ochronę morskiego dziedzictwa kulturowego południowego Bałtyku. Zobacz fotoreportaż .

Ten rejs łodzi trwa 11 dni - rozpoczął się w Gdańsku i zakończy 12 czerwca, również w Gdańsku. Podczas pobytu w Elblągu litewska załoga udostępniła łódź do zwiedzania, można też było popłynąć ją po rzece Elbląg.
     Od 2001 r. łódź odbyła już siedem wypraw, między innym po Zalewie Kurońskim, rzece Niemen, opłynęła też rosyjski akwen Zalewu Kurońskiego. W ubiegłym roku łódź pływała po Zalewie Szczecińskim. Podczas tegorocznej wyprawie „kureny” wokół Zalewu Wiślanego łódź odwiedzi, oprócz Elbląga, Drewnicę, a nad Zalewem - Kąty Rybackie, Krynicę Morską i Frombork.
     Łodzie kurlandzkie (kurońskie), nazywane po niemiecku kurrenkah, znano już w wiekach średnich. W zapiskach historycznych można odnaleźć informacje, że do przeprawiania się przez Zalew Kuroński wykorzystywali je Krzyżacy.
     
     Relacja Marty Hajkowicz:
PD

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Wowka e tam lipa łódz średniowieczna wpływa na silniku ?
  • Wowka. .. a ty pływałeś na replice łodzi średniowiecznej ? że taki ekspert jesteś. .. od łodzi bo tekstu ze zrozumieniem nie przeczytałeś jest to replika łodzi znanej od średniowiecza które pływały po zalewie kurońskim jeszcze w I połowie XX wieku wiec mogły mieć silnik a po drugie jest to ekspedycja naukowa nie Historyczna bo niby jak mieli sie przebrać za rybaków ? z którego okresu. .. .
  • Wowka HUVER tekst przeczytałem i wydaje mi się, że go zrozumiałem. Nie rozumiem natomiast twojego wywodu no cóż może jestem odporny na wiedzę, którą ty posiadasz. Nie wiem co ma udowodnić pływanie łodzią repliką na silniku spalinowym ?! No chyba, że chodziło o sprawdzenie reakcji ryb na obracającą się śrubę lub możliwość prowadzenie repliki w ślizg ? Tak sobie myślę( z pewną dozą nieśmiałości jeśli pozwolisz) że gdyby owa replika pływała pod żaglami lub pod wiosłami wówczas naukowo można by było stwierdzić chociażby ile czasu na przykład Krzyżakom potrzeba było na przepłyniecie takiej lub innej odległości. Pewnie i efekt wizualny byłby nie bez znaczenia. No cóż ale to moje zdanie. PS. Gratuluję poczucia humoru.
  • dlaczego na silniku? prosta odpowiedź - aby wpłynąć do Elblaga i zacumowac na Bulwarze trzeba było zdemontować maszt z powodu zbyt niskich mostów. poza tego typu przypadkami łódź płynęla pod żaglami. Zresztą nie jest to replika łodzi ze średniowiecza a raczej typu łodzi "znanego" z tamtego okresu aż do poczatku XX wieku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Piotr Adamczyk(2008-06-10)
  • Wowka Piotrze dziękuję, bardzo przekonywująca odpowiedz. Szkoda, że w galerii zdjęć nie ma żadnej fotografii łodzi pod żaglami. Przy okazji pytanko do zwolenników turystyki morskiej. Jak maja wpłynąć rzesze turystów z całego świata, jak podają niektórzy pięć tysięcy żaglówek pełnomorskich do Elbląga kiedy mosty są za nisko Zalew za płytki i woda… … . szkoda gadać?
  • Wowka - absoluto racja. Tym razem wszystko zrozumiałam - Ndżelika
  • A po drugie, to jak mają wpływać do naszego "portu" większe jednostki, skoro ktoś wywnioskował, że taniej będzie postawić most po skosie niż prostopadle do biegu rzeki i położyć asfalt. Takie rzeczy to tylko w Polsce !! most kolejowy jaki postawiony kilka lat temu most UE są też za niskie, by mogły wpływac wieksze jednostki, więc jak na razie to możemy jedynie przyjmowac barki z węglem i statek "Chopin" z niemieckimi turystami. Dlaczego w tym kraju wszystkie dobre i mogące przynieść zyski pomysły burzone sa już u podstaw ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Giorgio_armani(2008-06-10)
  • Wowka chodziło o twój pierwszy wpis. .. zacny Welet swego czasu za szanowanego i znanego kapitana Wolskiego też czasami chodził na silniku. .. to nie tylko wygoda ale i bezpieczeństwo załogi gdyż nie każdy ma taką ekipę jak swego czasu M. Szablinski czy teraz na Welecie Kormak z którą na wiosełkach i żaglu można się mierzyć z Neptunem. .. .. A w twoim wpisie nie było mowy o żaglach. .. za płytkiej wodzie czy mostach. .. generalnie stwierdziłeś że to lipa. .. a wyprawa naukowa może mieć różny cel i zadanie do wykonania czy udowodnienia. .. po za tym na tej łodzi nie stwierdziłem miejsc do mocowania wiosełek być może w pierwotnych modelach takowe były wiec szanuje twoje zdanie i opinie ale z pierwszym wpisem się nie zgadzam. .. .z następnym tak i to bardzo ale co to zmieni przecież wszyscy to wiedzą ale nic z tym nie robią. .. przepraszam ci co mogą to zrobić przypominają sobie przy wyborach a my ich wybieramy itd. ..
Reklama