UWAGA!

Z przewodnikiem poznawali początki historii miasta

 Elbląg, Spacer z przewodnikiem,
Spacer z przewodnikiem, fot. Mikołaj Sobczak

Sobotnią (15 lipca) wycieczkę z przewodnikiem poprowadziła tym razem Adriana Strukowicz. Uczestnicy poznali początki miasta Elbląga. Zdjęcia.

Na spacer z przewodnikiem stawiła się w punkcie zbiórki (przy dawnej Tortudze) spora grupa elblążan, a także turystów. Wycieczkę poprowadziła Adriana Strukowicz. - Poznajemy dzisiaj początki Elbląga, od czasów Prusów do 1466 roku, kiedy to powstaje Królestwo Prus. Wówczas zaczyna się inna, nowa historia miasta: już nie ta krzyżacka – mówi Adriana Strukowicz.

Spacer prowadził głównie wzdłuż rzeki Elbląg: ulicą Wodną, Bulwarem Zygmunta Augusta, na trasie było również muzeum i ogrody biblioteczne. - Początki Elbląga są bardzo ciekawe, wielu z nas ich nie zna. To, że założyli nasze miasto Krzyżacy, to nie jest nowością dla uczestników spaceru. Jednak są też mało znane "zakamarki" historii. Równolegle z budową zamku krzyżackiego, zaczęło rozwijać się miasto i to bardzo szybko. Pierwszy etap rozwoju miasta zakończył się jednak pożarem w 1287 roku – mówi Adriana Strukowicz.

 

Ten tak bardzo popularny cykl jest prowadzony przez elbląskich przewodników z Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych, im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Podczas spacerów z przewodnikiem zwiedzamy najciekawsze miejsca w Elblągu. Każde ze spotkań związane jest tematycznie z zabytkami i historią naszego miasta. Atutem spacerów jest niebywała okazja do poznania miejskich tajemnic, historii i przewodnickich ciekawostek oraz poznania miejsc na co dzień rzadko odwiedzanych czy też niedostępnych.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Och ty mój Boże, nawet tutaj frustraci i gęgarze nie mogą się powstrzymać od niby politycznych komentarzy. To nie miejsce, ani czas na nie w odniesieniu do artykułu. Zresztą takie opinie nie wnoszą niczego konkretnego, bo są zbyt przejrzyste politycznie. Naprawdę są wakacje i czas urlopowy, więc dajcie ludziska sobie spokój i nie denerwujcie innych. Już niedługo nasilą się agitacje polityczne, które spowodują wysyp tego typu komentarzy.
  • Jedna pani potraktowała ten spacer jako trening przed pielgrzymką?
  • @XYZzz - Może sam napisz o sprawach istotnych. Te wasze ministry są ojcami wielu milionerów
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    9
    5
    Pasmo sukcesów pis(2023-07-15)
  • Bardzo fajna impreza dla ludzi normalnych i chętnych do poznania historii.
  • Brawo dla Pana. I wielka prośba do wszystkich elblążan. Ludzie po prostu żyjcie. Cieszcie się drobiazgami. Nie dawajcie się wciągać żadnym politykom. Powtarzam żadnym. Pozbądźcie się jadu.
  • @klmn - Zgadzam się w 100%.
  • Odkąd w Elblągu poprzykręcano budki z dziuplami, jest mniej komarów ! Może przewodnik to propagujący ornitolog, który oprowadzając po mieście opowie o ptactwie w okolicy. Jak rozpoznać po śpiewie, zachowaniu. Obyczaje, kiedy przylatują, gniazdują, odlatują.
  • @Pasmo sukcesów pis - Dla twojej wiedzy nie jestem redaktorem więc nie potrzebuje pisać artykułów ! A skoro jest to portal informacyjny miasta to uważam że o sprawach ważnych powinno się pisać no ale cóż nie od dziś wiadomo że Portel nie robi kupy w we własne gniazdo !
  • kto nie był za granicą to nie wie - TROPiKi = owady
  • Początki to wiadomo, nawet Elbląg nie odrazu zbudowano prężnym miastem. W średniowieczu nie było to jakieś miejsce, dorównujące kupieckiemu Truso. z portem europejskiej marki. Dopiero kolej rozwinęła okolice, a w pobliskich wiejskich ośrodkach robiło się światowo gdy przejeżdzał skład pociągowy. Po torach dawnego połączenia nr 135b zostały tylko ślady, a miasteczka zamarły jak po katakliźmie. Być może po przekopaniu Zalewu na morze, ze spustoszonej wysoczyzny Elbląskiej region stał się czymś, ale historia uwieczniana na naszych oczach troche hamuje jak na skrawkach widokówki ze Starego Dolna.
  • @° - za dnia jakos w miare
  • @Ciekawy - Ciekawy, jaki masz sposob, zeby wyszukac z grupki ludzi osobę, która idzie na pielgrzymkę. Byłem, widziałem i nie wiem po czym to poznajesz. Podziel sie z innymi tą metodą
Reklama